The Referendum Party "white List" and their constituencies

Source: The Daily Telegraph.

Conservative:

Jonathan Aitken (Thanet S),
Rupert Allason (Torbay),
Vivian Bendall (Ilford N),
John Bercow (Buckingham),
Peter Bruinvels (The Wrekin),
Sir Richard Body (Boston and Skegness),
Richard Booth (Blackpool S),
Nicholas Bourne (Worcester),
Sir Rhodes Boyson (Brent N),
Nicholas Budgen (Wolverhampton SW),
Michael Cartiss (Great Yarmouth),
Bill Cash (Stone),
Alan Clark (Kensington and Chelsea),
Michael Clark (Rayleigh),
James Cran (Beverley and Holderness),
Nirj Deva (Brentford and Isleworth),
Iain Duncan-Smith (Chingford and Woodford Green),
Bob Dunn (Dartford),
David Evans (Welwyn Hatfield),
Michael Forsyth (Stirling),
Howard Flight (Arundel and South Downs),
Eric Forth (Bromley and Chislehurst),
Sir Peter Fry (Wellingborough),
Nick Gibb (Bognor Regis and Littlehampton),
Christopher Gill (Ludlow),
Harry Greenway (Ealing N),
Teresa Gorman (Billericay),
Neil Hamilton (Tatton),
John Hayes (South Holland and the Deepings),
Gerald Howarth (Aldershot),
Andrew Hunter (Basingstoke),
Bernard Jenkin (Essex N),
Toby Jessel (Twickenham),
Robert Key (Salisbury),
Roger Knapman (Stroud),
Norman Lamont (Harrogate and Knaresborough),
Sir Ivan Lawrence (Burton),
Barry Legg (Milton Keynes SW),
Edward Leigh (Gainsborough),
Oliver Letwin (Dorset W),
Julian Lewis (New Forest E),
Warwick Lightfoot (Cornwall SE),
Peter Lilley (Hitchin and Harpenden),
Michael Lord (Suffolk Central and Ipswich N),
Tony Marlow (Northampton N),
Patrick Nicholls (Teignbridge),
James Pawsey (Rugby and Kenilworth),
David Porter (Waveney),
John Redwood (Wokingham),
Graham Riddick (Colne Valley),
Laurence Robertson (Tewkesbury),
Adrian Rogers (Exeter),
Andrew Rosindell (Thurrock),
David Senior (Luton N),
Richard Shepherd (Aldridge Brownhills),
Sir Michael Spicer (Worcestershire West),
Walter Sweeney (Vale of Glamorgan),
Sir Peter Tapsell (Louth and Horncastle),
Sir Teddy Taylor (Rochford and Southend E),
John Townend (Yorkshire N),
Bill Walker (Tayside N),
John Whittingdale (Malden and Chelmsford E),
John Wilkinson (Ruislip Northwood),
Ann Winterton (Congleton),
Nicholas Winterton (Macclesfield).

Labour:

Tony Banks (West Ham),
Harry Barnes (Derbyshire NE),
Tony Benn (Chesterfield),
Andrew Bennett (Denton and Reddish),
Ronnie Campbell (Blyth Valley),
Dennis Canavan (Falkirk W),
Harry Cohen (Leyton and Wanstead),
Jeremy Corbyn (Islington N),
Denzil Davies (Llanelli),
Terry Davis (Birmingham Hodge Hill),
Norman Godman (Greenock and Inverclyde),
Bernie Grant (Tottenham),
Kate Hoey (Vauxall),
Jimmy Hood (Clydesdale),
George Howarth (Knowsley North and Sefton East),
Terry Lewis (Worsley),
Ken Livingstone (Brent E),
John McWilliam (Blaydon),
Alice Mahon (Halifax),
Austin Mitchell (Great Grimsby),
Mo Mowlam (Redcar),
Chris Mullin (Sunderland S),
Sir Ray Powell (Ogmore),
Dennis Skinner (Bolsover),
Llew Smith (Blaenau Gwent),
Alan Williams (Swansea W).

Liberal Democrats:

Nick Harvey (Devon N),
Liz Lynne (Rochdale).
arrow Back to main election page.
Last Modified: Monday, 22-Oct-2012 14:01:44 BST