UK General Election 2010

candidates

Candidates - B

  • Richard Bacon, Conservative, Norfolk South
  • Derek Baddeley, UKIP, Halesowen & Rowley Regis
  • Melanie Baddeley, BNP, Stoke-On-Trent North
  • Mark Badrick, BNP, Rugby
  • Jasna Badzak, UKIP, Westminster North
  • Robert Baehr, BNP, Yeovil
  • Ronnie Bage, BNP, Hartlepool
  • Doug Bagnall, You Party, Bolton West
  • Louise Bagshawe, Conservative, Corby
  • Dr Ali Bahaijoub, Ind, Westminster North
  • Adrian Bailey, Labour, West Bromwich West
  • Jem Bailey, Green, Beaconsfield
  • Malcolm Bailey, Green, Bedfordshire Mid
  • Mark Bailey, BNP, Erewash
  • Robert Bailey, BNP, Romford
  • Shaun Bailey, Conservative, Hammersmith
  • Willie Bain, Labour, Glasgow North East
  • Shiona Baird, Green, Dundee East
  • Vera Baird, Labour, Redcar
  • Helen Baker, Conservative, Bridgend
  • Jon Baker, English Democrats, Bristol West
  • Michael Baker, UKIP, Norfolk North
  • Nick Baker, BNP, Devon West & Torridge
  • Norman Baker, LibDem, Lewes
  • Peter Baker, UKIP, Rutland & Melton
  • Steven Baker, Conservative, Wycombe
  • Nigel Bakhai, LibDem, Ealing Southall
  • Farid Bakht, Green, Bethnal Green & Bow
  • Michael Baldry, Ind, Eastbourne
  • Tony Baldry, Conservative, Banbury
  • George Baldwin, BNP, Wentworth & Dearne
  • Harriett Baldwin, Conservative, Worcestershire West
  • Tom Baldwin, TU & Socialist Coalition, Bristol South
  • Chas Ball, Green, Colne Valley
  • David Ball, English Democrats, Harborough
  • Jon Ball, LibDem, Ealing Central & Acton
  • Tim Ball, LibDem, Nottingham North
  • Alis Ballance, Green, Dumfriesshire Clydesdale & Tweeddale
  • Ed Balls, Labour & Co-op, Morley & Outwood
  • Gordon Banks, Labour, Ochil & Perthshire South
  • David Campbell Bannerman, UKIP, Suffolk South
  • Penelope Barber, Labour, Worcestershire West
  • Peter Barber, Green, Stockport
  • Stephen Barber, LibDem, Chipping Barnet
  • Stephen Barclay, Conservative, Cambridgeshire North East
  • Lis Bardell, SNP, Livingston
  • Louis Barfe, Ind, Waveney
  • Granville Barker, UKIP, Hyndburn
  • Greg Barker, Conservative, Bexhill & Battle
  • Jo Barker, Conservative, Birmingham Hall Green
  • Mike Barker, LibDem, Darlington
  • Tom Barker, Green, Chester City Of
  • Celia Barlow, Labour, Hove
  • Mark Barlow, UKIP, Stoke-On-Trent South
  • Paul Barlow, UKIP, Hull North
  • Roger Barlow, LibDem, Macclesfield
  • Steve Barnard, Green, Sheffield Hallam
  • Michael Barnbrook, BNP, Dagenham & Rainham
  • Jess Barnecutt, Green, Brentwood & Ongar
  • David Barnes, Ind English Delegate, Hertford & Stortford
  • Dawn Barnes, LibDem, Witney
  • Richard Barnes, BNP, Merthyr Tydfil & Rhymney
  • John Barnett, LibDem, Dundee West
  • John Baron, Conservative, Basildon & Billericay
  • Quentin Baron, Ind, Beaconsfield
  • Leo Barraclough, Labour, Eastleigh
  • Darren Barrenger, Labour, Harwich & Essex North
  • Peter Barrett, LibDem, Perth & Perthshire North
  • Jim Barrie, SNP, Dundee West
  • Allyson Barron, Labour, Broadland
  • Kevin Barron, Labour, Rother Valley
  • Kevin Barron, LibDem, Wellingborough
  • Raymond Barry, Equal Parenting Alliance, Wolverhampton South West
  • Aaron Barschak, Ind, Witney
  • Murray Barter, UKIP, Bracknell
  • Mark Bartlett, Labour, Grantham & Stamford
  • Pippa Bartolotti, Green, Newport West
  • Martin Bartos, Green, Glasgow North
  • Gavin Barwell, Conservative, Croydon Central
  • Erol Basarik, Reform 2000 Party, Edmonton
  • Neil Basnett, Ind, Stratford-On-Avon
  • Suneil Basu, Green, Ealing Southall
  • Clive Bate, Christian Party, Cardiff South & Penarth
  • Alan Bateman, BNP, Swansea West
  • Irene Bateman, BNP, Basildon & Billericay
  • Julia Bateman, LibDem, Gedling
  • Mike Bateman, BNP, Chelmsford
  • Nicola Bates, Conservative, Sheffield Hallam
  • Reginald Bates, BNP, Swindon North
  • Tom Bates, BNP, Halifax
  • David Batey, LibDem, Derby South
  • Bob Batten, National Front, Tyneside North
  • Gerard Batten, UKIP, Romford
  • Alan Baugh, UKIP, Great Yarmouth
  • Richard Baum, LibDem, Bury North
  • Trevor Bavage, Alliance for Green Socialism, Leeds North West
  • Eileen Baxendale, LibDem, Glasgow North East
  • Ashley Baxter, Green, South Holland & The Deepings
  • Ian Baxter, Green, Midlothian
  • Hugh Bayley, Labour, York Central
  • Jake Baynes, UKIP, Wells
  • Simon Baynes, Conservative, Dwyfor Meirionnydd
  • Thomas Beacham, Ind Federation UK, Thornbury & Yate
  • Ronald Beadle, LibDem, Newcastle Upon Tyne North
  • Claudia Beamish, Labour, Dumfriesshire Clydesdale & Tweeddale
  • Captain Beany, Ind, Aberavon
  • Ray Beasley, BNP, Northampton North
  • John Beatson, BNP, Sheffield Heeley
  • Colin Beattie, SNP, Midlothian
  • Lynne Beaumont, LibDem, Folkestone & Hythe
  • Guto Bebb, Conservative, Aberconwy
  • Peter Beck, Green, Birmingham Ladywood
  • Margaret Beckett, Labour, Derby South
  • Mike Beckett, LibDem, Dudley North
  • Alan Beddow, LibDem, Warwick & Leamington
  • Mark Beech, Official Monster Raving Loony Party, Cardiff Central
  • James Beeley, UKIP, Dunbartonshire East
  • Jeff Beer, UKIP, Totnes
  • Aktar Beg, Labour, Romsey & Southampton North
  • Anne Begg, Labour, Aberdeen South
  • John Beirne, LibDem, St Helens North
  • Sir Alan Beith, LibDem, Berwick-Upon-Tweed
  • Daniel Bell, Christian Peoples Alliance, Cambridgeshire South East
  • Jacquie Bell, LibDem, Stockton South
  • John Bell, Conservative, Clwyd South
  • Mike Bell, LibDem, Weston-Super-Mare
  • Roger Bell, Ind, Skipton & Ripon
  • Ron Bell, Conservative, Blackpool South
  • Sir Stuart Bell, Labour, Middlesbrough
  • Caroline Bellamy, Communist League, Edinburgh South West
  • Ioan Bellin, Plaid Cymru, Pontypridd
  • Henry Bellingham, Conservative, Norfolk North West
  • Alan Belmore, LibDem, Hemsworth
  • Anne Belsey, Money Reform Party, Canterbury
  • Emily Benn, Labour, Worthing East & Shoreham
  • Hilary Benn, Labour, Leeds Central
  • Barry Bennett, BNP, Gosport
  • Charles Bennett, UKIP, Wiltshire North
  • Clive Bennett, BNP, Swansea East
  • Derek Bennett, UKIP, Walsall South
  • Jack Bennett, UKIP, Worcester
  • Natalie Bennett, Green, Holborn & St Pancras
  • Nigel Bennett, LibDem, Suffolk South
  • Alan Bennett-Spencer, English Democrats, Daventry
  • Phil Bennion, LibDem, Telford
  • Daisy Benson, LibDem, Reading West
  • Mark Benson, UKIP, Hertfordshire South West
  • Nick Bent, Labour, Warrington South
  • Alex Bentley, LibDem, Fareham
  • David Bentley, UKIP, Oldham East & Saddleworth
  • Neil Bentley, LibDem, Batley & Spen
  • Joe Benton, Labour, Bootle
  • Richard Benyon, Conservative, Newbury
  • Heidi Benzing, Labour, Brentwood & Ongar
  • John Bercow, Speaker, Buckingham
  • Sir Paul Beresford, Conservative, Mole Valley
  • Ruth Bergan, Green, Stalybridge & Hyde
  • Luciana Berger, Labour & Co-op, Liverpool Wavertree
  • Alex Berhanu, LibDem, Ilford North
  • Adrian Berrill-Cox, Conservative, Islington North
  • Jim Berrington, Socialist Labour Party, Glasgow North East
  • Jake Berry, Conservative, Rossendale & Darwen
  • Roger Berry, Labour, Kingswood
  • Nic Best, Green, Wansbeck
  • John Bettney, BNP, Doncaster Central
  • Clive Betts, Labour, Sheffield South East
  • David Bevan, UKIP, Pontypridd
  • James Bevan, UKIP, Neath
  • Chris Beverley, BNP, Morley & Outwood
  • Joanna Beverley, BNP, Leeds West
  • Scott Beverley, Christian Party, Redditch
  • John Bews, BNP, Henley
  • Colin Bex, Wessex Regionalists, Witney
  • Samrat Bhandari, Ind, Bedford
  • Rahoul Bhansali, Conservative, Streatham
  • Catriona Bhatia, LibDem, Dumfriesshire Clydesdale & Tweeddale
  • Shangara Bhatoe, Socialist Labour Party, Wolverhampton North East
  • Aamir Bhatti, Christian Party, Brentford & Isleworth
  • Norsheen Bhatti, Conservative, Stoke-On-Trent Central
  • Sonika Bhatti, Christian Party, Leyton & Wanstead
  • Dr Steve Bick, Labour, Dorset West
  • Laura Biggart, Green, Great Yarmouth
  • Tom Biggins, Conservative, Telford
  • Samad Billoo, Respect-Unity Coalition, Enfield Southgate
  • Andrew Bingham, Conservative, High Peak
  • Brian Binley, Conservative, Northampton South
  • Tim Birt, Green, Norfolk Mid
  • Gordon Birtwistle, LibDem, Burnley
  • Dave Bishop, Bus-Pass Elvis Party, Kettering
  • Fred Bishop, English Democrats, Stratford-On-Avon
  • Emma Bishton, Labour, Suffolk South
  • Caitlin Bisknell, Labour, High Peak
  • Harrish Bisnauthsing, LibDem, Grantham & Stamford
  • Marjory Bisset, Green, Wokingham
  • Chris Black, Scottish Jacobite Party, Berwickshire Roxburgh & Selkirk
  • Crispin Black, Ind, Wiltshire South West
  • David Black, UKIP, Newbury
  • John Black, Scottish Jacobite Party, Argyll & Bute
  • Paula Black, Green, Exeter
  • Willie Black, TU & Socialist Coalition, Edinburgh North & Leith
  • Chris Blackburn, LibDem, Leigh
  • David Blackburn, Green, Leeds West
  • Mark Blackburn, LibDem, Westminster North
  • Bob Blackman, Conservative, Harrow East
  • Lionel Blackman, LibDem, Esher & Walton
  • Roberta Blackman-Woods, Labour, Durham City Of
  • Lorna Blackmore, Labour, Wealden
  • Nicola Blackwood, Conservative, Oxford West & Abingdon
  • Len Blaine, BNP, Maldon
  • Will Blair, BNP, Rother Valley
  • Adrian Blake, UKIP, Cotswolds The
  • Claudia Blake, UKIP, Tyneside North
  • Judith Blake, Labour, Leeds North West
  • Martin Blakebrough, LibDem, Monmouth
  • Harry Blakeley, UKIP, Truro & Falmouth
  • Matt Blakeley, Green, Batley & Spen
  • Joe Blakesley, Ind, Clwyd West
  • Tony Blakey, BNP, Luton South
  • James Blanchard, LibDem, Huddersfield
  • Rosemary Bland, Green, Hertfordshire North East
  • Columba Blango, LibDem, Camberwell & Peckham
  • Hazel Blears, Labour, Salford & Eccles
  • Martin Bleeker, UKIP, Fylde
  • Daisy Blench, Green, Braintree
  • Tom Blenkinsop, Labour, Middlesbrough South & Cleveland East
  • Bob Blizzard, Labour, Waveney
  • Paul Blomfield, Labour, Sheffield Central
  • Colin Bloom, Conservative, Erith & Thamesmead
  • Chris Bluemel, Green, Southampton Test
  • Alan Blumenthal, UKIP, Birmingham Hall Green
  • Michael Blundell, English Democrats, Kingswood
  • David Blunkett, Labour, Sheffield Brightside & Hillsborough
  • Crispin Blunt, Conservative, Reigate
  • Michael Boaden, Labour, Carlisle
  • John Boakes, UKIP, Thirsk & Malton
  • Susan Board, Green, Worthing East & Shoreham
  • Dennis Boater, BNP, Ipswich
  • Juliet Boddington, Alliance for Green Socialism, Scarborough & Whitby
  • Stuart Bodsworth, LibDem, Stockport
  • Nahid Boethe, LibDem, Harrow East
  • Nick de Bois, Conservative, Enfield North
  • Nicholas Boles, Conservative, Grantham & Stamford
  • Jeffrey Bolter, UKIP, Croydon South
  • Barry Bolton, Green, Southend West
  • Charlie Bolton, Green, Bristol South
  • Stuart Bonar, LibDem, Plymouth Moor View
  • Kevin Bonavia, Labour, Rochford & Southend East
  • Eddie Bone, English Democrats, Colchester
  • Jennifer Bone, Labour, Bedfordshire South West
  • Peter Bone, Conservative, Wellingborough
  • Nigel Bonson, Conservative, Sheffield South East
  • David Boot, Labour, Sussex Mid
  • Sam Boote, LibDem, Nottingham East
  • Christopher Booth, UKIP, Birmingham Ladywood
  • Ken Booth, BNP, Newcastle Upon Tyne Central
  • Martin Booth, TU & Socialist Coalition, Cambridge
  • Steph Booth, Labour, Calder Valley
  • David Borrow, Labour, South Ribble
  • Duncan Borrowman, LibDem, Old Bexley & Sidcup
  • John Borthwick, UKIP, Birmingham Northfield
  • Andrew Boswell, Green, Norfolk North
  • Peter Bottomley, Conservative, Worthing West
  • Oliver de Botton, Labour, Hitchin & Harpenden
  • Richard Boudier, Labour, Ceredigion
  • Steve Boulding, Green, Shropshire North
  • Ian Boulton, Labour, Filton & Bradley Stoke
  • Joseph Bourke, LibDem, Dagenham & Rainham
  • Toby Boutle, Conservative, Ilford South
  • Caroline Bovey, UKIP, Worcestershire West
  • Mark Bowen, Conservative, Feltham & Heston
  • Michael Bower, Alliance, Tyrone West
  • Stuart Bower, UKIP, Arundel & South Downs
  • Chris Bowers, LibDem, Wealden
  • Maxine Bowler, TU & Socialist Coalition, Sheffield Brightside & Hillsborough
  • David Bowley, Ind, Leicester West
  • Peter Bowman, UKIP, Cheltenham
  • Richard Boyce, BNP, Wells
  • Dr Donald Boyd, Christian Party, Inverness Nairn Badenoch & Strathspey
  • Chris Boyle, LibDem, Houghton & Sunderland South
  • Erin Boyle, Conservative, Glasgow North
  • Farel Bradbury, Ind, Tunbridge Wells
  • Neil Bradbury, LibDem, Blaydon
  • Norman Bradbury, Ind, Leigh
  • David Bradley, Labour, Weston-Super-Mare
  • Dominic Bradley, SDLP, Newry & Armagh
  • John Bradley, Conservative, Glasgow Central
  • Karen Bradley, Conservative, Staffordshire Moorlands
  • David Bradnock, BNP, Staffordshire South
  • Ben Bradshaw, Labour, Exeter
  • Paula Bradshaw, UU - New Force, Belfast South
  • Graham Brady, Conservative, Altrincham & Sale West
  • David Braid, Clause 28, Lancashire West
  • Tom Brake, LibDem, Carshalton & Wallington
  • Christopher Bramall, LibDem, Stourbridge
  • Jonathan Bramall, LibDem, Dudley South
  • Ian Brandon, Green, Watford
  • Peter Braney, UKIP, Stockton South
  • Angie Bray, Conservative, Ealing Central & Acton
  • Prue Bray, LibDem, Wokingham
  • Julian Brazier, Conservative, Canterbury
  • Julian Brazil, LibDem, Totnes
  • Vaughan Brean, Green, Devon South West
  • Claire Breed, English Democrats, Chelmsford
  • Mark Breeze, Ind, Stoke-On-Trent South
  • Paul Breeze, Ind, Stoke-On-Trent Central
  • Kevin Brennan, Labour, Cardiff West
  • Stephen Brennan, Ind, Hammersmith
  • Bill Brereton, LibDem, Delyn
  • Chris Brice, LibDem, East Ham
  • Andrew Bridgen, Conservative, Leicestershire North West
  • Rodney Bridger, English Democrats, Hastings & Rye
  • Jeremy Brier, Conservative, Luton North
  • Bob Brierley, Ind, Makerfield
  • John Brigden, LibDem, Dover
  • Melissa Briggs, Ind, Bognor Regis & Littlehampton
  • Miles Briggs, Conservative, Fife North East
  • Paul Brighton, LibDem, Alyn & Deeside
  • Richard Brighton, LibDem, Sutton Coldfield
  • Juliana Brimicombe, Christian Party, Aldershot
  • Bob Brindley, BNP, Nottingham North
  • Steve Brine, Conservative, Winchester
  • Dave Brinson, Labour, Eastbourne
  • Sal Brinton, LibDem, Watford
  • Bill Brison, Ind, Bury North
  • Paul Bristow, Conservative, Middlesbrough South & Cleveland East
  • Chris Briton, Green, Wells
  • Michael Britton, Labour, Thanet North
  • Alan Broad, UKIP, Basildon & Billericay
  • Clive Broad, UKIP, Thurrock
  • Stephen Broadhurst, LibDem, Denton & Reddish
  • Bob Brock, UKIP, Enfield Southgate
  • Charles Brodie, SNP, Ayr Carrick & Cumnock
  • Richard Brodie, LibDem, Dumfries & Galloway
  • Sophie Brodie, Conservative, Doncaster North
  • James Brokenshire, Conservative, Old Bexley & Sidcup
  • Owen Brolly, UKIP, Beckenham
  • Andrew Brons, BNP, Keighley
  • Annette Brooke, LibDem, Dorset Mid & Poole North
  • Dorothy Brooke, BNP, Tynemouth
  • John Brooks, BNP, Old Bexley & Sidcup
  • Michael Brooks, Science Party, Bosworth
  • Patrick Brooks, Ind, Bethnal Green & Bow
  • Belinda Brooks-Gordon, LibDem, Suffolk West
  • Jim Broomfield, UKIP, Daventry
  • Jane Brophy, LibDem, Altrincham & Sale West
  • Dave Brothers, UKIP, Bishop Auckland
  • Kevin Broughton, BNP, Redcar
  • Adam Brown, UKIP, Merthyr Tydfil & Rhymney
  • Andrew Brown, Ind, Burnley
  • Colin Brown, UKIP, Luton North
  • Darren Brown, Labour, Dorset Mid & Poole North
  • Edward Brown, Labour, Bedfordshire North East
  • Ernie Brown, Ind, Great Grimsby
  • Gordon Brown, Labour, Kirkcaldy & Cowdenbeath
  • Graeme Brown, Conservative, Dudley North
  • John Brown, LibDem, Barnsley East
  • Keith Brown, BNP, Reigate
  • Lyn Brown, Labour, West Ham
  • Nicholas Brown, Labour, Newcastle Upon Tyne East
  • Paul Brown, Green, Sussex Mid
  • Robert Brown, UKIP, Cambridgeshire North West
  • Russell Brown, Labour, Dumfries & Galloway
  • Tony Brown, Green, Plymouth Sutton & Devonport
  • Trevor Brown, BNP, Leeds East
  • Christopher Browne, UKIP, Spelthorne
  • Jeremy Browne, LibDem, Taunton Deane
  • Ken Browne, UKIP, Nottingham South
  • Fiona Bruce, Conservative, Congleton
  • Malcolm Bruce, LibDem, Gordon
  • Elaine Brunskill, TU & Socialist Coalition, Gateshead
  • Gordon Bryan, Ind, Gillingham & Rainham
  • Kevin Bryan, National Front, Rossendale & Darwen
  • Chris Bryant, Labour, Rhondda
  • David Bryant, Labour, Congleton
  • Patricia Bryant, UKIP, Devizes
  • Jimmy Buchan, Conservative, Banff & Buchan
  • Thomas Buchanan, DUP, Tyrone West
  • Karen Buck, Labour, Westminster North
  • Jayne Buckland, Labour, Wellingborough
  • Robert Buckland, Conservative, Swindon South
  • Karen Buckley, Conservative, Hyndburn
  • Peter Bucklitsch, LibDem, Thanet South
  • Charlotte Bull, UKIP, Darlington
  • Richard Bull, LibDem, Derbyshire North East
  • Alan Bullion, LibDem, Sevenoaks
  • Kenneth Bullman, UKIP, Altrincham & Sale West
  • Geoffrey Bulmer, BNP, Leeds North West
  • Martin Bulmer, UKIP, Redcar
  • Mike Bunney, Labour, Dorset North
  • Rob Burberry, UKIP, Woking
  • Richard Burden, Labour, Birmingham Northfield
  • Sam Burden, Labour, Bromsgrove
  • Brian Burgess, Ind, Newbury
  • Jeffery Burgess, UKIP, Birmingham Selly Oak
  • Simon Burgess, Labour & Co-op, Brighton Kemptown
  • Steve Burgess, Green, Edinburgh South
  • George Burke, Ind, Cardiff South & Penarth
  • Mark Burke, BNP, Bracknell
  • Peter Burkinshaw, UKIP, Cambridge
  • Aidan Burley, Conservative, Cannock Chase
  • James Burn, Green, Birmingham Selly Oak
  • Andy Burnham, Labour, Leigh
  • Conor Burns, Conservative, Bournemouth West
  • Jonathan Burns, Conservative, Torfaen
  • Simon Burns, Conservative, Chelmsford
  • David Burrowes, Conservative, Enfield Southgate
  • Greg Burrows, UKIP, Calder Valley
  • John Burrows, BNP, Tyneside North
  • Paul Burstow, LibDem, Sutton & Cheam
  • Alistair Burt, Conservative, Bedfordshire North East
  • Lorely Burt, LibDem, Solihull
  • Richard Burt, LibDem, Worcestershire West
  • Mike Burton, English Democrats, Hull East
  • James Bush, UKIP, Derbyshire North East
  • Prof Stephen Bush, UKIP, Suffolk Coastal
  • David Bushby, UKIP, Ochil & Perthshire South
  • Chris Bustin, Conservative, Dundee East
  • Matthew Butcher, Green, Nottingham South
  • Dawn Butler, Labour, Brent Central
  • Eddy Butler, BNP, Harlow
  • Gary Butler, National Front, Maidstone & The Weald
  • Ian Butler, Alliance, Ulster Mid
  • Mike Butler, Alliance for Green Socialism, Vale Of Clwyd
  • Paul Butler, Sinn Féin, Lagan Valley
  • Nasser Butt, LibDem, Tooting
  • Dan Byles, Conservative, Warwickshire North
  • Joe Byrne, SDLP, Tyrone West
  • Liam Byrne, Labour, Birmingham Hodge Hill
  • Michelle Byrne, SDLP, Antrim South
  • Simon Byron, Citizens for Undead Rights and Equality, Hitchin & Harpenden

Election 2010 UK homepage Elections PSR homepage Search send email

British General Election 2010: List of election candidates in order of surname

Political Science Resources
© Richard Kimber

Last Modified: 24 Feb 15