UK General Election 2010

candidates

Candidates - C

  • Vince Cable, LibDem, Twickenham
  • Alun Cairns, Conservative, Vale Of Glamorgan
  • David Cairns, Labour, Inverclyde
  • Ted Caley-Knowles, UKIP, Copeland
  • David Callaghan, LibDem, Southampton Test
  • Tino Callaghan, UKIP, Rayleigh & Wickford
  • Ray Callaldine, UKIP, Bolsover
  • Joe Callan, UKIP, Aberavon
  • James Callander, Conservative, Midlothian
  • Antony Calvert, Conservative, Morley & Outwood
  • Alistair Cameron, LibDem, Tewkesbury
  • David Cameron, Conservative, Witney
  • Donald Cameron, Conservative, Ross Skye & Lochaber
  • Ali Cameron-Daw, LibDem, Wrekin The
  • Andre Camilleri, Mansfield Ind Forum, Mansfield
  • Alan Campbell, Labour, Tynemouth
  • Alistair Campbell, Conservative, Paisley & Renfrewshire North
  • Bea Campbell, Green, Hampstead & Kilburn
  • Gordon Campbell, Ind, Caithness Sutherland & Easter Ross
  • Graham Campbell, TU & Socialist Coalition, Glasgow North East
  • Gregory Campbell, DUP, Londonderry East
  • Dr Ian Campbell, Labour, Newark
  • Marie Campbell, Green, Glasgow South
  • Sir Menzies Campbell, LibDem, Fife North East
  • Paul Campbell, Conservative, Warrington North
  • Peter Campbell, UKIP, Inverclyde
  • Richard Campbell, Ind, Hertfordshire North East
  • Rod Campbell, SNP, Fife North East
  • Ronnie Campbell, Ind, Ross Skye & Lochaber
  • Ronnie Campbell, Labour, Blyth Valley
  • Steve Campkin, Green, Ashford
  • Patrick Canavan, Labour, Newton Abbot
  • Brian Candeland, Green, Manchester Withington
  • Mark Cann, Labour, Devon North
  • Rodney Cann, Ind, Devon North
  • Barbara Cannon, Labour, Penrith & The Border
  • Graham Cannon, UKIP, Pendle
  • Rod Cantrill, LibDem, Bedfordshire South West
  • Brian Capell, UKIP, Bedfordshire North East
  • Darren Caplan, Conservative, Hackney North & Stoke Newington
  • Ken Capstick, Socialist Labour Party, Barnsley East
  • Trevor Carbin, LibDem, Wiltshire South West
  • Lucy Care, LibDem, Derby North
  • Adam Carew, LibDem, Hampshire East
  • Michael Carey, BNP, Kingswood
  • Robert Carlyle, BNP, Holborn & St Pancras
  • Dominic Carman, LibDem, Barking
  • Alistair Carmichael, LibDem, Orkney & Shetland
  • Neil Carmichael, Conservative, Stroud
  • Errol Carr, Ind, Tottenham
  • James Carr, Labour, Fareham
  • Ray Carr, English Democrats, Bristol North West
  • Sarah Carr, LibDem, Hereford & Herefordshire South
  • Sharon Carr-Brown, Labour, Bournemouth West
  • Peter Carroll, LibDem, Maidstone & The Weald
  • Douglas Carswell, Conservative, Clacton
  • Julie Carter, UKIP, Ealing Central & Acton
  • Nigel Carter, UKIP, Brighton Pavilion
  • John Cartwright, Ind, Manchester Central
  • John Cartwright, Official Monster Raving Loony Party, Croydon Central
  • Richard Carvath, Ind, Salford & Eccles
  • Bill Cash, Conservative, Stone
  • Joanne Cash, Conservative, Westminster North
  • Calum Cashley, SNP, Edinburgh North & Leith
  • Chris Cassidy, UKIP, Wythenshawe & Sale East
  • David Cassidy, Ind, Sittingbourne & Sheppey
  • Michael Cassidy, English Democrats, Hull North
  • Michael Castle, Ind, Croydon Central
  • Mick Castle, Labour, Norfolk South
  • Martin Caton, Labour, Gower
  • Maria Caulfield, Conservative, Caerphilly
  • Ian Cawsey, Labour, Brigg & Goole
  • Nigel Cecil, UKIP, Wyre & Preston North
  • Victoria Cecil, UKIP, Heywood & Middleton
  • Gary Chadwick, BNP, Leigh
  • Paul Chadwick, UKIP, Bury South
  • Sati Chaggar, English Democrats, Ealing Southall
  • Andrew Chamberlain, LibDem, Ayrshire Central
  • Phil Chamberlain, Green, Wiltshire North
  • James Chamberlain-Webber, UKIP, Brighton Kemptown
  • Glyn Chambers, Conservative, Vauxhall
  • Pamela Chambers, BNP, Doncaster North
  • Tom Chance, Green, Bermondsey & Old Southwark
  • Sidney Chaney, BNP, Colchester
  • Douglas Chapman, SNP, Kirkcaldy & Cowdenbeath
  • Jenny Chapman, Labour, Darlington
  • John Chapman, Ind, Holborn & St Pancras
  • Kristian Chapman, LibDem, Aberdeen North
  • Mark Chapman, LibDem, Spelthorne
  • David Chappell, LibDem, Bury St Edmunds
  • Andrew Charalambous, Conservative, Edmonton
  • Bambos Charalambous, Labour, Enfield Southgate
  • Hilary Charles, Green, Ochil & Perthshire South
  • Peter Charlton, UKIP, Lewes
  • Will Charlton, Ind, Weaver Vale
  • Andy Chase, Green, York Central
  • Dr Derek Chase, Green, Cities Of London & Westminster
  • Jonathan Chatfield, LibDem, Cambridgeshire South East
  • Sunil Chaudhary, Christian Party, Slough
  • Elaine Cheeseman, English Democrats, Old Bexley & Sidcup
  • Jon Cheeseman, English Democrats, Bromley & Chislehurst
  • Peter Cheeseman, BNP, Derby North
  • Colin Chidsey, BNP, Bristol South
  • Karen Chilvers, LibDem, Hornchurch & Upminster
  • Chinners Chinnery, Official Monster Raving Loony Party, Esher & Walton
  • Oliver Chisholm, UKIP, Dorset West
  • Judith Chisholm-Benli, UKIP, Walthamstow
  • Rehman Chishti, Conservative, Gillingham & Rainham
  • Mark Chiverton, Labour, Isle Of Wight
  • Christopher Chope, Conservative, Christchurch
  • Aqila Choudhry, LibDem, Leeds North East
  • Faruk Choudhury, Ind, Luton South
  • Haji Choudhury, Ind, Bethnal Green & Bow
  • Wilson Chowdhry, Green, Ilford South
  • Andrew Christian-Brookes, Ind, Worcester
  • Kim Christofi, Christian Party, Ipswich
  • Steve Churchman, LibDem, Dwyfor Meirionnydd
  • Anthony Chytry, Ind, Rochford & Southend East
  • Helyn Clack, Conservative, Walsall North
  • Jonathan Clamp, Conservative, Lewisham East
  • Susan Clapp, BNP, Cambridgeshire North East
  • James Clappison, Conservative, Hertsmere
  • John Clare, Green, Huntingdon
  • Chris Clark, Labour, Ashford
  • Danny Clark, Plaid Cymru, Ogmore
  • David Clark, Christian Peoples Alliance, Dover
  • Derek Clark, UKIP, Northampton South
  • Gary Clark, TU & Socialist Coalition, Edinburgh East
  • Geoffrey Clark, UKIP, Gravesham
  • Greg Clark, Conservative, Tunbridge Wells
  • John Clark, Lib, Thirsk & Malton
  • Jonathan Clark, Plaid Cymru, Monmouth
  • Katy Clark, Labour, Ayrshire North & Arran
  • Paul Clark, Labour, Gillingham & Rainham
  • Reg Clark, LibDem, Hartlepool
  • Charles Clarke, Labour, Norwich South
  • Craig Clarke, English Democrats, Bristol South
  • Jeff Clarke, Conservative, Wirral South
  • John Clarke, BNP, Sutton & Cheam
  • John Clarke, Ind, Coventry North West
  • Kenneth Clarke, Conservative, Rushcliffe
  • Mark Clarke, Conservative, Tooting
  • Michael Clarke, BNP, Amber Valley
  • Owen Clarke, Green, Torfaen
  • Ray Clarke, UKIP, Carmarthen West & Pembrokeshire South
  • Tom Clarke, Labour, Coatbridge Chryston & Bellshill
  • Tony Clarke, Ind, Northampton South
  • James Clayton, BNP, Blackpool North & Cleveleys
  • Mark Clayton, LibDem, Wigan
  • Mike Clayton, BNP, Sleaford & North Hykeham
  • Philip Clayton, Ind, Chipping Barnet
  • Sam Clayton, BNP, Elmet & Rothwell
  • Andrew Clayworth, Labour, Rushcliffe
  • Nick Clegg, LibDem, Sheffield Hallam
  • Richard Clein, LibDem, Sefton Central
  • Sheena Cleland, SNP, Edinburgh West
  • Simon Clement-Jones, LibDem, Sheffield Heeley
  • Anthony Clements, Ind, Thornbury & Yate
  • Jim Clift, BNP, Leyton & Wanstead
  • Geoffrey Clifton-Brown, Conservative, Cotswolds The
  • Janet Clowes, Conservative, Wythenshawe & Sale East
  • Flo Clucas, LibDem, Knowsley
  • Dilys Cluer, Green, Scarborough & Whitby
  • James Clutton, UKIP, Crewe & Nantwich
  • Ann Clwyd, Labour, Cynon Valley
  • Geof Clynch, BNP, Isle Of Wight
  • Diana Coad, Conservative, Slough
  • Vernon Coaker, Labour, Gedling
  • Chris Coates, Green, Morecambe & Lunesdale
  • Sam Coates, Green, Cardiff Central
  • Sarah Coats, Animal Protection Party, Meon Valley
  • Fred Cobain, UU - New Force, Belfast North
  • Chris Cobb, UKIP, Broxtowe
  • David Coburn, UKIP, Old Bexley & Sidcup
  • Garry Cockrill, UKIP, Southend West
  • Ann Coffey, Labour, Stockport
  • Therese Coffey, Conservative, Suffolk Coastal
  • Nigel Coghill-Marshall, UKIP, Durham City Of
  • Toby Coke, UKIP, Norfolk Mid
  • Nick Colbourne, Labour, Montgomeryshire
  • Dick Cole, Mebyon Kernow, St Austell & Newquay
  • Harry Cole, Citizens for Undead Rights and Equality, Twickenham
  • Tim Cole, Ind, Calder Valley
  • Gillian Cole-Hamilton, LibDem, Ayrshire North & Arran
  • Chris Coleman, LibDem, Forest Of Dean
  • Ernest Coleman, English Democrats, Lincoln
  • Michael Coleman, BNP, Stoke-On-Trent South
  • Ruth Coleman, LibDem, Leeds West
  • Terry Coleman, UKIP, Ashfield
  • Gail Coleshill, LibDem, Somerset North East
  • Peter Coley, LibDem, Leicester West
  • Emma Colgate, BNP, Thurrock
  • Adrian Collett, LibDem, Aldershot
  • Bernard Collignon, UKIP, Esher & Walton
  • Jonathan Collings, Ind, Durham City Of
  • Damian Collins, Conservative, Folkestone & Hythe
  • Jane Collins, UKIP, Scunthorpe
  • Melanie Collins, Green, Hornchurch & Upminster
  • Mike Collins, LibDem, Cotswolds The
  • Philip Collins, UKIP, Bristol East
  • Scott Collins, LibDem, Northamptonshire South
  • Shane Collins, Green, Dulwich & West Norwood
  • Stan Collins, LibDem, Workington
  • Oliver Colville, Conservative, Plymouth Sutton & Devonport
  • Diana Coman, LibDem, Mitcham & Morden
  • Jim Conalty, Labour, Southport
  • James Condon, UKIP, Blyth Valley
  • Tim Congdon, UKIP, Forest Of Dean
  • Michael Connarty, Labour, Linlithgow & Falkirk East
  • Matthew Connolly, Christian Peoples Alliance, Sutton & Cheam
  • Cathy Connor, Green, Tiverton & Honiton
  • Rodney Connor, Ind, Fermanagh & South Tyrone
  • Jennifer Conroy, LibDem, South Holland & The Deepings
  • Ann Conway, BNP, Torbay
  • Thomas Conway, SDLP, Londonderry East
  • Michael Coogan, Sinn Féin, Strangford
  • Frank Cook, Ind, Stockton North
  • John Cook, Labour, Norwich North
  • Johnnie Cook, Ind, Witney
  • Richard Cook, Conservative, Renfrewshire East
  • Roy Cook, BNP, Plymouth Moor View
  • John Cooke, UKIP, Stalybridge & Hyde
  • Steve Cooke, LibDem, Stretford & Urmston
  • Mike Cooksley, Ind, Weaver Vale
  • Nic Coombe, Libertarian, Devizes
  • Clare Cooney, Green, Edinburgh South West
  • Paul Cooney, TU & Socialist Coalition, Huddersfield
  • Andrew Cooper, Green, Huddersfield
  • Daisy Cooper, LibDem, Suffolk Coastal
  • Hannah Cooper, Labour, Newbury
  • John Cooper, English Democrats, Bedfordshire Mid
  • Julie Cooper, Labour, Burnley
  • Mark Cooper, Labour, Orkney & Shetland
  • Roger Cooper, English Democrats, Uxbridge & Ruislip South
  • Rosie Cooper, Labour, Lancashire West
  • Yvette Cooper, Labour, Normanton Pontefract & Castleford
  • Mark Coote, Conservative, Cheltenham
  • Paul Corazzo, Labour, Daventry
  • Edward Corby, Ind, Isle Of Wight
  • Jeremy Corbyn, Labour, Islington North
  • Sid Cordle, Christian Peoples Alliance, Erith & Thamesmead
  • James Cornell, BNP, Haltemprice & Howden
  • Alberto Costa, Conservative, Angus
  • Liam Costello, Scrap Members Allowances, Northampton South
  • Priscilla Cotterell, Green, Lewisham East
  • Paul Couchman, TU & Socialist Coalition, Spelthorne
  • Denzil Coulson, LibDem, Hampshire North East
  • Roland Courtenay, New Independent Conservative Chelsea and Fulham, Chelsea & Fulham
  • John Cowan, Labour, Cambridgeshire South East
  • Alan Cowdell, Socialist Labour Party, Merthyr Tydfil & Rhymney
  • Andrew Cowen, A Vote Against MP Expense Abuse, Beaconsfield
  • Mark Cowles, English Democrats, West Bromwich East
  • Anthea Cox, Labour, Huntingdon
  • Antonia Cox, Conservative, Islington South & Finsbury
  • David Cox, Ind, Stevenage
  • Geoffrey Cox, Conservative, Devon West & Torridge
  • Michael Cox, LibDem, Uxbridge & Ruislip South
  • Mike Coyle, BNP, Glasgow South
  • Sophia Coyle, SNP, Airdrie & Shotts
  • Stephen Crabb, Conservative, Preseli Pembrokeshire
  • Jim Craig, Green, Halton
  • Lucy Craig, Green, Chingford & Woodford Green
  • Neil Craig, D Nat, Bradford West
  • Robert Craig, All the South Party, Bath
  • Anne Crampton, Conservative, Sheffield Heeley
  • Peter Cranie, Green, Lancashire West
  • David Crausby, Labour, Bolton North East
  • Keith Crawford, UKIP, Exeter
  • Moira Crawford, Green, Glasgow North West
  • Richard Crawford, Green, Gravesham
  • Roger Crawford, Equal Parenting Alliance, Oxford East
  • Wayne Crawshaw, English Democrats, Doncaster North
  • Mary Creagh, Labour, Wakefield
  • Roger Creagh-Osborne, Green, Cornwall South East
  • Jillian Creasy, Green, Sheffield Central
  • Stella Creasy, Labour, Walthamstow
  • Jason Crew, UKIP, Islwyn
  • Vanessa Crichton, UKIP, Hammersmith
  • Andrew Crick, LibDem, Henley
  • Andrew Cripps, National Front, Hayes & Harlington
  • Tracy Critchlow, Conservative, Mansfield
  • Michael Crockart, LibDem, Edinburgh West
  • Henry Crocker, UKIP, Ellesmere Port & Neston
  • Barney Crockett, Labour, Gordon
  • John Crockford, Fancy Dress Party, Dartford
  • John Croft, UKIP, Harlow
  • Paul Crofts, TU & Socialist Coalition, Wellingborough
  • Ian Croll, LibDem, Shropshire North
  • Geoff Crompton, BNP, Portsmouth South
  • Tom Crone, Green, Liverpool Riverside
  • Fiona Cross, Plaid Cymru, Newport East
  • Herbert Crossman, UKIP, Harrow West
  • Jo Crotty, LibDem, Warrington South
  • Tracey Crouch, Conservative, Chatham & Aylesford
  • Gary Crowd, English Independence Party, Aldershot
  • David Crowther, LibDem, Makerfield
  • Edith Crowther, BNP, Broadland
  • Stephen Crowther, UKIP, Devon North
  • Jon Cruddas, Labour, Dagenham & Rainham
  • Adrian Cruden, Green, Dewsbury
  • John Cryer, Labour, Leyton & Wanstead
  • Lyle Cubitt, Ind, Antrim North
  • Bob Cudlipp, Ind, Bridgwater & Somerset West
  • Alan Cullens, Conservative, Chorley
  • Jim Cullinane, Ind, Warwick & Leamington
  • Martin Cullip, Libertarian, Sutton & Cheam
  • Tess Culnane, BNP, Orpington
  • Les Cummings, Justice & Anti-Corruption Party, Portsmouth South
  • Susan Cummins, UKIP, Finchley & Golders Green
  • Alexander Cunliffe, LibDem, Erith & Thamesmead
  • Alex Cunningham, Labour, Stockton North
  • David Cunningham, English Democrats, Brentford & Isleworth
  • Jim Cunningham, Labour, Coventry South
  • Tony Cunningham, Labour, Workington
  • Frances Curran, Scottish Socialist Party, Glasgow East
  • Margaret Curran, Labour, Glasgow East
  • Susan Curran, Green, Broadland
  • Stephen Curry, BNP, Westminster North
  • Chris Curtis, Ind, Chorley
  • Ian Curtis, UKIP, Huntingdon
  • Katie Curtis, Labour, Epping Forest
  • Martin Curtis, Conservative, Nottingham North
  • Ian Cuthbert, Conservative, Washington & Sunderland West
  • Michael Cuthbert-Murray, UKIP, Wiltshire South West
  • Ian Cuthbertson, LibDem, Penistone & Stocksbridge
  • Tim Cutter, TU & Socialist Coalition, Southampton Itchen

Election 2010 UK homepage Elections PSR homepage Search send email

British General Election 2010: List of election candidates in order of surname

Political Science Resources
© Richard Kimber

Last Modified: 24 Feb 15