UK General Election 2010

candidates

Candidates - D to E

  • Terry Dainty, Ind, Leigh
  • Andrew Dakers, LibDem, Brentford & Isleworth
  • Nic Dakin, Labour, Scunthorpe
  • Vic D'Albert, LibDem, Bury South
  • Colin Dale, Official Monster Raving Loony Party, Buckingham
  • Bob Dalrymple, Conservative, Stirling
  • Simon Danczuk, Labour, Rochdale
  • David Daniel, UKIP, Morley & Outwood
  • Chris Daniels, UKIP, Yorkshire East
  • Gonul Daniels, Ind, Enfield North
  • John Daramy, Ind, Chesterfield
  • Peter Darby, BNP, Putney
  • Simon Darby, BNP, Stoke-On-Trent Central
  • Alistair Darling, Labour, Edinburgh South West
  • Alice Dartnell, Ind, Gravesham
  • Thomas Darwood, Ind, Barking
  • Edward Davey, LibDem, Kingston & Surbiton
  • Ian Davey, Green, Hove
  • Annajoy David, Labour, Scarborough & Whitby
  • Kay David, LibDem, Caerphilly
  • Wayne David, Labour, Caerphilly
  • Chris Davidson, BNP, Penrith & The Border
  • George Davidson, Labour, Wokingham
  • Hairy Knorm Davidson, Official Monster Raving Loony Party, Faversham & Kent Mid
  • Ian Davidson, Labour & Co-op, Glasgow South West
  • Michael Davidson, National Front, West Ham
  • Ruth Davidson, Conservative, Glasgow North East
  • Alana Davies, Labour, Vale Of Glamorgan
  • Allan Davies, Labour, Basildon & Billericay
  • Byron Davies, Conservative, Gower
  • Dai Davies, Blenau Voice, Blaenau Gwent
  • David Davies, Conservative, Monmouth
  • Dafydd Trystan Davies, Plaid Cymru, Cynon Valley
  • Gareth Davies, Conservative, Doncaster Central
  • Geraint Davies, Labour, Swansea West
  • Geraint Davies, Plaid Cymru, Rhondda
  • Glyn Davies, Conservative, Montgomeryshire
  • Janet Davies, Plaid Cymru, Brecon & Radnorshire
  • Julia Davies, LibDem, Stevenage
  • Keith Davies, LibDem, Aberavon
  • Mark Lloyd Davies, Conservative, Bristol South
  • Martin Davies, UKIP, Newcastle Upon Tyne Central
  • Michael Davies, Alliance for Green Socialism, Leeds East
  • Myfanwy Davies, Plaid Cymru, Llanelli
  • Patrick Davies, Labour, Winchester
  • Paul Davies, Communist League, Hackney South & Shoreditch
  • Philip Davies, Conservative, Shipley
  • Phillip Davies, Labour, Wirral West
  • Rhodri Davies, Plaid Cymru, Blaenau Gwent
  • Roy Davies, BNP, Corby
  • Steph Davies, Green, Warrington South
  • Susan Davies, UKIP, Cardiff Central
  • Suzy Davies, Conservative, Brecon & Radnorshire
  • Tony Davies, Official Monster Raving Loony Party, Blackpool North & Cleveleys
  • Helene Davies-Green, UKIP, Cambridgeshire South
  • Anne Davis, UKIP, Redditch
  • Carys Davis, LibDem, Thurrock
  • David Davis, Conservative, Haltemprice & Howden
  • Jean Davis, LibDem, Na H-Eileanan An Iar
  • Kevin Davis, Conservative, Yeovil
  • Malcolm Davis, UKIP, Dudley North
  • Ian Davison, Green, Warwick & Leamington
  • Ian Davison, UKIP, Sittingbourne & Sheppey
  • Howard Dawber, Labour, Bexleyheath & Crayford
  • Hazel Dawe, Green, Tunbridge Wells
  • Steve Dawe, Green, Tonbridge & Malling
  • Tim Dawes, Green, Portsmouth South
  • Nigel Dawkins, Conservative, Birmingham Selly Oak
  • Cameron Day, Labour, Edinburgh West
  • Frank Day, UKIP, Carshalton & Wallington
  • Mike Day, LibDem, Gower
  • Peter Day, UKIP, New Forest East
  • Brendan D'Cruz, LibDem, Castle Point
  • Katrina Deacon, Green, Milton Keynes South
  • Alan Dean, LibDem, Waveney
  • Mudasir Dean, Conservative, Rochdale
  • Martin Deane, Green, Hull North
  • Stuart Dearsley, Christian Party, Worthing West
  • Richard Deboo, Animals, Islington South & Finsbury
  • Derek Deedman, LibDem, Arundel & South Downs
  • Robert Deeks, Labour, Christchurch
  • Dennis Delderfield, Ind, Cities Of London & Westminster
  • Mark Dempsey, Labour, Cotswolds The
  • Colin Denby, UKIP, Rochdale
  • John Denham, Labour, Southampton Itchen
  • Jeff Dennis, Ind, Denton & Reddish
  • Douglas Denny, UKIP, Bognor Regis & Littlehampton
  • Charlene Detheridge, Christian Party, Tamworth
  • Maurice Devenney, DUP, Foyle
  • Eddie Devoy, Ind, Barnsley East
  • Tony Devoy, Ind, Barnsley Central
  • William Dewick, BNP, Bedford
  • David Dews, UKIP, Pudsey
  • Sushila Dhall, Green, Oxford East
  • Parmjit Dhanda, Labour, Gloucester
  • Abby Dharamsey, Ind, Westminster North
  • Hardyal Dhindsa, Labour, Derbyshire Mid
  • Geoff Dickens, BNP, Harborough
  • Caroline Dinenage, Conservative, Gosport
  • Alexis Diouf, LibDem, Derbyshire South
  • Andrew Dismore, Labour, Hendon
  • Dave Dixey, Green, Leicester South
  • Cliff Dixon, English Democrats, Hayes & Harlington
  • Emma Dixon, Green, Islington North
  • John Dixon, LibDem, Cardiff North
  • John Dixon, Plaid Cymru, Carmarthen West & Pembrokeshire South
  • Mike Dixon, LibDem, Birmingham Northfield
  • Paul Dixon, LibDem, Sunderland Central
  • Peter Dixon, Labour, Chelmsford
  • Jonathan Djanogly, Conservative, Huntingdon
  • David Dobbie, LibDem, Bassetlaw
  • Jim Dobbin, Labour, Heywood & Middleton
  • Craig Dobson, LibDem, Beverley & Holderness
  • Frank Dobson, Labour, Holborn & St Pancras
  • Ruaraidh Dobson, LibDem, Paisley & Renfrewshire North
  • Tim Dobson, Pirate, Manchester Gorton
  • Thomas Docherty, Labour, Dunfermline & Fife West
  • Dan Docker, UKIP, Wealden
  • Anneliese Dodds, Labour, Reading East
  • John Dodds, English Democrats, Islington South & Finsbury
  • John Dodds, English Democrats, Sutton & Cheam
  • Nigel Dodds, DUP, Belfast North
  • Charles Dodman, UKIP, Eddisbury
  • Peter Doggett, Green, Fareham
  • Pat Doherty, Sinn Féin, Tyrone West
  • Andy Doig, SNP, Paisley & Renfrewshire South
  • Martin Donald, Conservative, Edinburgh East
  • Gary Donaldson, Ind, Wellingborough
  • Jeffrey Donaldson, DUP, Lagan Valley
  • Lynda Donaldson, Conservative, Rother Valley
  • Michelle Donelan, Conservative, Wentworth & Dearne
  • John Donnelly, BNP, Feltham & Heston
  • Niall Donnelly, Sinn Féin, Belfast East
  • Brian Donohoe, Labour, Ayrshire Central
  • Frank Doran, Labour, Aberdeen North
  • Stephen Dorrell, Conservative, Charnwood
  • Nadine Dorries, Conservative, Bedfordshire Mid
  • Rodger Doughty, UKIP, Sleaford & North Hykeham
  • Sue Doughty, LibDem, Guildford
  • Stuart Douglas, LibDem, Motherwell & Wishaw
  • James Dove, Labour, Mole Valley
  • George Dow, Green, Carshalton & Wallington
  • Jim Dowd, Labour, Lewisham West & Penge
  • Tina Dowdall, UKIP, Rother Valley
  • Gina Dowding, Green, Lancaster & Fleetwood
  • Neil Dowdney, UKIP, Kingswood
  • Crucial Chris Dowling, Official Monster Raving Loony Party, Barking
  • Nikki Downes, Socialist Alternative, Coventry North West
  • Richard Downey, Conservative, Garston & Halewood
  • Lance Dowson, Ind, High Peak
  • Gemma Doyle, Labour, Dunbartonshire West
  • George Doyle, Ind, Argyll & Bute
  • James Doyle, LibDem, Worthing East & Shoreham
  • Jackie Doyle-Price, Conservative, Thurrock
  • Richard Drax, Conservative, Dorset South
  • David Drew, Labour & Co-op, Stroud
  • Simon Drew, Ind, Totnes
  • Jeremy Drinkall, Anticapitalists - Workers Power, Vauxhall
  • Eileen Driver, Labour, Richmond yorksI
  • Jack Dromey, Labour, Birmingham Erdington
  • Flick Drummond, Conservative, Portsmouth South
  • Spencer Drury, Conservative, Greenwich & Woolwich
  • Abdi Duale, Respect-Unity Coalition, Brent Central
  • Ian DuCane, English Democrats, Portsmouth South
  • Will Duckworth, Green, Stourbridge
  • James Duddridge, Conservative, Rochford & Southend East
  • Graham Duffen, UKIP, Birmingham Yardley
  • Helen Duffett, LibDem, Romford
  • Andrew Duffield, LibDem, Hexham
  • Ruth Duffin, UKIP, Hampshire North East
  • Cathy Duffy, BNP, Charnwood
  • Jim Duggan, Peace Party, Horsham
  • Michael Dugher, Labour, Barnsley East
  • Peter Dul, UKIP, Richmond Park
  • Alan Duncan, Conservative, Rutland & Melton
  • Ben Duncan, Green, Brighton Kemptown
  • Peter Duncan, Conservative, Dumfries & Galloway
  • Willie Duncan, TU & Socialist Coalition, Midlothian
  • Charles Dundas, LibDem, Livingston
  • John Dunford, UKIP, Bexleyheath & Crayford
  • Deborah Dunleavy, Conservative, Bolton North East
  • Jayne Dunlop, Alliance, Antrim North
  • Alex Dunn, Green, Bristol North West
  • Cheryl Dunn, BNP, Easington
  • Gareth Dunn, UKIP, Torfaen
  • David Dunne, Conservative, Knowsley
  • Frank Dunne, Ind, Liverpool Wavertree
  • Philip Dunne, Conservative, Ludlow
  • Ian Dunsire, English Democrats, Isle Of Wight
  • Ross Durance, UKIP, Inverness Nairn Badenoch & Strathspey
  • David Durant, Ind, Hornchurch & Upminster
  • Mark Durkan, SDLP, Foyle
  • Terry Durrance, UKIP, Southport
  • David Duthie, UKIP, Rossendale & Darwen
  • David Duxbury, UKIP, South Ribble
  • Shaun Dyer, Pirate, Leicester West
  • Napoleon Dynamite, Official Monster Raving Loony Party, Old Bexley & Sidcup
  • Mark Dyson, LibDem, Ipswich
  • Philip Eades, LibDem, Poole
  • Angela Eagle, Labour, Wallasey
  • Maria Eagle, Labour, Garston & Halewood
  • Martin Eakins, LibDem, Wythenshawe & Sale East
  • Graham Eardley, UKIP, Watford
  • Ray Earwicker, LibDem, Bracknell
  • Mike Easter, National Front, Tonbridge & Malling
  • Dan Eastgate, English Democrats, Beckenham
  • Clive Easton, UKIP, Brecon & Radnorshire
  • Jack Easton, Green, St Albans
  • Zahra-Melan Ebrahimi-Fardouee, Green, Kensington
  • David Eccles, LibDem, Warrington North
  • Jane Edbrooke, Labour, Hampshire East
  • Laura Edge, LibDem, Finchley & Golders Green
  • James Edsberg, Conservative, Blackley & Broughton
  • Ian Edward, National Front, Ruislip Northwood & Pinner
  • Bill Edwards, Labour, Braintree
  • Bob Edwards, UKIP, Devon Central
  • John Edwards, LibDem, Beaconsfield
  • Jonathan Edwards, Plaid Cymru, Carmarthen East & Dinefwr
  • Kevin Edwards, BNP, Aberavon
  • Michael Edwards, Labour, Derbyshire South
  • Myrddin Edwards, LibDem, Llanelli
  • Paul Edwards, Ind, Congleton
  • Phil Edwards, Plaid Cymru, Aberconwy
  • Roseanne Edwards, Ind, Banbury
  • Sarah Edwards, Green, Ealing Central & Acton
  • Sue Edwards, Green, Gordon
  • Clive Efford, Labour, Eltham
  • Damien Egan, Labour, Beckenham
  • Roxanne Egan, Labour, Thornbury & Yate
  • Kenneth Elder, LibDem, Coatbridge Chryston & Bellshill
  • Francis Eldergill, Labour, Esher & Walton
  • Colin Eldridge, LibDem, Liverpool Wavertree
  • Jeffrey Elenor, UKIP, Ashford
  • Paul Elgood, LibDem, Hove
  • Rhys ab Elis, Plaid Cymru, Torfaen
  • Barry Elliott, Ind, Blyth Valley
  • Derek Elliott, UKIP, Camborne & Redruth
  • Graham Elliott, Green, Waveney
  • Julie Elliott, Labour, Sunderland Central
  • Mark Ellis, Ind, Sevenoaks
  • Michael Ellis, Conservative, Northampton North
  • Milton Ellis, National Front, Montgomeryshire
  • Tony Ellis, English Democrats, Ashfield
  • Jane Ellison, Conservative, Battersea
  • Louise Ellman, Labour, Liverpool Riverside
  • Tobias Ellwood, Conservative, Bournemouth East
  • Charlie Elphicke, Conservative, Dover
  • Gary Elsby, Ind, Stoke-On-Trent Central
  • Richard Elvin, UKIP, Houghton & Sunderland South
  • Andrew Emerson, BNP, Watford
  • Merlene Emerson, LibDem, Hammersmith
  • Wilfred Emmanuel-Jones, Conservative, Chippenham
  • Steve Emmens, UKIP, Norwich South
  • Nick Emmerson, LibDem, Middlesbrough South & Cleveland East
  • Stuart Emmerson, Labour, Tewkesbury
  • Sir Reg Empey, UU - New Force, Antrim South
  • Natascha Engel, Labour, Derbyshire North East
  • Paul English, LibDem, Blackburn
  • Cadogan Enright, Green, Down South
  • Gareth Epps, LibDem, Reading East
  • Mark Ereira-Guyer, Green, Bury St Edmunds
  • Julia Erskine, Green, Tynemouth
  • Jonathan Essex, Green, Reigate
  • Bill Esterson, Labour, Sefton Central
  • George Eustice, Conservative, Camborne & Redruth
  • Christina Evans, BNP, Ludlow
  • Christopher Evans, Labour & Co-op, Islwyn
  • Dave Evans, UKIP, Dorset Mid & Poole North
  • Graham Evans, Conservative, Weaver Vale
  • Guy Evans, Green, Battersea
  • Jerry Evans, LibDem, Birmingham Hall Green
  • Jonathan Evans, Conservative, Cardiff North
  • Judy Evans, LibDem, Plymouth Sutton & Devonport
  • Karsten Evans, Ind, Swindon South
  • Nigel Evans, Conservative, Ribble Valley
  • Robin Evans, BNP, Blackburn
  • Sarah Evans, Labour, Hampshire North West
  • Stephen Evans, UKIP, Bury North
  • Mike Evemy, LibDem, Wiltshire North
  • Anthony Evennett, BNP, Rayleigh & Wickford
  • David Evennett, Conservative, Bexleyheath & Crayford
  • Rick Everitt, Labour, Old Bexley & Sidcup
  • Luke Evetts, Conservative, Ceredigion
  • Annabelle Ewing, SNP, Ochil & Perthshire South
  • David Exley, BNP, Batley & Spen
  • Tania Exley-Moore, LibDem, Scarborough & Whitby

Election 2010 UK homepage Elections PSR homepage Search send email

British General Election 2010: List of election candidates in order of surname

Political Science Resources
© Richard Kimber

Last Modified: 24 Feb 15