UK General Election 2010

candidates

Candidates - F to G

  • Michael Fabricant, Conservative, Lichfield
  • Steve Fairbairn, BNP, Blyth Valley
  • Richard Fairman, UKIP, South Holland & The Deepings
  • Dr David Fairweather, UKIP, Banbury
  • Matthew Faithfull, UKIP, Rushcliffe
  • Gabriela Fajardo, Christian Party, Westminster North
  • Andrew Falconer, LibDem, Runnymede & Weybridge
  • Michael Fallon, Conservative, Sevenoaks
  • Gordon Fanthom, UKIP, Wolverhampton South East
  • Nigel Farage, UKIP, Buckingham
  • Howard Farmer, UKIP, Canterbury
  • Marcus Farmer, Ind, Manchester Withington
  • Neville Farmer, LibDem, Wyre Forest
  • Robert Farmer, BNP, Exeter
  • Sue Farrant, LibDem, Dorset West
  • Paul Farrelly, Labour, Newcastle-Under-Lyme
  • Tim Farron, LibDem, Westmorland & Lonsdale
  • Stephen Farry, Alliance, Down North
  • Mick Faulkner, UKIP, St Ives
  • Nadia Fazal, LibDem, Walsall North
  • Alex Feakes, LibDem, Lewisham West & Penge
  • Lynne Featherstone, LibDem, Hornsey & Wood Green
  • Pauline Featonby-Warren, UKIP, Sunderland Central
  • Nader Fekri, LibDem, Keighley
  • Marion Fellows, SNP, Motherwell & Wishaw
  • Sarah Fellows, LibDem, Staffordshire South
  • Michael Felse, English Democrats, Dewsbury
  • Stephen Fenn, LibDem, Chorley
  • Matt Bananamatt Fensome, Official Monster Raving Loony Party, Milton Keynes North
  • Jim Ferguson, Conservative, Inverness Nairn Badenoch & Strathspey
  • Michael Ferguson, BNP, Middlesbrough
  • Suzanne Fernandes, Christian Party, Ealing Central & Acton
  • Charith Fernando, Christian Party, Birmingham Edgbaston
  • John Ferrett, Labour, Portsmouth South
  • Frank Field, Labour, Birkenhead
  • Mark Field, Conservative, Cities Of London & Westminster
  • Russell Field, LibDem, Coventry North East
  • Ray Finch, UKIP, Eastleigh
  • Rebecca Findlay, Green, Streatham
  • Martyn Findley, BNP, Nuneaton
  • Stephen Finlay, BNP, Wansbeck
  • John Finnie, SNP, Inverness Nairn Badenoch & Strathspey
  • Joseph Finnie, BNP, Glasgow East
  • Rachel Firth, BNP, Huddersfield
  • John Fisher, LibDem, Stoke-On-Trent North
  • Peter Fisher, LibDem, South Ribble
  • Nick Fitter, Green, Horsham
  • David Fitton, Ind, Wycombe
  • James Fitton, BNP, St Austell & Newquay
  • Mike Fitzgerald, UKIP, Portsmouth North
  • Sally Fitzharris, LibDem, Kingswood
  • Bernard Fitzpatrick, Alliance, Londonderry East
  • Eamonn Fitzpatrick, Ind, Northampton North
  • Jim Fitzpatrick, Labour, Poplar & Limehouse
  • Martin Fitzpatrick, Ind, Sheffield Hallam
  • Sarah Flannery, Ind, Tatton
  • Rob Flello, Labour, Stoke-On-Trent South
  • David Fleming, BNP, Norfolk North West
  • Malcolm Fleming, SNP, Glasgow South
  • Derek Fletcher, Nobody Party, Redditch
  • Lee Fletcher, Green, Erewash
  • Mark Fletcher, Green, Devizes
  • Samantha Fletcher, Green, Chippenham
  • Caroline Flint, Labour, Don Valley
  • James Fluss, UKIP, Chipping Barnet
  • Barry Flux, Conservative, Blyth Valley
  • Helen Flynn, LibDem, Skipton & Ripon
  • Michael Flynn, Christian Party, Wansbeck
  • Paul Flynn, Labour, Newport West
  • Sian Flynn, Conservative, Cornwall North
  • Thomas Flynn, Labour, Southend West
  • John Foden, UKIP, Loughborough
  • Ben Foley, Green, Bedford
  • Terry Follows, Staffordshire Independent Group, Stoke-On-Trent South
  • Celia Foote, Alliance for Green Socialism, Leeds North East
  • Chris Foote-Wood, LibDem, Middlesbrough
  • Chris Forbes, UKIP, Coventry North East
  • Jayne Forbes, Green, Barking
  • Peter Forbes, Green, Maidenhead
  • David Ford, Green, Bradford West
  • Mac Ford, UKIP, West Bromwich West
  • Michael Ford, UKIP, Braintree
  • Shirley Ford, Green, South Shields
  • Steve Ford, Ind, Hexham
  • Edward Fordham, LibDem, Hampstead & Kilburn
  • Mark Formosa, Conservative, Taunton Deane
  • Alistair Forrest, UKIP, Livingston
  • Geoff Forse, Green, Leicester West
  • Chris Forster, BNP, Hayes & Harlington
  • Amanda Foster, BNP, Darlington
  • Don Foster, LibDem, Bath
  • Hannah Foster, Conservative, Exeter
  • Kevin Foster, Conservative, Coventry South
  • Michael Foster, Labour, Hastings & Rye
  • Michael Foster, Labour, Worcester
  • Nick Foster, Green, Kingswood
  • Paul Foster, Labour, Ribble Valley
  • Yvonne Fovargue, Labour, Makerfield
  • Stephen Fowke, UKIP, Derby South
  • Barry Fowler, BNP, Colne Valley
  • Sherry Fowler, UKIP, Berwickshire Roxburgh & Selkirk
  • Steven Fowler, UKIP, Warwickshire North
  • Bridget Fox, LibDem, Islington South & Finsbury
  • Chris Fox, Green, Harwich & Essex North
  • Colin Fox, Scottish Socialist Party, Edinburgh South West
  • Frances Fox, UKIP, Peterborough
  • Joe Fox, UKIP, Reigate
  • Dr Liam Fox, Conservative, Somerset North
  • Tom Fox, Ind, Battersea
  • Maria Foy, UKIP, Birmingham Erdington
  • Mark France, Ind, Bromsgrove
  • Alan Francis, Green, Milton Keynes North
  • Decima Francis, Ind, Camberwell & Peckham
  • Hywel Francis, Labour, Aberavon
  • Martin Francis, Green, Brent North
  • Mark Francois, Conservative, Rayleigh & Wickford
  • Kit Fraser, Joy of Talk, Inverness Nairn Badenoch & Strathspey
  • Leah Fraser, Conservative, Wallasey
  • Stephanie Fraser, Conservative, Cumbernauld Kilsyth & Kirkintilloch East
  • William Frazer, Ind, Newry & Armagh
  • Max Freedman, Labour, Kingston & Surbiton
  • Alan Freeman, UKIP, Wigan
  • George Freeman, Conservative, Norfolk Mid
  • Steve Freeman, Ind, Bermondsey & Old Southwark
  • Mike Freer, Conservative, Finchley & Golders Green
  • Andrew de Freitas, LibDem, Great Grimsby
  • Chris French, UKIP, Crawley
  • Grant French, UKIP, Penistone & Stocksbridge
  • Roy Freshwater, UKIP, Edmonton
  • Jonathan Fryer, LibDem, Poplar & Limehouse
  • Rachel Fulcher, Green, Suffolk Coastal
  • Lorraine Fullbrook, Conservative, South Ribble
  • Richard Fuller, Conservative, Bedford
  • David Fulton, UKIP, Bridgend
  • Dave Furness, BNP, Ealing North
  • Heledd Fychan, Plaid Cymru, Montgomeryshire
  • Steve Fyfe, BNP, Great Grimsby
  • Ian Fyvie, Socialist Labour Party, Brighton Pavilion
  • Richard Gadsden, LibDem, Worsley & Eccles South
  • Stan Gain, Christian Peoples Alliance, West Ham
  • Anthony Gajadharsingh, Labour, Chesham & Amersham
  • Mary Galbraith, Labour, Dunbartonshire East
  • Chris Gale, Lib, Exeter
  • David Gale, Ind, Derby North
  • Roger Gale, Conservative, Thanet North
  • Danny Gallagher, LibDem, Wyre & Preston North
  • Will Gallagher, Conservative, Alyn & Deeside
  • Ian Galletley, Conservative, Stockton North
  • George Galloway, Respect-Unity Coalition, Poplar & Limehouse
  • Tamara Galloway, Green, Orpington
  • Kim Gandy, UKIP, West Ham
  • Tom Gann, Labour, Salisbury
  • Mike Gapes, Labour & Co-op, Ilford South
  • Tim Garbutt, Ind, Thanet South
  • Barry Gardiner, Labour, Brent North
  • Andrew Gardner, Ind, Birmingham Hall Green
  • Sidharath Garg, Labour, Uxbridge & Ruislip South
  • Andrew Garnett, Conservative, Liverpool Wavertree
  • Martin Garnett, LibDem, Erewash
  • Edward Garnier, Conservative, Harborough
  • Mark Garnier, Conservative, Wyre Forest
  • Ann Garrett, Green, Beckenham
  • Ian Garrett, LibDem, West Bromwich East
  • Pat Gaskell, UKIP, Liverpool Riverside
  • Julia Gasper, UKIP, Oxford East
  • Emily Gasson, LibDem, Dorset North
  • Susan Gaszczak, LibDem, Rayleigh & Wickford
  • Deirdre Gates, BNP, Hertfordshire South West
  • Shaun Gatley, BNP, Middlesbrough South & Cleveland East
  • Donald Gatt, UKIP, Moray
  • Rosalind Gauci, BNP, South Ribble
  • David Gauke, Conservative, Hertfordshire South West
  • Stewart Geddes, Conservative, Edinburgh West
  • Sean Geddis, Ind, Bath
  • Keith Gell, Ind, Eastbourne
  • Andrew George, LibDem, St Ives
  • David Geraghty, Pirate, Derby North
  • Veronica German, LibDem, Newport West
  • Brian Gerrish, Ind, Plymouth Sutton & Devonport
  • Kamran Ghafoor, Conservative, Oldham West & Royton
  • Ashay Ghai, LibDem, Paisley & Renfrewshire South
  • Nusrat Ghani, Conservative, Birmingham Ladywood
  • Ian Gibb, Conservative, Ealing North
  • Nick Gibb, Conservative, Bognor Regis & Littlehampton
  • Ian Gibson, BNP, Pudsey
  • John Gibson, LibDem, Lancashire West
  • Keith Gibson, TU & Socialist Coalition, Hull West & Hessle
  • Michael Gibson, True English (Poetry) Party, Tatton
  • Patricia Gibson, SNP, Ayrshire North & Arran
  • Terry Gibson, BNP, Newcastle Upon Tyne North
  • Sandra Gidley, LibDem, Romsey & Southampton North
  • Andrew Gilbert, Conservative, Birkenhead
  • Brian Gilbert, UKIP, Twickenham
  • Stephen Gilbert, LibDem, St Austell & Newquay
  • Michelle Gildernew, Sinn Féin, Fermanagh & South Tyrone
  • Graham Giles, Labour, Gosport
  • Christopher Gill, UKIP, Ludlow
  • Elaine Gill, UKIP, Ynys Mon
  • Parmjit Singh Gill, LibDem, Leicester South
  • Steven Gill, BNP, Harrogate & Knaresborough
  • Cheryl Gillan, Conservative, Chesham & Amersham
  • Karen Gillard, LibDem, Cornwall South East
  • Dylan Gilligan, Youth Party, Skipton & Ripon
  • Colin Gilmore, BNP, Leicester East
  • Sheila Gilmore, Labour, Edinburgh East
  • Linda Gilroy, Labour & Co-op, Plymouth Sutton & Devonport
  • Patsy Gilroy, Conservative, Motherwell & Wishaw
  • Sally Gimson, Labour, Leicestershire South
  • Keith Girling, Conservative, Bassetlaw
  • Deborah Girvan, Alliance, Strangford
  • James Gitau, Christian Party, Croydon Central
  • Paul Gittins, Ind, Sedgefield
  • Timothy Gittos, UKIP, Chelsea & Fulham
  • Jamie Glackin, Labour, Perth & Perthshire North
  • Tony Gladwin, BNP, Southend West
  • Pat Glass, Labour, Durham North West
  • John Glen, Conservative, Salisbury
  • Stephen Glenn, LibDem, Linlithgow & Falkirk East
  • Mike Glennon, UKIP, Worthing East & Shoreham
  • Mary Glindon, Labour, Tyneside North
  • Pete Glover, TU & Socialist Coalition, Bootle
  • Philip Glover, UKIP, Bournemouth West
  • Tim Glover, Green, Ipswich
  • Steve Goddard, LibDem, Oxford East
  • Roger Godsiff, Labour, Birmingham Hall Green
  • Paul Goggins, Labour, Wythenshawe & Sale East
  • Bernice Golberg, Green, Croydon Central
  • David Gold, Conservative, Eltham
  • Joe Goldberg, Labour, Witney
  • Beverley Golden, Green, New Forest East
  • Maurice Golden, Conservative, Ayrshire Central
  • Jessica Goldfinch, Green, Norwich North
  • Brian Goldie, UKIP, Falkirk
  • Paul Golding, BNP, Sevenoaks
  • Zac Goldsmith, Conservative, Richmond Park
  • Stephen Goldspink, English Democrats, Cambridgeshire North West
  • Julia Goldsworthy, LibDem, Camborne & Redruth
  • James Gollings, Impact Party, Shrewsbury & Atcham
  • Stewart Golton, LibDem, Elmet & Rothwell
  • Lee Gonzalez, Conservative, Pontypridd
  • Chris Goodall, Green, Oxford West & Abingdon
  • David Goodall, LibDem, Southampton Itchen
  • Roy Goode, UKIP, Stafford
  • Helen Goodman, Labour, Bishop Auckland
  • Robert Goodwill, Conservative, Scarborough & Whitby
  • Roy Goodwin, BNP, Blackpool South
  • Eric Goodyer, Labour, Charnwood
  • Katy Gordon, LibDem, Glasgow North
  • Stephen Gordon, LibDem, Norfolk South West
  • John Gore, Campaign for Independent Politicians, Spelthorne
  • Kerry Gormley, Green, Hyndburn
  • Angela Gorrie, Scottish Socialist Party, Dundee East
  • John Gossage, LibDem, Carmarthen West & Pembrokeshire South
  • John Gough, Conservative, Barrow & Furness
  • Gareth Gould, Labour, South Holland & The Deepings
  • Jenny Gould, Green, Runnymede & Weybridge
  • Michael Gove, Conservative, Surrey Heath
  • Tom Gower, BNP, Coventry North East
  • Patrick Grady, SNP, Glasgow North
  • Alastair Graham, Conservative, Caithness Sutherland & Easter Ross
  • Andrew Graham, Ind, Eltham
  • Charles Graham, Green, Bridgwater & Somerset West
  • David Graham, Labour, Argyll & Bute
  • Richard Graham, Conservative, Gloucester
  • Helen Grant, Conservative, Maidstone & The Weald
  • Ross Grant, Conservative, Leicester South
  • William Grant, Conservative, Ayr Carrick & Cumnock
  • Alan Graves, Ind, Derby South
  • Andrew Gray, Green, Newcastle Upon Tyne East
  • Anne Gray, Green, Tottenham
  • James Gray, Conservative, Wiltshire North
  • John Gray, UKIP, Norfolk North West
  • Martin Gray, UKIP, Angus
  • Stephen Gray, Green, Coventry South
  • Sue Gray, Christian Party, Aldridge-Brownhills
  • Timothy Gray, Christian Party, Birmingham Erdington
  • Delphine Gray-Fisk, UKIP, Beaconsfield
  • Chris Grayling, Conservative, Epsom & Ewell
  • Dr Richard Grayson, LibDem, Hemel Hempstead
  • Tom Greatrex, Labour & Co-op, Rutherglen & Hamilton West
  • Brian Greaves, Ind, Barrow & Furness
  • Andrew Green, BNP, Stevenage
  • Christopher Green, Conservative, Manchester Withington
  • Damian Green, Conservative, Ashford
  • Dave Green, Northampton - Save Our Public Services, Northampton South
  • James Green, Labour, Cheltenham
  • Jeffrey Green, Christian Party, Brecon & Radnorshire
  • Julia Green, BNP, Louth & Horncastle
  • Kate Green, Labour, Stretford & Urmston
  • Kieron Green, Labour, Moray
  • Martin Green, UKIP, Leicestershire North West
  • Michael Green, BNP, Neath
  • Michael Green, LibDem, Clacton
  • Ray Green, Christian Party, Sheffield Hallam
  • Robert Green, Scotland Against Crooked Lawyers, Aberdeen South
  • Russ Green, BNP, West Bromwich West
  • Sarah Green, LibDem, Arfon
  • Paul Greenall, Conservative, St Helens North
  • Bill Greene, LibDem, Blackpool North & Cleveleys
  • Susan Greene, Green, Dorset West
  • Steven Greenhalgh, BNP, Knowsley
  • Mick Greenhough, UKIP, Orpington
  • Justine Greening, Conservative, Putney
  • Jonathan Greensted, UKIP, Kingston & Surbiton
  • Barry Greenwood, Ind, Calder Valley
  • James Greenwood, Green, Forest Of Dean
  • Lilian Greenwood, Labour, Nottingham South
  • Paul Greenwood, Labour, Runnymede & Weybridge
  • Peter Greenwood, BNP, Heywood & Middleton
  • Brian Gregory, UKIP, Sedgefield
  • John Gregory, BNP, Calder Valley
  • Steve Grey, UKIP, West Bromwich East
  • Robert Grierson, BNP, Sutton Coldfield
  • Dominic Grieve, Conservative, Beaconsfield
  • David Griffin, Alliance, Down South
  • Nick Griffin, BNP, Barking
  • Nia Griffith, Labour, Llanelli
  • Alun Griffiths, LibDem, Bradford South
  • Andrew Griffiths, Conservative, Burton
  • Daniel Griffiths, Labour, Tonbridge & Malling
  • Rev Dr David Griffiths, Christian Party, Clwyd West
  • Jake Griffiths, Green, Cardiff West
  • John Griffiths, English Democrats, Bexleyheath & Crayford
  • Judy Griffiths, Socialist Alternative, Coventry South
  • Ken Griffiths, BNP, Dudley North
  • Philip Griffiths, UKIP, Wirral West
  • Robert Griffiths, Communist Party of Britain, Cardiff South & Penarth
  • Matthew Groves, Conservative, Plymouth Moor View
  • Llyr Huws Gruffydd, Plaid Cymru, Clwyd West
  • Dr Jackie Grunsell, TU & Socialist Coalition, Colne Valley
  • Clive Grunshaw, Labour, Lancaster & Fleetwood
  • Marlene Guest, BNP, Rotherham
  • Ian Guiver, UKIP, Derbyshire Dales
  • Ben Gummer, Conservative, Ipswich
  • Ray Gunnion, TU & Socialist Coalition, Motherwell & Wishaw
  • Ashley Gunstock, Green, Leyton & Wanstead
  • Sam Gurney, Labour, Kensington
  • Bob Gutfreund-Walmsley, UKIP, Manchester Withington
  • Steve Guy, LibDem, Wycombe
  • Lawrence Gwynn, UKIP, Cardiff North
  • Andrew Gwynne, Labour, Denton & Reddish
  • Christine Gwyther, Labour, Carmarthen East & Dinefwr
  • Sam Gyimah, Conservative, Surrey East

Election 2010 UK homepage Elections PSR homepage Search send email

British General Election 2010: List of election candidates in order of surname

Political Science Resources
© Richard Kimber

Last Modified: 24 Feb 15