UK General Election 2010

candidates

Candidates - N to R

  • David Naghi, LibDem, Faversham & Kent Mid
  • Frank Nairn, Conservative, Orkney & Shetland
  • Joe Naitta, LibDem, Derbyshire Dales
  • Swatantra Nandanwar, Labour, Maldon
  • Lisa Nandy, Labour, Wigan
  • Pamela Nash, Labour, Airdrie & Shotts
  • Mark Nattrass, UKIP, Coventry North West
  • Mike Nattrass, UKIP, Staffordshire South
  • Sam Navabi, Ind, South Shields
  • Jose Navarro, English Democrats, Vauxhall
  • Simon Nayyar, Conservative, Hackney South & Shoreditch
  • Gulzar Nazir, Christian Party, Oldham East & Saddleworth
  • Dianne Neal, BNP, Uxbridge & Ruislip South
  • Jon Neal, LibDem, Haltemprice & Howden
  • Roger Needham, UKIP, Eastbourne
  • Bob Neill, Conservative, Bromley & Chislehurst
  • Dave Nellist, Socialist Alternative, Coventry North East
  • Chris Nelson, LibDem, Kettering
  • Innes Nelson, SNP, Inverclyde
  • Isabel Nelson, LibDem, Glasgow South West
  • James Nesbitt, Scottish Socialist Party, Glasgow Central
  • Mike Nesbitt, UU - New Force, Strangford
  • Roger Nettleship, Fight for an Anti-War Government, South Shields
  • Keith Nevols, LibDem, Sittingbourne & Sheppey
  • Andrew Newby, Green, Hendon
  • Jordan Newell, Labour, Colchester
  • David Newman, LibDem, Norfolk Mid
  • Godfrey Newman, LibDem, Horsham
  • Martin Newman, UKIP, Bedfordshire South West
  • Brooks Newmark, Conservative, Braintree
  • Sarah Newton, Conservative, Truro & Falmouth
  • Steve Newton, UKIP, Chatham & Aylesford
  • Alun Nicholas, Ind, Stourbridge
  • Paul Nicholls-Jones, Plaid Cymru, Aberavon
  • Chris Nicholson, LibDem, Streatham
  • Warwick Nicholson, UKIP, Clwyd West
  • Nick The Flying Brick Delves, Official Monster Raving Loony Party, Derbyshire Dales
  • Jeremy Nieboer, UKIP, Dorset North
  • Magnus Nielsen, UKIP, Hampstead & Kilburn
  • Peter Nielsen, Ind, Worcester
  • David Nixon, UKIP, Newcastle-Under-Lyme
  • Richard Nixon, LibDem, Brigg & Goole
  • Garryck Noble, Peoples Party Essex, Colchester
  • Jennifer Noble, BNP, Torfaen
  • Caroline Nokes, Conservative, Romsey & Southampton North
  • Christopher Nolan, Ind, Elmet & Rothwell
  • Mark Nolan, Conservative, Dunbartonshire East
  • None of the Above, Ind, Chingford & Woodford Green
  • None of the Above X, Ind, Basildon South & Thurrock East
  • Hazel Noonan, Conservative, Coventry North East
  • Damon Noone, UKIP, Lancashire West
  • Felicity Norman, Green, Herefordshire North
  • Jesse Norman, Conservative, Hereford & Herefordshire South
  • James Normington, Labour, Sleaford & North Hykeham
  • Sheena Norquay, Conservative, Na H-Eileanan An Iar
  • Gordon Norrie, UKIP, Midlothian
  • Dan Norris, Labour, Somerset North East
  • James North, BNP, Sherwood
  • Ed Northover, Conservative, Leyton & Wanstead
  • Ian Northover, Ind, Poole
  • Lisa Northover, LibDem, Bournemouth East
  • William Norton, Conservative, Birmingham Perry Barr
  • Christopher Noyce, LibDem, Harrow West
  • Suzanne Nti, Christian Peoples Alliance, Milton Keynes South
  • Joe Nugent, UKIP, Liverpool Walton
  • Jack Nunn, Pirate, Cities Of London & Westminster
  • Pat Nurse, UKIP, Louth & Horncastle
  • David Nuttall, Conservative, Bury North
  • Paul Nuttall, UKIP, Bootle
  • David Oakensen, Labour, Somerton & Frome
  • Graham Oakes, LibDem, Exeter
  • Shan Oakes, Green, Haltemprice & Howden
  • Robert Oakley, UKIP, Gillingham & Rainham
  • Jonathan Oakton, UKIP, Herefordshire North
  • Frank O'Brien, BNP, Meriden
  • Mike O'Brien, Labour, Warwickshire North
  • Stephen O'Brien, Conservative, Eddisbury
  • Alyson O'Connell, Socialist Labour Party, Blaenau Gwent
  • Barry O'Connor, English Democrats, East Ham
  • Miriel O'Connor, UKIP, Cornwall North
  • Pat O'Connor, LibDem, Gainsborough
  • Darren Oddy, UKIP, Elmet & Rothwell
  • Fiona O'Donnell, Labour, East Lothian
  • Gayle O'Donovan, Green, Manchester Central
  • John O'Dowd, Sinn Féin, Upper Bann
  • Duran O'Dwyer, UKIP, Salford & Eccles
  • Lord Offa, Official Monster Raving Loony Party, Brecon & Radnorshire
  • Matthew Offord, Conservative, Hendon
  • Joshua Ogunleye, Workers Revolutionary Party, Camberwell & Peckham
  • Donal O'Hanlon, LibDem, Bolton South East
  • Holborn Old, Ind, Cambridge
  • Emilie Oldknow, Labour, Sherwood
  • John Oliver, BNP, Hereford & Herefordshire South
  • Robert Oliver, Conservative, Houghton & Sunderland South
  • Eric Ollerenshaw, Conservative, Lancaster & Fleetwood
  • Declan O'Loan, SDLP, Antrim North
  • Johnson Olukotun, Christian Party, Hornchurch & Upminster
  • Tamsin Omond, Tamsin Omond To The Commons, Hampstead & Kilburn
  • William O'Neill, Scottish Socialist Party, Cumbernauld Kilsyth & Kirkintilloch East
  • Chi Onwurah, Labour, Newcastle Upon Tyne Central
  • Lembit Opik, LibDem, Montgomeryshire
  • Guy Opperman, Conservative, Hexham
  • Stan Oram, UKIP, Hampshire North West
  • David Ord, LibDem, Tyneside North
  • Ayfer Orhan, Labour, Hemel Hempstead
  • Aileen Orr, SNP, Dumfriesshire Clydesdale & Tweeddale
  • David Orr, BNP, Glasgow South West
  • David Orr, BNP, Livingston
  • Les Orton, BNP, Birmingham Northfield
  • Lynette Orton, BNP, Birmingham Selly Oak
  • Andrew Osborne, English Democrats, Poplar & Limehouse
  • George Osborne, Conservative, Tatton
  • Sandra Osborne, Labour, Ayr Carrick & Cumnock
  • David O'Sullivan, Socialist Equality Party, Oxford East
  • Richard Ottaway, Conservative, Croydon South
  • Sandra Overend, UU - New Force, Ulster Mid
  • Marianne Overton, Lincolnshire Independents, Sleaford & North Hykeham
  • Albert Owen, Labour, Ynys Mon
  • David Owen, UKIP, Stretford & Urmston
  • Rev David Owen, Christian Party, Ynys Mon
  • Michael Owen, UKIP, Carlisle
  • Norman Owen, LibDem, Salford & Eccles
  • Top Cat Owen, Official Monster Raving Loony Party, Wokingham
  • Adrian Owens, Conservative, Lancashire West
  • David Owens, BNP, Boston & Skegness
  • Emmeline Owens, Conservative, Neath
  • Chris Oxlade, Labour, Crawley
  • Ian Page, Socialist Alternative, Lewisham Deptford
  • James Page, Green, Richmond Park
  • Robin Page, Ind, Cambridgeshire South
  • Jim Paice, Conservative, Cambridgeshire South East
  • Christopher Pain, UKIP, Boston & Skegness
  • Ian Paisley Junior, DUP, Antrim North
  • Andrew Pakes, Labour, Milton Keynes North
  • Matt Palmer, Conservative, Bradford South
  • Nick Palmer, Labour, Broxtowe
  • Richard Palmer, UKIP, Dartford
  • Rory Palmer, Labour, Bosworth
  • Abhijit Pandya, UKIP, Harrow East
  • Thomas Papworth, LibDem, Ruislip Northwood & Pinner
  • Shailesh Parekh, Conservative, Birmingham Hodge Hill
  • Neil Parish, Conservative, Tiverton & Honiton
  • Diane Park, Ind Voice for Halifax, Halifax
  • Mags Park, SNP, Glasgow North West
  • Margot Parker, UKIP, Sherwood
  • Nigel Parker, Ind, Welwyn Hatfield
  • Robert Parker, UKIP, Middlesbrough
  • Rosamund Parker, UKIP, Thanet North
  • Steve Parker, UKIP, Stroud
  • Vincent Parker, Sinn Féin, Down North
  • Gordon Parkin, UKIP, Stockton North
  • Stephen Parkinson, Conservative, Newcastle Upon Tyne North
  • Jasbir Parmar, Conservative, Warley
  • Lawrence Parramore, English Democrats, Doncaster Central
  • Eluned Parrott, LibDem, Vale Of Glamorgan
  • Julien Parrott, UKIP, Torbay
  • Dawn Parry, Conservative, Newport East
  • Steven Parry-Hearn, Labour, Somerset North
  • Ian Parsley, UU - New Force, Down North
  • Brett Parsons, UKIP, Stratford-On-Avon
  • Mike Parsons, Ind, Crewe & Nantwich
  • Peryn Parsons, BNP, Weston-Super-Mare
  • Simon Parsons, Socialist Labour Party, Pontypridd
  • Adam Parton, Ind, Congleton
  • Simon Partridge, LibDem, Great Yarmouth
  • Anna Pascoe, LibDem, Devon South West
  • Carolyn Passey, UKIP, Ogmore
  • Harshadbhai Patel, Conservative, Brent North
  • Priti Patel, Conservative, Witham
  • James Paterson, LibDem, Moray
  • Lindsay Paterson, Conservative, Kirkcaldy & Cowdenbeath
  • Owen Paterson, Conservative, Shropshire North
  • Simon Patten, BNP, Wolverhampton North East
  • Judith Pattinson, Conservative, Workington
  • Pete Pattisson, LibDem, Lewisham East
  • Brian Patton, LibDem, Coventry South
  • Shereen Paul, Christian Party, Tooting
  • Sharon Pavey, Green, Devon East
  • Mark Pawsey, Conservative, Rugby
  • Wesley Paxton, LibDem, Rother Valley
  • Natasha Payne, UKIP, Tynemouth
  • Richard Payne, BNP, Banff & Buchan
  • Alex Payton, LibDem, Havant
  • Dennis Pearce, BNP, Norfolk South West
  • Kathryn Pearce, Labour, Bridgwater & Somerset West
  • Susan Pearce, Green, Birmingham Northfield
  • Teresa Pearce, Labour, Erith & Thamesmead
  • Jackie Pearcey, LibDem, Bolton West
  • Lady Caroline Pearson, UKIP, Kensington
  • Gary Pearson, Ind, Paisley & Renfrewshire North
  • John Pearson, Green, Newcastle Upon Tyne Central
  • Nigel Pearson, UKIP, Yeovil
  • Steve Pearson, UKIP, Gainsborough
  • David Pedrick-Friend, Labour, Torbay
  • Andrew Pelling, Ind, Croydon Central
  • Stuart Penketh, Conservative, Ellesmere Port & Neston
  • Paul Penlington, LibDem, Vale Of Clwyd
  • Jocelyn Penn-Bull, UKIP, Winchester
  • Mike Penning, Conservative, Hemel Hempstead
  • John Penrose, Conservative, Weston-Super-Mare
  • Simon Pepper, Green, Epping Forest
  • Funda Pepperell, Labour, Basingstoke
  • Andrew Percy, Conservative, Brigg & Goole
  • Toby Perkins, Labour, Chesterfield
  • Daniel Perrett, Green, Walthamstow
  • Pamela Perrin, UKIP, Erith & Thamesmead
  • Paul Perrin, UKIP, Hove
  • Claire Perry, Conservative, Devizes
  • Jill Perry, Green, Copeland
  • Nicholas Perry, LibDem, Hastings & Rye
  • Jack Perschke, Conservative, Derby South
  • John Peverelle, English Democrats, Weston-Super-Mare
  • Tony Stephen Pewsey, English Democrats, Eastleigh
  • Margaret Phelps, LibDem, Witham
  • Theo Butt Philip, LibDem, Bridgwater & Somerset West
  • Chris Phillips, Conservative, Lewisham West & Penge
  • David Phillips, UKIP, Chesterfield
  • Kay Phillips, Respect-Unity Coalition, Blackley & Broughton
  • Michael Phillips, UKIP, Milton Keynes North
  • Patrick Phillips, Ind, Buckingham
  • Peter Phillips, BNP, Windsor
  • Stephen Phillips, Conservative, Sleaford & North Hykeham
  • Stephen Phillips, No Candidate Deserves My Vote!, Stevenage
  • Terry Phillips, English Democrats, Southend West
  • Bridget Phillipson, Labour, Houghton & Sunderland South
  • Chris Philp, Conservative, Hampstead & Kilburn
  • Roy Philpot, UKIP, Suffolk Central & Ipswich North
  • Romayne Phoenix, Green, Lewisham West & Penge
  • John Piasecki, Labour, Bracknell
  • David Pickles, UKIP, Sutton & Cheam
  • Eric Pickles, Conservative, Brentwood & Ongar
  • Nick Pickles, Conservative, Normanton Pontefract & Castleford
  • Scott Pickles, Ind, Doncaster Central
  • Caroline Pidgeon, LibDem, Vauxhall
  • Cheryl Pidgeon, Labour, Erewash
  • Martin Pierce, LibDem, West Ham
  • Gloria de Piero, Labour, Ashfield
  • Evangeline Pillai, Christian Peoples Alliance, Brentford & Isleworth
  • Christopher Pincher, Conservative, Tamworth
  • Jenny Pinkett, LibDem, Tamworth
  • Philip Pinto, UKIP, Milton Keynes South
  • Adrian Pitfield, UKIP, Reading East
  • Spencer Pitfield, Conservative, Penistone & Stocksbridge
  • Mike Pitt, LibDem, Bedfordshire North East
  • Steve Pitt, LibDem, Wallasey
  • John Pitts, UKIP, Colchester
  • James Plaskitt, Labour, Warwick & Leamington
  • Alan Platt, English Democrats, Gloucester
  • David Platt, UKIP, Welwyn Hatfield
  • Nancy Platts, Labour, Brighton Pavilion
  • Mike Plummer, LibDem, New Forest West
  • David Plumstead, Ind, Folkestone & Hythe
  • Robert Pocock, Labour, Sutton Coldfield
  • Janus Polenceus, English Democrats, Streatham
  • Luke Pollard, Labour, Devon South West
  • Gabriel Polley, Workers Revolutionary Party, Norwich South
  • Jason Pontey, UKIP, Ruislip Northwood & Pinner
  • Neil Poole, LibDem, Scunthorpe
  • Dr Jack Pope-De-Locksley, Magna Carta Party, Hackney North & Stoke Newington
  • Mike Popham, LibDem, Bristol East
  • Tony Popham, Ind, Esher & Walton
  • Peter Popple, Ind, Scarborough & Whitby
  • Brenda Porter, Conservative, Southport
  • Colin Porter, BNP, Barnsley East
  • Malcolm Porter, BNP, Gainsborough
  • John Potter, LibDem, Stalybridge & Hyde
  • Colin Poulter, BNP, Eastbourne
  • Daniel Poulter, Conservative, Suffolk Central & Ipswich North
  • Stephen Pound, Labour, Ealing North
  • Steve Povey, UKIP, Staffordshire Moorlands
  • Alan Powell, Official Monster Raving Loony Party, Ludlow
  • Bill Powell, LibDem, Carmarthen East & Dinefwr
  • Lucy Powell, Labour, Manchester Withington
  • Michael Powell, LibDem, Pontypridd
  • Nick Powell, UKIP, Clwyd South
  • Marek Powley, Green, Erith & Thamesmead
  • Neville Poynton, BNP, Bradford East
  • Sandy Pratt, Ind, Surrey East
  • Gordon Prentice, Labour, Pendle
  • Paul Preston, BNP, Leicestershire South
  • Arthur Price, Ind, Surrey South West
  • Darren Price, Plaid Cymru, Gower
  • Janet Price, BNP, Hemel Hempstead
  • Mike Priestley, LibDem, Aberconwy
  • Dawn Primarolo, Labour, Bristol South
  • Nicholas Prince, BNP, Hastings & Rye
  • Peter Prior, Freedom and Responsibility, Maidenhead
  • Mark Prisk, Conservative, Hertford & Stortford
  • Mark Pritchard, Conservative, Wrekin The
  • Alan Procter, English Democrats, Leeds North West
  • Dave Procter, Ind, Leeds Central
  • Gwyn Prosser, Labour, Dover
  • Ian Proud, UKIP, Newcastle Upon Tyne North
  • Jesse Pryke, UKIP, Maldon
  • Stephen Psallidas, LibDem, South Shields
  • Gary Pudsey, BNP, Yorkshire East
  • Alan Pugh, Labour, Arfon
  • John Pugh, LibDem, Southport
  • Jean Purdy, BNP, Bury South
  • Graeme Quar, Ind, Meon Valley
  • Will Quince, Conservative, Colchester
  • Tony Quinn, SDLP, Ulster Mid
  • Nigel Quinton, LibDem, Hitchin & Harpenden
  • Farooq Qureshi, LibDem, Leyton & Wanstead
  • Sohail Qureshi, Conservative, Bootle
  • Yasmin Qureshi, Labour, Bolton South East
  • Dominic Raab, Conservative, Esher & Walton
  • Barry Rabone, LibDem, Barrow & Furness
  • Diana Raby, Respect-Unity Coalition, Garston & Halewood
  • David Radcliffe, LibDem, Birmingham Selly Oak
  • Jackie Radford, LibDem, Ogmore
  • Martin Radford, BNP, Bolsover
  • Nick Radford, LibDem, Salisbury
  • Stephen Radford, Lib, Liverpool West Derby
  • Fiona Radic, Green, Peterborough
  • Ben Rae, Lib, Hackney South & Shoreditch
  • Waheed Rafiq, UKIP, Birmingham Hodge Hill
  • Suhail Rahuja, Conservative, Manchester Central
  • Gary Raikes, BNP, Aberdeenshire West & Kincardine
  • Tim Rait, BNP, Maidenhead
  • Sachin Rajput, Conservative, Brent Central
  • Brian Ralfe, Ind, Hove
  • Andrew Ralph, Your Right To Democracy Party Ltd, Stevenage
  • David Ralph, Your Right To Democracy Party Ltd, Hertfordshire North East
  • Bill Rammell, Labour, Harlow
  • Adrian Ramsay, Green, Norwich South
  • Marc Ramsbottom, LibDem, Manchester Central
  • John Randall, Conservative, Uxbridge & Ruislip South
  • Paul Randle-Jolliffe, Ind, Isle Of Wight
  • Davena Rankin, Conservative, Glasgow South
  • Andrew Rankine, LibDem, Hyndburn
  • Elizabeth Ransome, UKIP, Derby North
  • Felicity Ransome, UKIP, Leicester East
  • Sue Ransome, UKIP, Amber Valley
  • Esther Rantzen, Ind, Luton South
  • Jenny Rathbone, Labour, Cardiff Central
  • Dave Raval, LibDem, Hackney South & Shoreditch
  • James Raven, LibDem, Harwich & Essex North
  • Brian Ravenscroft, BNP, Gillingham & Rainham
  • Bill Rawcliffe, TU & Socialist Coalition, Doncaster North
  • Nick Raynsford, Labour, Greenwich & Woolwich
  • Charles Read, Ind, Gosport
  • John Reardon, Green, Carlisle
  • Mark Reckless, Conservative, Rochester & Strood
  • Phil Reddall, BNP, Shropshire North
  • Andy Redfern, Green, Gateshead
  • John Redfern, LibDem, Stoke-On-Trent Central
  • Ernest Redgrave, Ind, Mitcham & Morden
  • Tom Redmond, BNP, Leeds North East
  • John Redwood, Conservative, Wokingham
  • Andy Reed, Labour & Co-op, Loughborough
  • Graham Reed, LibDem, Stirling
  • Jamie Reed, Labour, Copeland
  • Roderick Reed, UKIP, Lewisham East
  • Simon Reed, LibDem, Wansbeck
  • Simon Reed, Mebyon Kernow, St Ives
  • Rhonda Reekie, Green, Aberdeen South
  • Dave Rees, Ind, Islwyn
  • Dylan Rees, Plaid Cymru, Ynys Mon
  • Jeff Rees, Plaid Cymru, Newport West
  • Mari Rees, Labour, Preseli Pembrokeshire
  • Annunziata Rees-Mogg, Conservative, Somerton & Frome
  • Jacob Rees-Mogg, Conservative, Somerset North East
  • Simon Reevell, Conservative, Dewsbury
  • David Reeves, Labour, Bedfordshire Mid
  • Rachel Reeves, Labour, Leeds West
  • Ash Rehal, Labour, Faversham & Kent Mid
  • Philip Reichardt, Ind, Hertfordshire North East
  • Alan Reid, LibDem, Argyll & Bute
  • Bruce Reid, UKIP, Durham North
  • Christopher Reid, English Democrats, Hyndburn
  • Jeffrey Reid, LibDem, Blyth Valley
  • Julia Reid, UKIP, Chippenham
  • Laurence Reid, BNP, Caerphilly
  • Malcolm Reid, Ind, Wansbeck
  • Peter Reisdorf, LibDem, Wirral West
  • Karen Reissman, TU & Socialist Coalition, Manchester Gorton
  • David Rendel, LibDem, Newbury
  • Paul Renfry, UKIP, Weaver Vale
  • Willie Rennie, LibDem, Dunfermline & Fife West
  • Rebecca Rennison, Labour, Wiltshire South West
  • Emma Reynolds, Labour, Wolverhampton North East
  • Gary Reynolds, BNP, Leicester West
  • Glen Reynolds, Labour, Banff & Buchan
  • Jonathan Reynolds, Labour, Stalybridge & Hyde
  • Tom Reynolds, Ind, Weaver Vale
  • Stephen Rhodes, Ind, Luton South
  • Llywelyn Rhys, Plaid Cymru, Cardiff North
  • Mohammed Riaz, Conservative, Bradford East
  • Andrew Rice, UKIP, Gosport
  • Loic Rich, Mebyon Kernow, Truro & Falmouth
  • Janet Richards, Green, New Forest West
  • Steve Richards, UKIP, Fareham
  • Pat Richardson, BNP, Epping Forest
  • Thomas Richardson, BNP, Norwich North
  • Fabian Richter, Conservative, Bath
  • Matthew Riddle, Conservative, Thornbury & Yate
  • Anthony Ridge-Newman, Conservative, Ynys Mon
  • George Ridgeon, Official Monster Raving Loony Party, Tewkesbury
  • Gary Ridley, Conservative, Coventry North West
  • Sir Malcolm Rifkind, Conservative, Kensington
  • Bill Rigby, Green, Beverley & Holderness
  • Peter Rigby, Ind, Hitchin & Harpenden
  • Caroline Righton, Conservative, St Austell & Newquay
  • Keith Riley, Ind, Lancaster & Fleetwood
  • Trevor Ringland, UU - New Force, Belfast East
  • Linda Riordan, Labour, Halifax
  • Tom Rippeth, LibDem, Wrexham
  • Margaret Ritchie, SDLP, Down South
  • Stuart Ritchie, LibDem, East Lothian
  • Simon Rix, LibDem, Croydon South
  • Andrew Robathan, Conservative, Leicestershire South
  • Paull Robathan, LibDem, Devon East
  • Kirsten Robb, Green, East Kilbride Strathaven & Lesmahagow
  • Mike Robb, Labour, Inverness Nairn Badenoch & Strathspey
  • Steven Robbins, Ind, Camberwell & Peckham
  • Bruce Roberts, LibDem, Clwyd South
  • Chris Roberts, BNP, Basildon South & Thurrock East
  • Gareth Roberts, Green, Sheffield Heeley
  • Harri Roberts, Plaid Cymru, Swansea West
  • Helen Roberts, UKIP, Oldham West & Royton
  • Jonathan Roberts, Labour, Thirsk & Malton
  • Melanie Roberts, UKIP, Colne Valley
  • Melvin Roberts, BNP, Wrexham
  • Peter Roberts, Labour, Cambridgeshire North East
  • Philippa Roberts, Labour, Hereford & Herefordshire South
  • Roger Roberts, BNP, Dewsbury
  • Angus Robertson, SNP, Moray
  • Dennis Robertson, SNP, Aberdeenshire West & Kincardine
  • Ewan Robertson, Scottish Socialist Party, Aberdeen North
  • Hugh Robertson, Conservative, Faversham & Kent Mid
  • Ian Robertson, LibDem, Rutherglen & Hamilton West
  • John Robertson, Labour, Glasgow North West
  • Laurence Robertson, Conservative, Tewkesbury
  • Roisin Robertson, Green, Bromley & Chislehurst
  • Stephen Robey, BNP, Harwich & Essex North
  • Andrew Robinson, Pirate, Worcester
  • Christopher Robinson, BNP, Grantham & Stamford
  • Dorienne Robinson, Green, Brecon & Radnorshire
  • Gary Robinson, UKIP, St Helens North
  • Geoffrey Robinson, Labour, Coventry North West
  • Gerry Robinson, National Front, Bradford East
  • Joanne Robinson, English Democrats, Haltemprice & Howden
  • Jude Robinson, Labour, Camborne & Redruth
  • Liam Robinson, Labour, Fylde
  • Peter Robinson, DUP, Belfast East
  • Stephen Robinson, LibDem, Chelmsford
  • Terry Robinson, Socialist Labour Party, Barnsley Central
  • William Robinson, UKIP, Denton & Reddish
  • Karen Robson, Conservative, Cardiff Central
  • Stephane De Roche, Ind, Hornsey & Wood Green
  • Marcus Rock, Green, Northamptonshire South
  • Nigel Rock, LibDem, Kenilworth & Southam
  • Mathew Rodda, Labour, Surrey East
  • Dick Rodgers, Common Good, Birmingham Northfield
  • Michael Rodgers, LibDem, Burton
  • Rod Rodgers, Ind, Sheffield Central
  • Steve Roest, Green, Twickenham
  • Paul Rogan, English Democrats, Calder Valley
  • David Rogers, UKIP, Swansea East
  • Gary Rogers, English Democrats, Dartford
  • Jonathan Rogers, Cornish Democrats, St Ives
  • Lisa Rogers, English Democrats, Tonbridge & Malling
  • Peter Rogers, Ind, Ynys Mon
  • Dan Rogerson, LibDem, Cornwall North
  • Chris Rollo, Scottish Socialist Party, Paisley & Renfrewshire North
  • Jerry Roodhouse, LibDem, Rugby
  • Julie Rook, Conservative, Wolverhampton North East
  • Jonathan Rooks, Green, Old Bexley & Sidcup
  • Joe Rooney, Green, Sutton Coldfield
  • Terry Rooney, Labour, Bradford East
  • Daniel Roper, LibDem, Broadland
  • Debbie Rosaman, Green, Dagenham & Rainham
  • James Rose, English Democrats, Lewisham East
  • Shelley Rose, BNP, Luton North
  • Edward Roseman, English Democrats, Westminster North
  • Frank Roseman, English Democrats, Cities Of London & Westminster
  • George Roseman, English Democrats, Chelsea & Fulham
  • Andrew Rosindell, Conservative, Romford
  • Adrian Ross, Green, Bexleyheath & Crayford
  • Colin Ross, LibDem, Wolverhampton North East
  • Douglas Ross, Conservative, Moray
  • Gordon Ross, Green, Croydon South
  • Ian Ross, Labour, Worthing West
  • Keith Ross, Green, Swansea West
  • Mike Ross, LibDem, Hull West & Hessle
  • Paul Ross, LibDem, Leicestershire North West
  • Susan Ross, BNP, Aberdeen South
  • Tom Ross, Labour, Altrincham & Sale West
  • William Ross, Traditional Unionist Voice, Londonderry East
  • Steve Rotheram, Labour, Liverpool Walton
  • Paul Rothwell, Ind, Congleton
  • Paul Rounding, Labour, Yorkshire East
  • Paul Rowen, LibDem, Rochdale
  • Derek Rowe, UKIP, Monmouth
  • Leslie Rowe, Green, Richmond yorksI
  • Philip Rowe, UKIP, Dudley South
  • Anthony Rowlands, LibDem, Hertsmere
  • David Rowlands, UKIP, Montgomeryshire
  • David Rowlands, UKIP, Newport East
  • Lee Rowley, Conservative, Bolsover
  • Margaret Rowley, LibDem, Worcestershire Mid
  • David Rowntree, Labour, Cities Of London & Westminster
  • Julie Roxburgh, Peace Party, Woking
  • Frank Roy, Labour, Motherwell & Wishaw
  • Lindsay Roy, Labour, Glenrothes
  • Smarajit Roy, Green, Mitcham & Morden
  • James Royston, Labour, Bexhill & Battle
  • Caitriona Ruane, Sinn Féin, Down South
  • Chris Ruane, Labour, Vale Of Clwyd
  • Amber Rudd, Conservative, Hastings & Rye
  • Joan Ruddock, Labour, Lewisham Deptford
  • David Ruffley, Conservative, Bury St Edmunds
  • Christopher von Ruhland, Green, Cardiff North
  • Joe Rukin, Ind, Kenilworth & Southam
  • Anthony Rundle, UKIP, Knowsley
  • David Rundle, LibDem, Banbury
  • Chris Rush, LibDem, Normanton Pontefract & Castleford
  • Stephen Rush, UKIP, Ribble Valley
  • James Rushton, Conservative, Stoke-On-Trent South
  • Mark Ruskell, Green, Stirling
  • Bob Russell, LibDem, Colchester
  • Christine Russell, Labour, Chester City Of
  • Sam Russell, Labour, Hertsmere
  • Jason Rust, Conservative, Edinburgh South West
  • Lawrence Rustem, BNP, Greenwich & Woolwich
  • David Rutley, Conservative, Macclesfield
  • David Rutter, UKIP, Hertsmere
  • Gerry Ryan, Labour & Co-op, Croydon Central
  • Joan Ryan, Labour, Enfield North
  • John Ryde, BNP, Bosworth
  • Janet Ryder, Plaid Cymru, Clwyd South
  • Peter Ryder, Plaid Cymru, Delyn
  • John-Paul Rye, UKIP, Windsor

Election 2010 UK homepage Elections PSR homepage Search send email

British General Election 2010: List of election candidates in order of surname

Political Science Resources
© Richard Kimber

Last Modified: 24 Feb 15