UK General Election 2010

candidates

Candidates - S

  • Neil Sabharwal, Labour, Herefordshire North
  • Gerrard Sables, Communist Party of Britain, Devon North
  • Jamie Saddler, LibDem, Wirral South
  • Avtar Sadiq, Unity For Peace And Socialism, Leicester East
  • Tariq Sadiq, Labour, Cambridgeshire South
  • Osama Saeed, SNP, Glasgow Central
  • Simon Saggers, Green, Cambridgeshire South
  • Rob Sale, UKIP, Lanark & Hamilton East
  • Mohammed Salim, Islam Zinda Baad Platform, Rochdale
  • Christopher Salmon, Conservative, Llanelli
  • Hugh Salmon, Battersea Party, Battersea
  • Jonathan Salt, Ind, Huntingdon
  • Sanjay Samani, LibDem, Angus
  • David Sammons, Ind, Runnymede & Weybridge
  • Jenny Sampson, BNP, Bradford West
  • Jean Samuel, Labour, Canterbury
  • Antoinette Sandbach, Conservative, Delyn
  • James Sandbach, LibDem, Putney
  • Peter Sandell, UKIP, Somerset North East
  • Adrian Sanders, LibDem, Torbay
  • Darren Sanders, LibDem, Portsmouth North
  • Charles Sanderson, Ind, Southampton Test
  • Edward Sanderson, LibDem, Doncaster North
  • Jason Sanderson, Labour, Poole
  • Nick Sandford, LibDem, Peterborough
  • Hamish Sandison, Labour, Monmouth
  • Roy Sandison, Green, Rugby
  • Ron Sands, English Democrats, Rochester & Strood
  • Laura Sandys, Conservative, Thanet South
  • Jay Sangha, UKIP, Halifax
  • James Sapwell, Ind, Brentwood & Ongar
  • Parvaiz Sardar, Christian Party, Nottingham East
  • Naz Sarkar, Labour, Reading West
  • Anas Sarwar, Labour, Glasgow Central
  • Steve Satch, Ind, Weston-Super-Mare
  • Ian Saul, English Democrats, Stockton North
  • Steve Saul, Basingstoke Common Man, Basingstoke
  • Ian Saunders, Labour, Beverley & Holderness
  • Kevin Saunders, BNP, Erith & Thamesmead
  • Ross Saunders, TU & Socialist Coalition, Cardiff Central
  • Rowena Savage, BNP, Bromley & Chislehurst
  • Tara Saville, LibDem, Easington
  • Phil Sawford, Labour, Kettering
  • Kim Sawyer, English Democrats, Epping Forest
  • Marc Scheimann, Green, Luton South
  • Vincent Schittone, English Democrats, Redditch
  • David Schmitz, LibDem, Tottenham
  • Steve Score, TU & Socialist Coalition, Leicester West
  • Richard Scorer, Labour, Hazel Grove
  • Albert Scott, Ind, Warrington North
  • David Scott, BNP, Filton & Bradley Stoke
  • David Scott, UKIP, Wirral South
  • Edward Scott, BNP, Hull West & Hessle
  • Eleanor Scott, Green, Ross Skye & Lochaber
  • Jack Scott, Labour, Sheffield Hallam
  • Karelia Scott, LibDem, Bexleyheath & Crayford
  • Kevin Scott, BNP, Gateshead
  • Lee Scott, Conservative, Ilford North
  • Trisha Scott, BNP, Scarborough & Whitby
  • Mike Scott-Hayward, UKIP, Fife North East
  • Liz Screen, Soc Lab, Newport East
  • Paul Scriven, LibDem, Sheffield Central
  • Terry Scriven, LibDem, New Forest East
  • Alison Seabeck, Labour, Plymouth Moor View
  • Daniel Seabrook, BNP, Hertsmere
  • Scott Seaman-Digby, Conservative, Hayes & Harlington
  • Julie Searle, Conservative, Denton & Reddish
  • Lawrence Searle, BNP, Hammersmith
  • Rob Sedgwick, Green, Mole Valley
  • Simon Sedgwick-Jell, Green, Cambridgeshire South East
  • Ian Seeby, BNP, Bedfordshire North East
  • Geoffrey Seeff, LibDem, Chingford & Woodford Green
  • RU Seerius, Official Monster Raving Loony Party, Derbyshire Mid
  • Rav Seeruthun, Labour, Maidstone & The Weald
  • Matt Sellwood, Green, Hackney North & Stoke Newington
  • Andrew Selous, Conservative, Bedfordshire South West
  • Nusret Sen, Direct Democracy (Communist) Party, Hackney South & Shoreditch
  • Ian Senior, BNP, Wakefield
  • Matthew Sephton, Conservative, Salford & Eccles
  • Jonathan Serter, UKIP, Croydon North
  • Kris Seunarine, UKIP, Glenrothes
  • Richard Sexton, Christian Party, Chippenham
  • Mohamed Seyed, Ind, Croydon North
  • Jerry Shadbolt, UKIP, Feltham & Heston
  • Paul Shaer, Ind, Hackney North & Stoke Newington
  • Adeela Shafi, Conservative, Bristol East
  • Aneel Shahzad, Christian Party, Hayes & Harlington
  • Mohommad Shaikh, Respect-Unity Coalition, Croydon North
  • Babar Shakir, Christian Party, Walsall North
  • Tim Shand, Labour, Guildford
  • Jim Shannon, DUP, Strangford
  • David Shapcott, BNP, Hyndburn
  • Grant Shapps, Conservative, Welwyn Hatfield
  • Margaret Sharkey, Socialist Labour Party, Camberwell & Peckham
  • Alok Sharma, Conservative, Reading West
  • Virendra Sharma, Labour, Ealing Southall
  • Andrew Sharp, SNP, East Lothian
  • Janis Sharp, Ind, Blackburn
  • John Sharp, Conservative, Sheffield Brightside & Hillsborough
  • Keith Sharp, Ind, Newton Abbot
  • Rosie Sharpley, LibDem, Woking
  • Bob Shaw, English Democrats, Gosport
  • Jeffrey Shaw, UKIP, Sheffield Central
  • Jo Shaw, LibDem, Holborn & St Pancras
  • John Shaw, LibDem, Basingstoke
  • Jonathan Shaw, Labour, Chatham & Aylesford
  • Paul Shaw, Ind, Colchester
  • William Shaw, UKIP, Don Valley
  • Val Shawcross, Labour, Bermondsey & Old Southwark
  • Paul Shea, Conservative, East Ham
  • Shas Sheehan, LibDem, Wimbledon
  • Barry Sheerman, Labour, Huddersfield
  • Robert Sheffield, LibDem, Rossendale & Darwen
  • Alec Shelbrooke, Conservative, Elmet & Rothwell
  • John Sheldon, BNP, Sheffield Brightside & Hillsborough
  • Richard Shepherd, Conservative, Aldridge-Brownhills
  • Edward Sheppard, BNP, Coventry North West
  • Jim Sheridan, Labour, Paisley & Renfrewshire North
  • Tommy Sheridan, TU & Socialist Coalition, Glasgow South West
  • Ben Sherman, Reduce Tax On Beer, Chelmsford
  • Peter Shields, Ind, Bradford East
  • Stephen Shing, Ind, Eastbourne
  • Mike Shone, Green, Stafford
  • Trevor Shonk, UKIP, Thanet South
  • Mike Shore, BNP, Broxtowe
  • Reg Shore, LibDem, Lincoln
  • Gary Shores, Conservative, Hull West & Hessle
  • Gavin Shuker, Labour & Co-op, Luton South
  • Les Sibley, Labour, Banbury
  • Ian Sidaway, UKIP, Bolton South East
  • Edward Siddall-Jones, UKIP, Sutton Coldfield
  • Gareth Siddorn, Labour, Sevenoaks
  • Matthew Sidford, Green, Tewkesbury
  • William Sidhu, Christian Movement for Great Britain, Coventry North West
  • Dapo Sijuwola, Restoration Party, Barking
  • Kevin Sills, English Democrats, Northampton South
  • David Silver, UKIP, Barnsley Central
  • Heidi Simmonds, Christian Party, Maidstone & The Weald
  • Mark Simmonds, Conservative, Boston & Skegness
  • Cathrine Simmons, Green, Devon West & Torridge
  • Michael Simpkins, BNP, Chippenham
  • Andrew Simpson, LibDem, Northampton North
  • Daniel Simpson, Lincolnshire Independents, Louth & Horncastle
  • Edward Simpson, LibDem, Don Valley
  • Elizabeth Simpson, LibDem, Tonbridge & Malling
  • Graham Simpson, Conservative, East Kilbride Strathaven & Lesmahagow
  • Keith Simpson, Conservative, Broadland
  • Mike Simpson, LibDem, Surrey South West
  • Phil Simpson, Green, Birmingham Edgbaston
  • Thomas Simpson, DUP, Upper Bann
  • Neil Sinclair, BNP, Stockton South
  • Ron Sinclair, Socialist Labour Party, Manchester Central
  • Nikki Sinclaire, Residents Association, Meriden
  • Gurcharan Singh, Conservative, Ealing Southall
  • Marsha Singh, Labour, Bradford West
  • Kim Singleton, Socialist Labour Party, Liverpool Wavertree
  • Dr Murli Sinha, LibDem, Walsall South
  • Ian Si'Ree, BNP, Vale Of Clwyd
  • Mike Sivieri, Ind, Rossendale & Darwen
  • David Skelton, Conservative, Durham North
  • Robert Skelton, Socialist Equality Party, Manchester Central
  • Lee Skevington, Labour, Yeovil
  • Chris Skidmore, Conservative, Kingswood
  • Clive Skinner, BNP, Kettering
  • Dennis Skinner, Labour, Bolsover
  • Andrew Skudder, Labour, Horsham
  • Jonathan Slater, Labour, Aldershot
  • Simon Slater, LibDem, Meriden
  • Andy Slaughter, Labour, Hammersmith
  • Lee Slaughter, UKIP, Congleton
  • Jim Slavin, Ind, Livingston
  • John Sleigh, LibDem, Aberdeen South
  • Janice Small, Conservative, Batley & Spen
  • Ruth Smeeth, Labour, Burton
  • Andrea Smith, Green, Gosport
  • Andrew Smith, Labour, Oxford East
  • Andrew Smith, UKIP, Epping Forest
  • Angela Smith, Labour & Co-op, Basildon South & Thurrock East
  • Angela Smith, Labour, Penistone & Stocksbridge
  • Anthony Smith, UKIP, Hastings & Rye
  • Brian Smith, TU & Socialist Coalition, Glasgow South
  • Cat Smith, Labour, Wyre & Preston North
  • Chloe Smith, Conservative, Norwich North
  • Chris Smith, Green, Poplar & Limehouse
  • David Smith, Ind, Gosport
  • David Smith, LibDem, Wakefield
  • Eddie Smith, Ind, Ashfield
  • Gail Smith, LibDem, Sheffield South East
  • Geraldine Smith, Labour, Morecambe & Lunesdale
  • Henry Smith, Conservative, Crawley
  • Ian Smith, UKIP, Suffolk West
  • Iain Duncan Smith, Conservative, Chingford & Woodford Green
  • Jacqueline Smith, UKIP, Macclesfield
  • Jacqui Smith, Labour, Redditch
  • Jason Smith, UKIP, Bradford West
  • John Smith, UKIP, Barrow & Furness
  • Julian Smith, Conservative, Skipton & Ripon
  • Kathryn Smith, Labour & Co-op, Gravesham
  • Kerry Smith, UKIP, Basildon South & Thurrock East
  • Matt Smith, LibDem, Blaenau Gwent
  • Maureen Smith, Christian Party, Chatham & Aylesford
  • Mike Smith, UKIP, Gloucester
  • Naomi Smith, LibDem, Cities Of London & Westminster
  • Nick Smith, Labour, Blaenau Gwent
  • Nick Smith, UKIP, Lincoln
  • Owen Smith, Labour, Pontypridd
  • Paul Smith, Labour, Bristol West
  • Paul Smith, LibDem, Enfield North
  • Paul Smith, UKIP, Tamworth
  • Peter Smith, Dem Lab, Walsall North
  • Peter Smith, Labour, Norfolk South West
  • Phil Smith, Green, Crawley
  • Philip Smith, LibDem, Boston & Skegness
  • Robert Smith, Labour, Havant
  • Robert Smith, UKIP, Orkney & Shetland
  • Sir Robert Smith, LibDem, Aberdeenshire West & Kincardine
  • Robin Smith, Ind, Wokingham
  • Royston Smith, Conservative, Southampton Itchen
  • Sadie Smith, LibDem, West Bromwich West
  • Steven Smith, National Front, Keighley
  • Tam Smith, SNP, Linlithgow & Falkirk East
  • Tracey Smith, BNP, Sheffield Central
  • Tristan Smith, Green, Westminster North
  • Valentine Smith, UKIP, Hereford & Herefordshire South
  • Cathy Smurthwaite, BNP, York Outer
  • Adrianne Smyth, UKIP, Hertfordshire North East
  • Chriss Snape, English Democrats, Orpington
  • Robert Snare, UKIP, Aldershot
  • Clive Sneddon, LibDem, Dundee East
  • Anne Snelgrove, Labour, Swindon South
  • Derek Snowden, UKIP, Wallasey
  • Tom Snowdon, LibDem, Amber Valley
  • Nicholas Soames, Conservative, Sussex Mid
  • David Sodey, UKIP, Hertford & Stortford
  • Lydia Somerville, Green, Totnes
  • Manish Sood, Labour, Norfolk North West
  • Peter Sopowski, Labour, New Forest East
  • Mitch Sorbie, UKIP, Dunbartonshire West
  • Anna Soubry, Conservative, Broxtowe
  • Ondrej Soucek, Ind, Lewes
  • Sir Peter Soulsby, Labour, Leicester South
  • Chris Southall, Green, Clacton
  • John Spademan, Labour, Witham
  • Michael Sparling, Labour, Cornwall South East
  • Robert Speht, LibDem, Swansea East
  • John Spellar, Labour, Warley
  • Caroline Spelman, Conservative, Meriden
  • Alan Spence, BNP, Newcastle Upon Tyne East
  • Lorna Spenceley, LibDem, Cambridgeshire North East
  • Brian Spencer, LibDem, St Helens South & Whiston
  • Mark Spencer, Conservative, Sherwood
  • Max Spencer, UKIP, Holborn & St Pancras
  • Paul Spencer, UKIP, Weston-Super-Mare
  • Phil Spencer, BNP, Telford
  • Terry Spencer, English Democrats, Wellingborough
  • Godfrey Spickernell, Blue Environment Party, Chelsea & Fulham
  • Bob Spink, Ind Save Our Green Belt, Castle Point
  • Sheila Spink, BNP, Bolton South East
  • Michael Spinks, Ind, Hackney South & Shoreditch
  • John Spottiswoode, Green, Southampton Itchen
  • Jimmy Spratt, DUP, Belfast South
  • Kevan Stafford, BNP, Loughborough
  • Paul Stafford, BNP, Carlisle
  • Peter Stafford, BNP, Liverpool Riverside
  • Peter Stafford, BNP, Liverpool Walton
  • Andrew Stamp, LibDem, Gillingham & Rainham
  • Barry Stamp, LibDem, Stafford
  • Daryl Stanbury, UKIP, Tiverton & Honiton
  • Sir John Stanley, Conservative, Tonbridge & Malling
  • Elly Stanton, Green, Meriden
  • John Stanyer, UKIP, Penrith & The Border
  • Jonathan Starkey, Ind, Ellesmere Port & Neston
  • Phyllis Starkey, Labour, Milton Keynes South
  • Tim Starkey, LibDem, Chesham & Amersham
  • Nick Startin, Green, Salisbury
  • Peter Staveley, UKIP, Lewisham West & Penge
  • Alex Steel, Ind, Cotswolds The
  • Watts Stelling, Ind, Durham North West
  • Alasdair Stephen, SNP, Ross Skye & Lochaber
  • John Stephen, LibDem, Norwich North
  • Louis Stephen, Green, Worcester
  • Chris Stephens, SNP, Glasgow South West
  • Matthew Stephens, Conservative, Don Valley
  • Andrea Stephenson, Conservative, Linlithgow & Falkirk East
  • Andrew Stephenson, Conservative, Pendle
  • Jeff Stephenson, Ind, Harborough
  • Julia Stephenson, Green, Chelsea & Fulham
  • Alan Stevens, UKIP, Chesham & Amersham
  • Alistair Stevens, LibDem, High Peak
  • John Stevens, Ind, Buckingham
  • Richard Stevens, Labour, Oxford West & Abingdon
  • Ben Stevenson, Communist Party of Britain, Croydon North
  • John Stevenson, Conservative, Carlisle
  • John Stevenson, Ind, Fermanagh & South Tyrone
  • Liz Stevenson, Conservative, Blaenau Gwent
  • Mark Stevenson, Green, Henley
  • Bob Stewart, Conservative, Beckenham
  • Charles Stewart, BNP, Bootle
  • Colin Stewart, Conservative, Dundee West
  • Iain Stewart, Conservative, Milton Keynes South
  • Kaukab Stewart, SNP, Edinburgh South West
  • Michael Stewart, BNP, Durham North West
  • Rory Stewart, Conservative, Penrith & The Border
  • Henri van der Stighelen, UKIP, Ilford North
  • Josh Stockell, Green, Derbyshire Dales
  • John Stocker, UKIP, St Albans
  • John Stockton, Labour, Weaver Vale
  • David Stokes, Labour, Bournemouth East
  • Dave Stone, Ind, Eastleigh
  • Campbell Storey, Conservative, Wansbeck
  • Miles Storier, UKIP, Charnwood
  • Alex Story, Conservative, Wakefield
  • Alwyn Stott, BNP, Oldham East & Saddleworth
  • Andy Stranack, Conservative, Camberwell & Peckham
  • Joanna Strathdee, SNP, Aberdeen North
  • Jack Straw, Labour, Blackburn
  • Chris Streatfield, UKIP, Ipswich
  • Gary Streeter, Conservative, Devon South West
  • Alan Strickland, Labour, Berwick-Upon-Tweed
  • Mel Stride, Conservative, Devon Central
  • Ted Strike, Christian Party, Stockton South
  • Andrew Stringer, Green, Suffolk Central & Ipswich North
  • Graham Stringer, Labour, Blackley & Broughton
  • Geoff Strobridge, BNP, Rochford & Southend East
  • Mark Stroud, UKIP, Surrey Heath
  • Philippa Stroud, Conservative, Sutton & Cheam
  • Simon Strutt, Cut the Deficit Party, Buckingham
  • Gisela Stuart, Labour, Birmingham Edgbaston
  • Graham Stuart, Conservative, Beverley & Holderness
  • Andrew Stunell, LibDem, Hazel Grove
  • Julian Sturdy, Conservative, York Outer
  • Jeremy Sturgess, Better Britain Party, Enfield Southgate
  • David Sturman, Ind, Romford
  • Jason Sugarman, Conservative, Lewes
  • Pat Sullivan, UKIP, Sheffield Brightside & Hillsborough
  • Richard Sullivan, Conservative, Glasgow North West
  • Sean Sullivan, Conservative, Tottenham
  • William Summers, LibDem, Norfolk North West
  • John Sumner, UKIP, St Helens South & Whiston
  • Mikel Susperregi, English Democrats, Holborn & St Pancras
  • Gerry Sutcliffe, Labour, Bradford South
  • Ian Sutton, BNP, Barnsley Central
  • Jenny Sutton, TU & Socialist Coalition, Tottenham
  • Jodie Sutton, UKIP, Erewash
  • Sharon Sutton, BNP, Bradford South
  • Tony Sutton, LibDem, Nottingham South
  • Charles Swabey, UKIP, Derbyshire South
  • Andy Swaddle, BNP, Jarrow
  • Ian Swales, LibDem, Redcar
  • John Swallow, Ind, Peterborough
  • Russ Swan, Ind, Sherwood
  • Paul Swansborough, Ind, Redditch
  • Desmond Swayne, Conservative, New Forest West
  • Frank Sweeney, Workers Revolutionary Party, Luton South
  • Kate Sweeny, Green, Calder Valley
  • Colin Swindell, Labour, Derbyshire Dales
  • Ian Swinglehurst, Ind, Spelthorne
  • Jo Swinson, LibDem, Dunbartonshire East
  • Hugo Swire, Conservative, Devon East
  • Navaid Syed, Christian Peoples Alliance, Bolton South East
  • Adam Symons, LibDem, Devon West & Torridge
  • Robert Syms, Conservative, Poole

Election 2010 UK homepage Elections PSR homepage Search send email

British General Election 2010: List of election candidates in order of surname

Political Science Resources
© Richard Kimber

Last Modified: 24 Feb 15