UK General Election 2010

candidates

Candidates - T to V

  • Nancy Taaffe, TU & Socialist Coalition, Walthamstow
  • Arvind Tailor, English Democrats, Brent North
  • Matthew Tait, BNP, Milton Keynes South
  • Harry Takhar, Impact Party, Birmingham Edgbaston
  • Robin Talbot, UKIP, Cambridgeshire North East
  • Lawrence Tames, BNP, Sittingbourne & Sheppey
  • Mark Tami, Labour, Alyn & Deeside
  • Jon Tandy, Labour, Shrewsbury & Atcham
  • Bosco Tann, BNP, Great Yarmouth
  • Kate Tansley, Green, Chipping Barnet
  • Tony Tappy, English Democrats, Northamptonshire South
  • Sir Peter Tapsell, Conservative, Louth & Horncastle
  • Mike Tarrant, UKIP, Isle Of Wight
  • Andrew Taylor, BNP, Halton
  • Dari Taylor, Labour, Stockton South
  • Douglas Taylor, Trust, Perth & Perthshire North
  • Harvey Taylor, Ind, Bournemouth West
  • James Taylor, LibDem, Ayr Carrick & Cumnock
  • Jim Taylor, BNP, Clacton
  • Mark Taylor, UKIP, Coventry South
  • Michael Taylor, LibDem, Leeds Central
  • Mo Taylor, Green, Leicester East
  • Paul Taylor, Ind, Islwyn
  • Rebecca Taylor, LibDem, Rotherham
  • Dr Richard Taylor, Ind Community & Health Concern, Wyre Forest
  • Sharon Taylor, Labour & Co-op, Stevenage
  • Susan Taylor, UKIP, Somerset North
  • Wendy Taylor, LibDem, Newcastle Upon Tyne East
  • Krishna Tayya, Ind, Preston
  • Elfreda Tealby-Watson, LibDem, Maldon
  • Andrew Tear, LibDem, Leeds East
  • Sarah Teather, LibDem, Brent Central
  • Michelle Tempest, Conservative, Durham North West
  • Piers Tempest, Conservative, Barnsley Central
  • Owen Temple, LibDem, Durham North West
  • Ruth Temple, Magna Carta Party, Woking
  • John Tennant, UKIP, Gateshead
  • Alexander Van Terheyden, Pirate, Bethnal Green & Bow
  • Andrew Terry, BNP, Solihull
  • Steve Terry, Labour, Hertford & Stortford
  • Terrye Teverson, LibDem, Truro & Falmouth
  • Lee Thacker, LibDem, Cynon Valley
  • Rajeev Thacker, Green, Wimbledon
  • Arthur Thackeray, UKIP, Glasgow East
  • Mark Thackray, UKIP, Leeds North West
  • Graham Thewlis-Hardy, BNP, Normanton Pontefract & Castleford
  • Sam Thing, Official Monster Raving Loony Party, Amber Valley
  • Peter Thirlwall, Ind, Rotherham
  • Daniel Thomas, Conservative, Islwyn
  • Deborah Thomas, Conservative, Twickenham
  • Derek Thomas, Conservative, St Ives
  • Gareth Thomas, Labour & Co-op, Harrow West
  • Howard Thomas, Common Sense Party, Reading West
  • Jane Thomas, Labour, Keighley
  • Kay Thomas, BNP, Ogmore
  • Nick Thomas, Plaid Cymru, Bridgend
  • Rhodri Thomas, Green, Vale Of Glamorgan
  • Peter Thompson Bates, Ind, Harwich & Essex North
  • Alan Thompson, LibDem, Sedgefield
  • Alistair Thompson, Conservative, West Bromwich East
  • Derek Thompson, Ind, Halesowen & Rowley Regis
  • Robert Thompson, LibDem, Eddisbury
  • Sheik Thompson, Ind, Tottenham
  • Victor Thompson, Ind, South Shields
  • Angela Thomson, Green, Chelmsford
  • Derek Thomson, Christian Party, Cardiff North
  • Richard Thomson, SNP, Gordon
  • Ross Thomson, Conservative, Gordon
  • Emily Thornberry, Labour, Islington South & Finsbury
  • Jim Thornton, Ind, Poplar & Limehouse
  • Peter Thornton, LibDem, Penrith & The Border
  • Dr Peter Thorogood, English Democrats, Romford
  • Howard Thorp, Green, Weaver Vale
  • Hazel Thorpe, LibDem, Worthing West
  • Maggie Throup, Conservative, Solihull
  • Baron Von Thunderclap, Official Monster Raving Loony Party, Sussex Mid
  • John Thurso, LibDem, Caithness Sutherland & Easter Ross
  • Philip Tibbets, LibDem, Halesowen & Rowley Regis
  • Mike Tibby, English Democrats, Eltham
  • Peter Ticher, Radical Reform Group, Epsom & Ewell
  • Serena Tierney, LibDem, Sussex Mid
  • Robin Tilbrook, English Democrats, Brentwood & Ongar
  • Stephen Timms, Labour, East Ham
  • Edward Timpson, Conservative, Crewe & Nantwich
  • Stephane Tindame, Ind, Dartford
  • Robin Tingey, UKIP, Swindon South
  • Glenn Tingle, UKIP, Norwich North
  • Christine Tinker, LibDem, Stone
  • Antoine Tinnion, Labour, Hexham
  • Julian Tisi, LibDem, Windsor
  • Martin Tod, LibDem, Winchester
  • Bernard Todd, BNP, Wythenshawe & Sale East
  • Jonathan Todd, Labour, Westmorland & Lonsdale
  • Mark Tolman, BNP, Bedfordshire South West
  • Nikolai Tolstoy, UKIP, Witney
  • Mad Cap'n Tom , Ind, Cities Of London & Westminster
  • Sebastian Tombs, LibDem, Kilmarnock & Loudoun
  • Tony Tomkins, Ind, Birmingham Erdington
  • Brian Tomlinson, Labour, Twickenham
  • Justin Tomlinson, Conservative, Swindon North
  • Roger Tonks, BNP, Beckenham
  • Chris Took, LibDem, Ashford
  • Steven Toole, LibDem, Eltham
  • Erwin Toseland, BNP, Don Valley
  • Mick Tosh, TU & Socialist Coalition, Portsmouth North
  • Clive Tovey, Ind, Merthyr Tydfil & Rhymney
  • Sam Townend, Labour, Bristol North West
  • Andrew Townsend, UKIP, Worsley & Eccles South
  • Christopher Townsend, LibDem, Hertfordshire South West
  • Ed Townsend, LibDem, Newport East
  • Gemma Townsend, Conservative, Lewisham Deptford
  • Matt Townsend, Green, Cardiff South & Penarth
  • Donna Treanor, BNP, Bridgwater & Somerset West
  • Tony Trebilcock, BNP, Manchester Central
  • David Tredinnick, Conservative, Bosworth
  • Nick Tregoning, LibDem, Preseli Pembrokeshire
  • Anne-Marie Trevelyan, Conservative, Berwick-Upon-Tweed
  • Mark Trevitt, Ind, Suffolk Central & Ipswich North
  • Jon Trickett, Labour, Hemsworth
  • Gordon Triggs, UKIP, Gower
  • Daphne Trimble, UU - New Force, Lagan Valley
  • Dharmendra Tripathi, Ind, Feltham & Heston
  • Richard Trower, BNP, Crawley
  • Elizabeth Truss, Conservative, Norfolk South West
  • Chris Tucker, LibDem, Slough
  • Jane Tuckett, Ind, Hackney South & Shoreditch
  • Si Thu Tun, Integrity UK, Blackpool South
  • Eleanor Tunnicliffe, Labour, Richmond Park
  • Michael Turberville, Ind, Reading East
  • Andrew Turner, Conservative, Isle Of Wight
  • Karl Turner, Labour, Hull East
  • Martin Turner, LibDem, Stratford-On-Avon
  • Mike Turner, BNP, Totnes
  • Nicola Turner, LibDem, Colne Valley
  • Tom Turner, UKIP, Vale Of Clwyd
  • Richard Turner-Thomas, Ind, Torfaen
  • Peter Turtill, Ind, Ipswich
  • Ron Turville, Ind, Cannock Chase
  • Andrew Tuton, Ind, Aberavon
  • Karen Tweed, Conservative, Huddersfield
  • Derek Twigg, Labour, Halton
  • Stephen Twigg, Labour & Co-op, Liverpool West Derby
  • Paul Twigger, LibDem, Liverpool West Derby
  • Adam Twine, Green, Wantage
  • Jack Tyler, UKIP, Waveney
  • Stephen Tyler, BNP, Bermondsey & Old Southwark
  • Adam Tyler-Moore, Labour, Spelthorne
  • Andrew Tyrie, Conservative, Chichester
  • John Tyrrell, Socialist Labour Party, Birmingham Perry Barr
  • Peter Tyzack, LibDem, Filton & Bradley Stoke
  • Chuka Umunna, Labour, Streatham
  • Louise Uncles, English Democrats, Sevenoaks
  • Steven Uncles, English Democrats, Gravesham
  • Jon Underwood, LibDem, Tiverton & Honiton
  • John Upex, UKIP, Harrogate & Knaresborough
  • Paul Uppal, Conservative, Wolverhampton South West
  • Robert Upton, UKIP, Bristol North West
  • Brian Urch, BNP, Bridgend
  • Jean Urquhart, SNP, Caithness Sutherland & Easter Ross
  • Ramsay Urquhart, UKIP, Glasgow Central
  • Joe Uttley, National Front, Hull East
  • Ed Vaizey, Conservative, Wantage
  • Paul Valdmanis, UKIP, Wolverhampton North East
  • Tim Valentine, Green, Faversham & Kent Mid
  • Jannen Vamadeva, Ind, Brent North
  • David Vance, Traditional Unionist Voice, Belfast East
  • Henry Vann, LibDem, Bedford
  • Teresa Vanneck-Surplice, Ind, Brentford & Isleworth
  • Shailesh Vara, Conservative, Cambridgeshire North West
  • Karen Varga, Green, Stratford-on-Avon
  • Nick Varley, Conservative, Durham City Of
  • Sean Varnham, English Democrats, Chatham & Aylesford
  • Paul Varnsverry, LibDem, Northampton South
  • Mary Varrall, LibDem, Bexhill & Battle
  • Richard Vass, New Party, Suffolk Central & Ipswich North
  • Christian Vassie, LibDem, York Central
  • Andrew Vaughan, Green, Rochford & Southend East
  • Keith Vaz, Labour, Leicester East
  • Valerie Vaz, Labour, Walsall South
  • Eddie Vee, Official Monster Raving Loony Party, York Central
  • Michael Veitch, Conservative, East Lothian
  • Dr Vel, Ind, Southend West
  • Dutch Veldhuizen, UKIP, Bosworth
  • Charlotte Vere, Conservative, Brighton Pavilion
  • Charles Vickers, English Democrats, Stevenage
  • Martin Vickers, Conservative, Cleethorpes
  • Roy Vickery, Green, Tooting
  • Malcolm Victory, Green, Worcestershire West
  • Nigel Vidler, English Democrats, Devon North
  • Theresa Villiers, Conservative, Chipping Barnet
  • John Vincent, LibDem, Crawley
  • Caven Vines, UKIP, Rotherham
  • John Voisey, BNP, Islwyn
  • Guy Voizey, LibDem, Canterbury
  • Rachel Voller, Labour, Romford
  • Vote Zero None of the Above, Ind, Filton & Bradley Stoke
  • Glenn Vowles, Green, Bristol East
  • Anant Vyas, Ind, Milton Keynes North

Election 2010 UK homepage Elections PSR homepage Search send email

British General Election 2010: List of election candidates in order of surname

Political Science Resources
© Richard Kimber

Last Modified: 24 Feb 15