UK General Election 2015 candidates: SNP

SNP candidates

  • Kirsty Blackman, Aberdeen North
  • Callum McCaig, Aberdeen South
  • Neil Gray, Airdrie & Shotts
  • Michael Weir, Angus
  • Brendan O'Hara, Argyll & Bute
  • Corri Wilson, Ayr Carrick & Cumnock
  • Eilidh Whiteford, Banff & Buchan
  • Calum Kerr, Berwickshire Roxburgh & Selkirk
  • Paul Monaghan, Caithness Sutherland & Easter Ross
  • Philippa Whitford, Central Ayrshire
  • Phil Boswell, Coatbridge Chryston & Bellshill
  • Stuart McDonald, Cumbernauld Kilsyth & Kirkintilloch East
  • Richard Arkless, Dumfries & Galloway
  • Emma Harper, Dumfriesshire Clydesdale & Tweeddale
  • Stewart Hosie, Dundee East
  • Chris Law, Dundee West
  • Douglas Chapman, Dunfermline & West Fife
  • John Nicolson, East Dunbartonshire
  • Lisa Cameron, East Kilbride Strathaven & Lesmahagow
  • George Kerevan, East Lothian
  • Kirsten Oswald, East Renfrewshire
  • Tommy Sheppard, Edinburgh East
  • Deidre Brock, Edinburgh North & Leith
  • Neil Hay, Edinburgh South
  • Joanna Cherry, Edinburgh South West
  • Michelle Thomson, Edinburgh West
  • John McNally, Falkirk
  • Alison Thewliss, Glasgow Central
  • Natalie McGarry, Glasgow East
  • Anne McLaughlin, Glasgow North East
  • Patrick Grady, Glasgow North
  • Carol Monaghan, Glasgow North West
  • Stewart McDonald, Glasgow South
  • Chris Stephens, Glasgow South West
  • Peter Grant, Glenrothes
  • Alex Salmond, Gordon
  • Ronnie Cowan, Inverclyde
  • Drew Hendry, Inverness Nairn Badenoch & Strathspey
  • Alan Brown, Kilmarnock & Loudoun
  • Roger Mullin, Kirkcaldy & Cowdenbeath
  • Angela Crawley, Lanark & Hamilton East
  • Martyn Day, Linlithgow & East Falkirk
  • Hannah Bardell, Livingston
  • Owen Thompson, Midlothian
  • Angus Robertson, Moray
  • Marion Fellows, Motherwell & Wishaw
  • Angus MacNeil, Na h-Eileanan an Iar
  • Patricia Gibson, North Ayrshire & Arran
  • Stephen Gethins, North East Fife
  • Tasmina Sheikh, Ochil & South Perthshire
  • Danus Skene, Orkney & Shetland
  • Gavin Newlands, Paisley & Renfrewshire North
  • Mhairi Black, Paisley & Renfrewshire South
  • Pete Wishart, Perth & North Perthshire
  • Ian Blackford, Ross Skye & Lochaber
  • Margaret Ferrier, Rutherglen & Hamilton West
  • Steven Paterson, Stirling
  • Stuart Donaldson, West Aberdeenshire & Kincardine
  • Martin Docherty, West Dunbartonshire

Source: YourNextMP