UK General Election 2015 candidates: TUSC

Trade Unionist & Socialist Coalition (TUSC) candidates

  • Owen Herbert, Aberavon
  • Tyrinne Rutherford, Aberdeen North
  • Joseph Mambuliya, Barking
  • Dave Gibson, Barnsley Central
  • Ralph Dyson, Barnsley East
  • Dawn Wheelhouse, Batley & Spen
  • Ted Woodley, Birmingham Erdington
  • Robert Punton, Birmingham Perry Barr
  • Eamonn Flynn, Birmingham Yardley
  • John Vickers, Bolton West
  • Pete Glover, Bootle
  • John Boyle, Brent Central
  • Aaron David, Bridgend
  • Matt Gordon, Bristol East
  • Anne Lemon, Bristol North West
  • Tom Baldwin, Bristol South
  • Jaime Davies, Caerphilly
  • Steve Williams, Cardiff Central
  • Ross Saunders, Cardiff South & Penarth
  • Helen Jones, Cardiff West
  • Ivor Riddell, Chatham & Aylesford
  • Matt Whale, Chesterfield
  • Len Hockey, Chingford & Woodford Green
  • Malcolm Morland, Cleethorpes
  • Nicky Downes, Coventry North East
  • Dave Nellist, Coventry North West
  • Judy Griffiths, Coventry South
  • April Ashley, Croydon Central
  • Glen Hart, Croydon North
  • Alan Docherty, Darlington
  • Chris Fernandez, Derby South
  • Mev Akram, Doncaster Central
  • Mary Jackson, Doncaster North
  • Steve Williams, Don Valley
  • David Pitt, Dudley North
  • Steve Nally, Dulwich & West Norwood
  • Carlo Morelli, Dundee East
  • Jim McFarlane, Dundee West
  • David Hofman, Ealing North
  • Lois Austin, East Ham
  • Declan Clune, Eastleigh
  • Ayesha Saleem, Edinburgh East
  • Lewis Peacock, Edmonton
  • Joe Simpson, Enfield North
  • Seth Cruse, Folkestone & Hythe
  • Jacqui Berry, Gillingham & Rainham
  • Andrew Elliott, Glasgow Central
  • Jamie Cocozza, Glasgow North East
  • Angela McCormick, Glasgow North
  • Brian Smith, Glasgow South
  • Sue Powell, Gloucester
  • Mark Evans, Gower
  • Valerie O'Flynn, Great Grimsby
  • Lynne Chamberlain, Greenwich & Woolwich
  • Brian Debus, Hackney South & Shoreditch
  • Dave Brown, Harlow
  • Nana Asante, Harrow East
  • Dave Hill, Hove
  • Mike Forster, Huddersfield
  • Joshua Rawcliffe, Islwyn
  • Norman Hall, Jarrow
  • Laurel Fogarty, Kingston & Surbiton
  • Paul Spooner, Kingston upon Hull West & Hessle
  • Richard Worth, Kingswood
  • Liz Kitching, Leeds Central
  • Ben Mayor, Leeds West
  • Michael Barker, Leicester East
  • Andrew Walton, Leicester South
  • Heather Rawling, Leicester West
  • Chris Flood, Lewisham Deptford
  • Martin Powell-Davies, Lewisham West & Penge
  • Elaine Smith, Lincoln
  • Tony Mulhearn, Liverpool Riverside
  • Dave Walsh, Liverpool Wavertree
  • Scott Jones, Llanelli
  • Alex Davidson, Manchester Central
  • Simon Hickman, Manchester Gorton
  • Karen Seymour, Mansfield
  • Katie Simpson, Milton Keynes North
  • Paul Phillips, Newcastle upon Tyne East
  • Sean Brogan, Newton Abbot
  • Tim Wall, North Tyneside
  • Eileen Hunter, North Warwickshire
  • Catherine Meadows, Nottingham North
  • Andrew Clayworth, Nottingham South
  • Paul Reilly, Nuneaton
  • Emma Saunders, Ogmore
  • James Morbin, Oxford East
  • Jim Halfpenny, Paisley & Renfrewshire North
  • Louise Parker, Plymouth Moor View
  • Esther Pearson, Pontypridd
  • Hugo Pierre, Poplar & Limehouse
  • Jon Woods, Portsmouth North
  • Sean Hoyle, Portsmouth South
  • Neil Adams, Reading West
  • Daniel Burn, Rochester & Strood
  • Simon Thomas, Rossendale & Darwen
  • Pat McLaughlin, Rotherham
  • Pete McLaren, Rugby
  • Wally Kennedy, Ruislip Northwood & Pinner
  • Noreen Bailey, Salford & Eccles
  • Ian Wilson, Selby & Ainsty
  • Maxine Bowler, Sheffield Brightside & Hillsborough
  • Alan Munro, Sheffield Heeley
  • Ian Whitehouse, Sheffield South East
  • Sue Atkins, Southampton Itchen
  • Nick Chaffey, Southampton Test
  • Paul Couchman, Spelthorne
  • Trevor Palmer, Stevenage
  • Matthew Wright, Stoke-on-Trent South
  • Unjum Mirza, Streatham
  • Pauline Gorman, Sutton & Cheam
  • Ronnie Job, Swansea West
  • Stephen German, Taunton Deane
  • Jenny Sutton, Tottenham
  • Gary Harbord, Uxbridge & South Ruislip
  • Mick Griffiths, Wakefield
  • Peter Edward Smith, Walsall North
  • Nancy Taaffe, Walthamstow
  • Kevin Bennett, Warrington South
  • Gary Duncan, Washington & Sunderland West
  • Mark O'Connor, Watford
  • Joseph Whyte, Weaver Vale
  • Richard Shattock, Welwyn Hatfield
  • Pete McNally, Worcester
  • Steven North, Worsley & Eccles South
  • Lynn Worthington, Wythenshawe & Sale East
  • Megan Ollerhead, York Central

Source: YourNextMP