UK General Election 2015 candidates: Labour Party

Labour Party candidates

  • Labour & Co-operative Party
  • Richard Baker, Aberdeen North
  • John Woodcock, Barrow & Furness
  • Stephen Doughty, Cardiff South & Penarth
  • Andy Sawford, Corby
  • Steve Reed, Croydon North
  • Mark Lazarowicz, Edinburgh North & Leith
  • Kate Osamor, Edmonton
  • Seema Malhotra, Feltham & Heston
  • Ian Davidson, Glasgow South West
  • Melanie Ward, Glenrothes
  • Meg Hillier, Hackney South & Shoreditch
  • Gareth Thomas, Harrow West
  • Sarah Owen, Hastings & Rye
  • Barry Sheerman, Huddersfield
  • Mike Gapes, Ilford South
  • Chris Evans, Islwyn
  • Cathy Jamieson, Kilmarnock & Loudoun
  • Kenny Selbie, Kirkcaldy & Cowdenbeath
  • Jon Ashworth, Leicester South
  • Louise Ellman, Liverpool Riverside
  • Luciana Berger, Liverpool Wavertree
  • Stephen Twigg, Liverpool West Derby
  • Gavin Shuker, Luton South
  • Lucy Powell, Manchester Central
  • Andrew Pakes, Milton Keynes South
  • Ed Balls, Morley & Outwood
  • Jamie McMahon, North West Leicestershire
  • Chris Leslie, Nottingham East
  • Luke Pollard, Plymouth Sutton & Devonport
  • Mark Hendrick, Preston
  • Anna Turley, Redcar
  • Tom Greatrex, Rutherglen & Hamilton West
  • Rowenna Davis, Southampton Itchen
  • Jonathan Reynolds, Stalybridge & Hyde
  • Sharon Taylor, Stevenage
  • Louise Baldock, Stockton South
  • David Drew, Stroud
  • Geraint Davies, Swansea West
  • Stella Creasy, Walthamstow
  • Adrian Bailey, West Bromwich West
  • Gemma Doyle, West Dunbartonshire
  • Rachael Maskell, York Central
  • Labour Party
  • Stephen Kinnock, Aberavon
  • Mary Wimbury, Aberconwy
  • Anne Begg, Aberdeen South
  • Pamela Nash, Airdrie & Shotts
  • Gary Puffett, Aldershot
  • John Fisher, Aldridge-Brownhills
  • James Wright, Altrincham & Sale West
  • Mark Tami, Alyn & Deeside
  • Kevin Gillott, Amber Valley
  • Gerard McMahon, Angus
  • Alun Pugh, Arfon
  • Mary Galbraith, Argyll & Bute
  • Christopher Wellbelove, Arundel & South Downs
  • Gloria De Piero, Ashfield
  • Brendan Chilton, Ashford
  • Angela Rayner, Ashton-under-Lyne
  • Will Cass, Aylesbury
  • Sandra Osborne, Ayr Carrick & Cumnock
  • Sean Woodcock, Banbury
  • Sumon Hoque, Banff & Buchan
  • Margaret Hodge, Barking
  • Dan Jarvis, Barnsley Central
  • Michael Dugher, Barnsley East
  • Gavin Callaghan, Basildon & Billericay
  • Paul Harvey, Basingstoke
  • John Mann, Bassetlaw
  • Ollie Middleton, Bath
  • Jo Cox, Batley & Spen
  • Will Martindale, Battersea
  • Tony Clements, Beaconsfield
  • Marina Ahmad, Beckenham
  • Patrick Hall, Bedford
  • Neil Coyle, Bermondsey & Old Southwark
  • Kenryck Lloyd Jones, Berwickshire Roxburgh & Selkirk
  • Scott Dickinson, Berwick-upon-Tweed
  • Rushanara Ali, Bethnal Green & Bow
  • Margaret Pinder, Beverley & Holderness
  • Michelle Thew, Bexhill & Battle
  • Stefano Borella, Bexleyheath & Crayford
  • Frank Field, Birkenhead
  • Gisela Stuart, Birmingham Edgbaston
  • Jack Dromey, Birmingham Erdington
  • Roger Godsiff, Birmingham Hall Green
  • Liam Byrne, Birmingham Hodge Hill
  • Shabana Mahmood, Birmingham Ladywood
  • Richard Burden, Birmingham Northfield
  • Khalid Mahmood, Birmingham Perry Barr
  • Steve McCabe, Birmingham Selly Oak
  • Jess Phillips, Birmingham Yardley
  • Helen Goodman, Bishop Auckland
  • Kate Hollern, Blackburn
  • Graham Stringer, Blackley & Broughton
  • Sam Rushworth, Blackpool North & Cleveleys
  • Gordon Marsden, Blackpool South
  • Nick Smith, Blaenau Gwent
  • David Anderson, Blaydon
  • Ronnie Campbell, Blyth Valley
  • Alan Butcher, Bognor Regis & Littlehampton
  • Dennis Skinner, Bolsover
  • David Crausby, Bolton North East
  • Yasmin Qureshi, Bolton South East
  • Julie Hilling, Bolton West
  • Peter Dowd, Bootle
  • Paul Kenny, Boston & Skegness
  • Chris Kealey, Bosworth
  • Peter Stokes, Bournemouth East
  • David Stokes, Bournemouth West
  • James Walsh, Bracknell
  • Imran Hussain, Bradford East
  • Judith Cummins, Bradford South
  • Naseem Shah, Bradford West
  • Malcolm Fincken, Braintree
  • Matthew Dorrance, Brecon & Radnorshire
  • Dawn Butler, Brent Central
  • Ruth Cadbury, Brentford & Isleworth
  • Barry Gardiner, Brent North
  • Liam Preston, Brentwood & Ongar
  • Madeleine Moon, Bridgend
  • Mick Lerry, Bridgwater & West Somerset
  • Jacky Crawford, Brigg & Goole
  • Nancy Platts, Brighton Kemptown
  • Purna Sen, Brighton Pavilion
  • Kerry McCarthy, Bristol East
  • Darren Jones, Bristol North West
  • Karin Smyth, Bristol South
  • Thangam Debbonaire, Bristol West
  • Chris Jones, Broadland
  • John Courtneidge, Bromley & Chislehurst
  • Tom Ebbutt, Bromsgrove
  • Edward Robinson, Broxbourne
  • Nick Palmer, Broxtowe
  • Julie Cooper, Burnley
  • Jon Wheale, Burton
  • James Frith, Bury North
  • Ivan Lewis, Bury South
  • William Edwards, Bury St Edmunds
  • Wayne David, Caerphilly
  • John Erskine, Caithness Sutherland & Easter Ross
  • Joshua Fenton-Glynn, Calder Valley
  • Harriet Harman, Camberwell & Peckham
  • Michael Foster, Camborne & Redruth
  • Daniel Zeichner, Cambridge
  • Janos Toth, Cannock Chase
  • Hugh Lanning, Canterbury
  • Jo Stevens, Cardiff Central
  • Mari Williams, Cardiff North
  • Kevin Brennan, Cardiff West
  • Lee Sherriff, Carlisle
  • Calum Higgins, Carmarthen East & Dinefwr
  • Delyth Evans, Carmarthen West & South Pembrokeshire
  • Siobhan Tate, Carshalton & Wallington
  • Joe Cooke, Castle Point
  • Brian H. Donohoe, Central Ayrshire
  • Lynne Richards, Central Devon
  • Jack Abbott, Central Suffolk & North Ipswich
  • Huw Thomas, Ceredigion
  • Sean Kelly-Walsh, Charnwood
  • Tristan Osborne, Chatham & Aylesford
  • Martin Miller, Cheadle
  • Chris Vince, Chelmsford
  • Alexandra Sanderson, Chelsea & Fulham
  • Paul Gilbert, Cheltenham
  • Ben Davies, Chesham & Amersham
  • Toby Perkins, Chesterfield
  • Mark Farwell, Chichester
  • Bilal Mahmood, Chingford & Woodford Green
  • Andy Newman, Chippenham
  • Amy Trevethan, Chipping Barnet
  • Lindsay Hoyle, Chorley
  • Andrew Satherley, Christchurch
  • Nik Slingsby, Cities of London & Westminster
  • Chris Matheson, City of Chester
  • Roberta Blackman-Woods, City of Durham
  • Tim Young, Clacton
  • Peter Keith, Cleethorpes
  • Susan Elan Jones, Clwyd South
  • Gareth Thomas, Clwyd West
  • Tom Clarke, Coatbridge Chryston & Bellshill
  • Jordan Newell, Colchester
  • Jane East, Colne Valley
  • Darren Price, Congleton
  • Jamie Reed, Copeland
  • Colleen Fletcher, Coventry North East
  • Geoffrey Robinson, Coventry North West
  • Jim Cunningham, Coventry South
  • Chris Oxlade, Crawley
  • Adrian Heald, Crewe & Nantwich
  • Sarah Jones, Croydon Central
  • Emily Benn, Croydon South
  • Gregg McClymont, Cumbernauld Kilsyth & Kirkintilloch East
  • Ann Clwyd, Cynon Valley
  • Jon Cruddas, Dagenham & Rainham
  • Jenny Chapman, Darlington
  • Simon Thomson, Dartford
  • Abigail Campbell, Daventry
  • David Hanson, Delyn
  • Andrew Gwynne, Denton & Reddish
  • Chris Williamson, Derby North
  • Andy Botham, Derbyshire Dales
  • Margaret Beckett, Derby South
  • Chris Watts, Devizes
  • Paula Sherriff, Dewsbury
  • Rosie Winterton, Doncaster Central
  • Ed Miliband, Doncaster North
  • Caroline Flint, Don Valley
  • Clair Hawkins, Dover
  • Ian Austin, Dudley North
  • Natasha Millward, Dudley South
  • Helen Hayes, Dulwich & West Norwood
  • Russell Brown, Dumfries & Galloway
  • Archie Dryburgh, Dumfriesshire Clydesdale & Tweeddale
  • Lesley Brennan, Dundee East
  • Michael Marra, Dundee West
  • Thomas Docherty, Dunfermline & West Fife
  • Mary Griffiths Clarke, Dwyfor Meirionnydd
  • Rupa Huq, Ealing Central & Acton
  • Steve Pound, Ealing North
  • Virendra Sharma, Ealing Southall
  • Grahame Morris, Easington
  • Jake Lambert, Eastbourne
  • Steve Race, East Devon
  • Amanjit Jhund, East Dunbartonshire
  • Stephen Timms, East Ham
  • Alex Wilks, East Hampshire
  • Michael McCann, East Kilbride Strathaven & Lesmahagow
  • Mark Latham, Eastleigh
  • Fiona O'Donnell, East Lothian
  • Jim Murphy, East Renfrewshire
  • Matt Wilson, East Surrey
  • Tim Macpherson, East Worthing & Shoreham
  • Kevin Hickson, East Yorkshire
  • James Laing, Eddisbury
  • Sheila Gilmore, Edinburgh East
  • Ian Murray, Edinburgh South
  • Ricky Henderson, Edinburgh South West
  • Cammy Day, Edinburgh West
  • Justin Madders, Ellesmere Port & Neston
  • Veronica Marie King, Elmet & Rothwell
  • Clive Efford, Eltham
  • Joan Ryan, Enfield North
  • Bambos Charalambous, Enfield Southgate
  • Gareth Barrett, Epping Forest
  • Sheila Carlson, Epsom & Ewell
  • Catherine Atkinson, Erewash
  • Teresa Pearce, Erith & Thamesmead
  • Francis Eldergill, Esher & Walton
  • Ben Bradshaw, Exeter
  • Karen Whitefield, Falkirk
  • Stuart Rose, Fareham
  • Michael Desmond, Faversham & Mid Kent
  • Ian Boulton, Filton & Bradley Stoke
  • Sarah Sackman, Finchley & Golders Green
  • Claire Jeffrey, Folkestone & Hythe
  • Steven Parry-Hearn, Forest of Dean
  • Jed Sullivan, Fylde
  • David Prescott, Gainsborough
  • Maria Eagle, Garston & Halewood
  • Ian Mearns, Gateshead
  • Vernon Coaker, Gedling
  • Paul Clark, Gillingham & Rainham
  • Anas Sarwar, Glasgow Central
  • Margaret Curran, Glasgow East
  • Willie Bain, Glasgow North East
  • Ann McKechin, Glasgow North
  • John Robertson, Glasgow North West
  • Tom Harris, Glasgow South
  • Sophy Gardner, Gloucester
  • Braden Davy, Gordon
  • Alan Durrant, Gosport
  • Liz Evans, Gower
  • Barrie Fairbairn, Grantham & Stamford
  • Tanmanjit Singh Dhesi, Gravesham
  • Melanie Onn, Great Grimsby
  • Lara Norris, Great Yarmouth
  • Matthew Pennycook, Greenwich & Woolwich
  • Richard Wilson, Guildford
  • Diane Abbott, Hackney North & Stoke Newington
  • Stephanie Peacock, Halesowen & Rowley Regis
  • Holly Walker-Lynch, Halifax
  • Edward Hart, Haltemprice & Howden
  • Derek Twigg, Halton
  • Andrew Slaughter, Hammersmith
  • Tulip Siddiq, Hampstead & Kilburn
  • Sundip Meghani, Harborough
  • Suzy Stride, Harlow
  • Jan Williams, Harrogate & Knaresborough
  • Uma Kumaran, Harrow East
  • Iain Wright, Hartlepool
  • Edward Browne, Harwich & North Essex
  • Graham Giles, Havant
  • John Martin McDonnell, Hayes & Harlington
  • Michael Taylor, Hazel Grove
  • Tony Breslin, Hemel Hempstead
  • Jon Trickett, Hemsworth
  • Andrew Dismore, Hendon
  • Sam Juthani, Henley
  • Anna Coda, Hereford & South Herefordshire
  • Katherine Chibah, Hertford & Stortford
  • Richard Butler, Hertsmere
  • Liam Carr, Hexham
  • Liz McInnes, Heywood & Middleton
  • Caitlin Bisknell, High Peak
  • Rachel Burgin, Hitchin & Harpenden
  • Keir Starmer, Holborn & St Pancras
  • Paul McGeary, Hornchurch & Upminster
  • Catherine West, Hornsey & Wood Green
  • Martyn Davis, Horsham
  • Bridget Phillipson, Houghton & Sunderland South
  • Peter Kyle, Hove
  • Nik Johnson, Huntingdon
  • Graham Jones, Hyndburn
  • Wes Streeting, Ilford North
  • Iain McKenzie, Inverclyde
  • Mike Robb, Inverness Nairn Badenoch & Strathspey
  • David Ellesmere, Ipswich
  • Stewart Blackmore, Isle of Wight
  • Jeremy Corbyn, Islington North
  • Emily Thornberry, Islington South & Finsbury
  • Stephen Hepburn, Jarrow
  • John Grogan, Keighley
  • Bally Singh, Kenilworth & Southam
  • Rod Abouharb, Kensington
  • Rhea Keehn, Kettering
  • Lee Godfrey, Kingston & Surbiton
  • Karl Turner, Kingston upon Hull East
  • Diana R. Johnson, Kingston upon Hull North
  • Alan Johnson, Kingston upon Hull West & Hessle
  • Jo McCarron, Kingswood
  • George Howarth, Knowsley
  • Jim Hood, Lanark & Hamilton East
  • Cat Smith, Lancaster & Fleetwood
  • Hilary Benn, Leeds Central
  • Richard Burgon, Leeds East
  • Fabian Hamilton, Leeds North East
  • Alex Sobel, Leeds North West
  • Rachel Reeves, Leeds West
  • Keith Vaz, Leicester East
  • Liz Kendall, Leicester West
  • Andy Burnham, Leigh
  • Lloyd Russell-Moyle, Lewes
  • Vicky Foxcroft, Lewisham Deptford
  • Heidi Alexander, Lewisham East
  • Jim Dowd, Lewisham West & Penge
  • John Cryer, Leyton & Wanstead
  • Chris Worsey, Lichfield
  • Lucy Rigby, Lincoln
  • Michael Connarty, Linlithgow & East Falkirk
  • Stephen Philip Rotheram, Liverpool Walton
  • Graeme Morrice, Livingston
  • Nia Griffith, Llanelli
  • Matthew O'Callaghan, Loughborough
  • Matthew Jason Brown, Louth & Horncastle
  • Simon Slater, Ludlow
  • Kelvin Hopkins, Luton North
  • Tim Roca, Macclesfield
  • Charles Smith, Maidenhead
  • Allen Simpson, Maidstone & The Weald
  • Yvonne Fovargue, Makerfield
  • Peter Edwards, Maldon
  • Gerald Kaufman, Manchester Gorton
  • Jeff Smith, Manchester Withington
  • Alan Meale, Mansfield
  • Gemma McKenna, Meon Valley
  • Tom McNeil, Meriden
  • Gerald Jones, Merthyr Tydfil & Rhymney
  • Charlynne Pullen, Mid Bedfordshire
  • Nicola Heaton, Mid Derbyshire
  • Andy McDonald, Middlesbrough
  • Tom Blenkinsop, Middlesbrough South & East Cleveland
  • Patrick Canavan, Mid Dorset & North Poole
  • Kenny Young, Midlothian
  • Harry Clarke, Mid Norfolk
  • Greg Mountain, Mid Sussex
  • Robin Lunn, Mid Worcestershire
  • Emily Darlington, Milton Keynes North
  • Siobhain McDonagh, Mitcham & Morden
  • Leonard Amos, Mole Valley
  • Ruth Jones, Monmouth
  • Martyn Singleton, Montgomeryshire
  • Sean Morton, Moray
  • Amina Lone, Morecambe & Lunesdale
  • Frank Roy, Motherwell & Wishaw
  • Alasdair Morrison, Na h-Eileanan an Iar
  • Christina Rees, Neath
  • Michael Payne, Newark
  • Jonny Roberts, Newbury
  • Paul Farrelly, Newcastle-under-Lyme
  • Chi Onwurah, Newcastle upon Tyne Central
  • Nick Brown, Newcastle upon Tyne East
  • Catherine McKinnell, Newcastle upon Tyne North
  • Andrew Pope, New Forest East
  • Lena Samuels, New Forest West
  • Jessica Morden, Newport East
  • Paul Flynn, Newport West
  • Roy Freer, Newton Abbot
  • Yvette Cooper, Normanton Pontefract & Castleford
  • Sally Keeble, Northampton North
  • Kevin McKeever, Northampton South
  • Katy Clark, North Ayrshire & Arran
  • John Whitby, North Cornwall
  • Mark Cann, North Devon
  • Kim Fendley, North Dorset
  • Kevan Jones, North Durham
  • Saqhib Ali, North East Bedfordshire
  • Ken Rustidge, North East Cambridgeshire
  • Natascha Engel, North East Derbyshire
  • Brian Thomson, North East Fife
  • Amran Hussain, North East Hampshire
  • Chris York, North East Hertfordshire
  • Todd Foreman, North East Somerset
  • Sally Prentice, North Herefordshire
  • Denise Burke, North Norfolk
  • Graeme Currie, North Shropshire
  • Greg Chambers, North Somerset
  • Mark Dempsey, North Swindon
  • Frances Rehal, North Thanet
  • Mary Glindon, North Tyneside
  • Mike O'Brien, North Warwickshire
  • Nick Thulbourn, North West Cambridgeshire
  • Pat Glass, North West Durham
  • Andrew Adams, North West Hampshire
  • Joanne Rust, North West Norfolk
  • Peter Baldrey, North Wiltshire
  • Jessica Asato, Norwich North
  • Clive Lewis, Norwich South
  • Graham Allen, Nottingham North
  • Lilian Greenwood, Nottingham South
  • Victoria Fowler, Nuneaton
  • Gordon Banks, Ochil & South Perthshire
  • Huw Irranca-Davies, Ogmore
  • Ibrahim Mehmet, Old Bexley & Sidcup
  • Debbie Abrahams, Oldham East & Saddleworth
  • Michael Meacher, Oldham West & Royton
  • Gerry McGarvey, Orkney & Shetland
  • Nigel de Gruchy, Orpington
  • Andrew Smith, Oxford East
  • Sally Copley, Oxford West & Abingdon
  • James Sheridan, Paisley & Renfrewshire North
  • Douglas Alexander, Paisley & Renfrewshire South
  • Azhar Ali, Pendle
  • Angela Smith, Penistone & Stocksbridge
  • Lee Rushworth, Penrith & The Border
  • Scott Nicholson, Perth & North Perthshire
  • Lisa Forbes, Peterborough
  • Alison Seabeck, Plymouth Moor View
  • Owen Smith, Pontypridd
  • Helen Rosser, Poole
  • Jim Fitzpatrick, Poplar & Limehouse
  • John Ferrett, Portsmouth North
  • Sue Castillon, Portsmouth South
  • Paul Miller, Preseli Pembrokeshire
  • Jamie Hanley, Pudsey
  • Sheila Boswell, Putney
  • David Alexander Hough, Rayleigh & Wickford
  • Matt Rodda, Reading East
  • Victoria Groulef, Reading West
  • Rebecca Blake, Redditch
  • Ali Aklakul, Reigate
  • Chris Bryant, Rhondda
  • David Hinder, Ribble Valley
  • Sachin Patel, Richmond Park
  • Mike Hill, Richmond Yorks
  • Simon Danczuk, Rochdale
  • Naushabah Khan, Rochester & Strood
  • Ian Gilbert, Rochford & Southend East
  • Sam Gould, Romford
  • Darren Paffey, Romsey & Southampton North
  • Will Straw, Rossendale & Darwen
  • Chris Conniff, Ross Skye & Lochaber
  • Sarah Champion, Rotherham
  • Kevin Barron, Rother Valley
  • Claire Edwards, Rugby
  • Michael Borio, Ruislip Northwood & Pinner
  • Arran Neathey, Runnymede & Weybridge
  • David Mellen, Rushcliffe
  • James Moore, Rutland & Melton
  • Jane Berney, Saffron Walden
  • Rebecca Long-Bailey, Salford & Eccles
  • Tom Corbin, Salisbury
  • Ian McInnes, Scarborough & Whitby
  • Nicholas Dakin, Scunthorpe
  • Phil Wilson, Sedgefield
  • Bill Esterson, Sefton Central
  • Mark Hayes, Selby & Ainsty
  • Chris Clark, Sevenoaks
  • Harry Harpham, Sheffield Brightside & Hillsborough
  • Paul Blomfield, Sheffield Central
  • Oliver Coppard, Sheffield Hallam
  • Louise Haigh, Sheffield Heeley
  • Clive Betts, Sheffield South East
  • Léonie Mathers, Sherwood
  • Steve Clapcote, Shipley
  • Laura Davies, Shrewsbury & Atcham
  • Guy Nicholson, Sittingbourne & Sheppey
  • Malcolm Birks, Skipton & Ripon
  • Jason Pandya-Wood, Sleaford & North Hykeham
  • Fiona Mactaggart, Slough
  • Nigel Knowles, Solihull
  • David Oakensen, Somerton & Frome
  • Alan Whitehead, Southampton Test
  • Mike Le-Surf, South Basildon & East Thurrock
  • Dan Greef, South Cambridgeshire
  • Cheryl Pidgeon, South Derbyshire
  • Simon Bowkett, South Dorset
  • Huw Jones, South East Cambridgeshire
  • Declan Lloyd, South East Cornwall
  • Julian Gabriel St.John Ware-Lane, Southend West
  • Matthew Mahabadi, South Holland & The Deepings
  • Amanda Hack, South Leicestershire
  • Deborah Sacks, South Norfolk
  • Lucy Mills, South Northamptonshire
  • Liz Savage, Southport
  • Veronica Bennett, South Ribble
  • Emma Lewell-Buck, South Shields
  • Kevin McElduff, South Staffordshire
  • Jane Basham, South Suffolk
  • Anne Snelgrove, South Swindon
  • Will Scobie, South Thanet
  • Daniel Scott, South West Bedfordshire
  • Chaz Singh, South West Devon
  • Simon Diggins, South West Hertfordshire
  • Peter Smith, South West Norfolk
  • Howard James Kaye, South West Surrey
  • George Aylett, South West Wiltshire
  • Rebecca Geach, Spelthorne
  • Kate Godfrey, Stafford
  • Trudie McGuinness, Staffordshire Moorlands
  • Kerry Pollard, St Albans
  • Deborah Hopkins, St Austell & Newquay
  • Conor McGinn, St Helens North
  • Marie Rimmer, St Helens South & Whiston
  • Johanna Boyd, Stirling
  • Cornelius Olivier, St Ives
  • Ann Coffey, Stockport
  • Alex Cunningham, Stockton North
  • Tristram Hunt, Stoke-on-Trent Central
  • Ruth Smeeth, Stoke-on-Trent North
  • Rob Flello, Stoke-on-Trent South
  • Sam Hale, Stone
  • Pete Lowe, Stourbridge
  • Jeff Kenner, Stratford-on-Avon
  • Chuka Umunna, Streatham
  • Kate Green, Stretford & Urmston
  • Russell Whiting, Suffolk Coastal
  • Julie Elliott, Sunderland Central
  • Laween Atroshi, Surrey Heath
  • Emily Brothers, Sutton & Cheam
  • Rob Pocock, Sutton Coldfield
  • Carolyn Harris, Swansea East
  • Carol Dean, Tamworth
  • David Pinto-Duschinsky, Tatton
  • Neil Guild, Taunton Deane
  • David Wright, Telford
  • Ed Buxton, Tewkesbury
  • Manjinder Singh Kang, The Cotswolds
  • Katrina Gilman, The Wrekin
  • Alan Avery, Thirsk & Malton
  • Hadleigh Roberts, Thornbury & Yate
  • Polly Billington, Thurrock
  • Caroline Kolek, Tiverton & Honiton
  • Claire Leigh, Tonbridge & Malling
  • Sadiq Khan, Tooting
  • Su Maddock, Torbay
  • Nick Thomas-Symonds, Torfaen
  • Michael Sparling, Torridge & West Devon
  • Nicky Williams, Totnes
  • David Lammy, Tottenham
  • Stuart Roden, Truro & Falmouth
  • Kevin Kerrigan, Tunbridge Wells
  • Nick Grant, Twickenham
  • Alan Campbell, Tynemouth
  • Chris Summers, Uxbridge & South Ruislip
  • Chris Ruane, Vale of Clwyd
  • Chris Elmore, Vale of Glamorgan
  • Kate Hoey, Vauxhall
  • Mary Creagh, Wakefield
  • Angela Eagle, Wallasey
  • David Winnick, Walsall North
  • Valerie Vaz, Walsall South
  • Ian Lavery, Wansbeck
  • Stephen Webb, Wantage
  • John Spellar, Warley
  • Helen Jones, Warrington North
  • Nick Bent, Warrington South
  • Lynnette Kelly, Warwick & Leamington
  • Sharon Hodgson, Washington & Sunderland West
  • Matt Turmaine, Watford
  • Bob Blizzard, Waveney
  • Solomon Curtis, Wealden
  • Julia Tickridge, Weaver Vale
  • Richard Garvie, Wellingborough
  • Chris Inchley, Wells
  • Anawar Miah, Welwyn Hatfield
  • John Healey, Wentworth & Dearne
  • Barry Black, West Aberdeenshire & Kincardine
  • Tom Watson, West Bromwich East
  • Rachel Rogers, West Dorset
  • Lyn Brown, West Ham
  • Rosie Cooper, West Lancashire
  • Karen Buck, Westminster North
  • John Anthony Bateson, Westmorland & Lonsdale
  • Tim Taylor, Weston-Super-Mare
  • Michael Jefferys, West Suffolk
  • Daniel Walton, West Worcestershire
  • Lisa Nandy, Wigan
  • Andrew Judge, Wimbledon
  • Mark Chaloner, Winchester
  • Fiona Dent, Windsor
  • Alison McGovern, Wirral South
  • Margaret Greenwood, Wirral West
  • John Clarke, Witham
  • Duncan Enright, Witney
  • Andy Croy, Wokingham
  • Jill Rawling, Woking
  • Emma Reynolds, Wolverhampton North East
  • Pat McFadden, Wolverhampton South East
  • Rob Marris, Wolverhampton South West
  • Joy Squires, Worcester
  • Sue Hayman, Workington
  • Barbara Keeley, Worsley & Eccles South
  • Jim Deen, Worthing West
  • Ian Lucas, Wrexham
  • David Williams, Wycombe
  • Ben Whittingham, Wyre & Preston North
  • Matthew Lamb, Wyre Forest
  • Mike Kane, Wythenshawe & Sale East
  • Sheena King, Yeovil
  • Albert Owen, Ynys Môn
  • Joe Riches, York Outer

Source: YourNextMP