UK General Election 2015 candidates: Liberal Democrat

Liberal Democrat candidates

  • Helen Ceri Clarke, Aberavon
  • Victor Babu, Aberconwy
  • Euan Davidson, Aberdeen North
  • Denis Rixon, Aberdeen South
  • John Love, Airdrie & Shotts
  • Alan Hilliar, Aldershot
  • Ian Garrett, Aldridge-Brownhills
  • Jane Brophy, Altrincham & Sale West
  • Tudor Jones, Alyn & Deeside
  • Kate Smith, Amber Valley
  • Sanjay Samani, Angus
  • Mohammed Shultan, Arfon
  • Alan Reid, Argyll & Bute
  • Shweta Kapadia, Arundel & South Downs
  • Philip Smith, Ashfield
  • Debbie Enever, Ashford
  • Carly Hicks, Ashton-under-Lyne
  • Steven Lambert, Aylesbury
  • Richard Brodie, Ayr Carrick & Cumnock
  • John Howson, Banbury
  • David Evans, Banff & Buchan
  • Peter Wilcock, Barking
  • David Ridgway, Barnsley Central
  • Ruth Coleman-Taylor, Barnsley East
  • Clive Peaple, Barrow & Furness
  • Martin Thompson, Basildon & Billericay
  • Janice Spalding, Basingstoke
  • Leon Duveen, Bassetlaw
  • Steve Bradley, Bath
  • John Lawson, Batley & Spen
  • Luke Taylor, Battersea
  • Peter Chapman, Beaconsfield
  • Anuja Prashar, Beckenham
  • Mahmud Henry Rogers, Bedford
  • Simon Hughes, Bermondsey & Old Southwark
  • Michael Moore, Berwickshire Roxburgh & Selkirk
  • Julie Pörksen, Berwick-upon-Tweed
  • Teena Lashmore, Bethnal Green & Bow
  • Denis Healy, Beverley & Holderness
  • Rachel Sadler, Bexhill & Battle
  • Richard Davis, Bexleyheath & Crayford
  • Allan Brame, Birkenhead
  • Lee Dargue, Birmingham Edgbaston
  • Ann Holtom, Birmingham Erdington
  • Jerry Evans, Birmingham Hall Green
  • Phil Bennion, Birmingham Hodge Hill
  • Shazad Iqbal, Birmingham Ladywood
  • Steve Haynes, Birmingham Northfield
  • Arjun Singh, Birmingham Perry Barr
  • Colin Green, Birmingham Selly Oak
  • John Hemming, Birmingham Yardley
  • Stephen White, Bishop Auckland
  • Gordon Lishman, Blackburn
  • Richard Gadsden, Blackley & Broughton
  • Sue Close, Blackpool North & Cleveleys
  • Bill Greene, Blackpool South
  • Samuel Ellis Rees, Blaenau Gwent
  • Jonathan Wallace, Blaydon
  • Philip Latham, Blyth Valley
  • Francis Oppler, Bognor Regis & Littlehampton
  • David Lomax, Bolsover
  • Stephen Rock, Bolton North East
  • Darren Reynolds, Bolton South East
  • Andy Martin, Bolton West
  • David Newman, Bootle
  • David Watts, Boston & Skegness
  • Michael Mullaney, Bosworth
  • Jon Nicholas, Bournemouth East
  • Mike Plummer, Bournemouth West
  • Patrick Smith, Bracknell
  • David Ward, Bradford East
  • Andrew Tear, Bradford South
  • Alun Griffiths, Bradford West
  • Matthew Klesel, Braintree
  • Roger Williams, Brecon & Radnorshire
  • Lauren Keith, Brent Central
  • Joseph Bourke, Brentford & Isleworth
  • Paul Lorber, Brent North
  • David Kendall, Brentwood & Ongar
  • Anita Davies, Bridgend
  • Theo Butt Philip, Bridgwater & West Somerset
  • Liz Leffman, Brigg & Goole
  • Paul Chandler, Brighton Kemptown
  • Chris Bowers, Brighton Pavilion
  • Abdul Malik, Bristol East
  • Clare Campion-Smith, Bristol North West
  • Mark Wright, Bristol South
  • Stephen Williams, Bristol West
  • Steve Riley, Broadland
  • Sam Webber, Bromley & Chislehurst
  • Bart Ricketts, Bromsgrove
  • Anthony Rowlands, Broxbourne
  • Stan Heptinstall, Broxtowe
  • Gordon Birtwistle, Burnley
  • David MacDonald, Burton
  • Richard Baum, Bury North
  • Paul Ankers, Bury South
  • David Chappell, Bury St Edmunds
  • Aladdin Ayesh, Caerphilly
  • John Thurso, Caithness Sutherland & Easter Ross
  • Alisdair Calder McGregor, Calder Valley
  • Yahaya Kiyingi, Camberwell & Peckham
  • Julia Goldsworthy, Camborne & Redruth
  • Julian Huppert, Cambridge
  • Ian Jackson, Cannock Chase
  • James Flanagan, Canterbury
  • Jenny Willott, Cardiff Central
  • Elizabeth Clark, Cardiff North
  • Nigel Howells, Cardiff South & Penarth
  • Cadan ap Tomos, Cardiff West
  • Loraine Birchall, Carlisle
  • Sara Lloyd Williams, Carmarthen East & Dinefwr
  • Selwyn Runnett, Carmarthen West & South Pembrokeshire
  • Tom Brake, Carshalton & Wallington
  • Sereena Davey, Castle Point
  • Gordon Bain, Central Ayrshire
  • Alex White, Central Devon
  • Jonathan Neal, Central Suffolk & North Ipswich
  • Mark Williams, Ceredigion
  • Simon Sansome, Charnwood
  • Thomas Quinton, Chatham & Aylesford
  • Mark Hunter, Cheadle
  • Stephen Robinson, Chelmsford
  • Simon Bailey, Chelsea & Fulham
  • Martin Horwood, Cheltenham
  • Kirsten Johnson, Chesham & Amersham
  • Julia Cambridge, Chesterfield
  • Andrew Smith, Chichester
  • Anne Crook, Chingford & Woodford Green
  • Duncan Hames, Chippenham
  • Marisha Ray, Chipping Barnet
  • Stephen Fenn, Chorley
  • Andy Canning, Christchurch
  • Belinda Brooks-Gordon, Cities of London & Westminster
  • Bob Thompson, City of Chester
  • Craig Martin, City of Durham
  • David Grace, Clacton
  • Roy Horobin, Cleethorpes
  • Bruce Roberts, Clwyd South
  • Sarah Lesiter-Burgess, Clwyd West
  • Robert Simpson, Coatbridge Chryston & Bellshill
  • Bob Russell, Colchester
  • Cahal Burke, Colne Valley
  • Peter Hirst, Congleton
  • Danny Gallagher, Copeland
  • Peter Harris, Corby
  • Russell Field, Coventry North East
  • Andrew Furse, Coventry North West
  • Greg Judge, Coventry South
  • Sarah Osborne, Crawley
  • Roy Wood, Crewe & Nantwich
  • James Robert Fearnley, Croydon Central
  • Joanna Corbin, Croydon North
  • Gill Hickson, Croydon South
  • John Duncan, Cumbernauld Kilsyth & Kirkintilloch East
  • Angharad Jones, Cynon Valley
  • Denise Capstick, Dagenham & Rainham
  • Anne-Marie Curry, Darlington
  • Simon Beard, Dartford
  • Callum Delhoy, Daventry
  • Tom Rippeth, Delyn
  • Mark Jewell, Denton & Reddish
  • Lucy Care, Derby North
  • Benjamin Fearn, Derbyshire Dales
  • Joe Naitta, Derby South
  • Manda Rigby, Devizes
  • Ednan Hussain, Dewsbury
  • John Brown, Doncaster Central
  • Penny Baker, Doncaster North
  • Rene Paterson, Don Valley
  • Sarah Smith, Dover
  • Mike Collins, Dudley North
  • Martin Turner, Dudley South
  • James Barber, Dulwich & West Norwood
  • Andrew Metcalf, Dumfries & Galloway
  • Amanda Kubie, Dumfriesshire Clydesdale & Tweeddale
  • Craig Duncan, Dundee East
  • Daniel Coleman, Dundee West
  • Gillian Cole-Hamilton, Dunfermline & West Fife
  • Stephen Churchman, Dwyfor Meirionnydd
  • Jon Ball, Ealing Central & Acton
  • Kevin McNamara, Ealing North
  • Kavya Kaushik, Ealing Southall
  • Luke Armstrong, Easington
  • Stephen Lloyd, Eastbourne
  • Stuart Mole, East Devon
  • Jo Swinson, East Dunbartonshire
  • David Thorpe, East Ham
  • Richard Robinson, East Hampshire
  • Paul McGarry, East Kilbride Strathaven & Lesmahagow
  • Mike Thornton, Eastleigh
  • Ettie Spencer, East Lothian
  • Graeme Cowie, East Renfrewshire
  • David Lee, East Surrey
  • Bob Smytherman, East Worthing & Shoreham
  • Robert Adamson, East Yorkshire
  • Ian Priestner, Eddisbury
  • Karen Utting, Edinburgh East
  • Martin Veart, Edinburgh North & Leith
  • Pramod Subbaraman, Edinburgh South
  • Daniel Farthing-Sykes, Edinburgh South West
  • Mike Crockart, Edinburgh West
  • David Schmitz, Edmonton
  • Trish Derraugh, Ellesmere Port & Neston
  • Stewart Golton, Elmet & Rothwell
  • Alex Cunliffe, Eltham
  • Cara Jenkinson, Enfield North
  • Paul D Smith, Enfield Southgate
  • Jon Whitehouse, Epping Forest
  • Stephen Gee, Epsom & Ewell
  • Martin Garnett, Erewash
  • Simon Waddington, Erith & Thamesmead
  • Andrew Davis, Esher & Walton
  • Joel Mason, Exeter
  • Galen Milne, Falkirk
  • Matthew Winnington, Fareham
  • Dave Naghi, Faversham & Mid Kent
  • Roger Crouch, Feltham & Heston
  • Pete Bruce, Filton & Bradley Stoke
  • Jonathan Davies, Finchley & Golders Green
  • Lynne Beaumont, Folkestone & Hythe
  • Chris Coleman, Forest of Dean
  • Frederick van Mierlo, Fylde
  • Lesley Rollings, Gainsborough
  • Anna Martin, Garston & Halewood
  • Frank Hindle, Gateshead
  • Robert Swift, Gedling
  • Paul Chaplin, Gillingham & Rainham
  • Christopher Young, Glasgow Central
  • Gary McLelland, Glasgow East
  • Eileen Baxendale, Glasgow North East
  • Jade O'Neil, Glasgow North
  • James Harrison, Glasgow North West
  • Ewan Hoyle, Glasgow South
  • Isabel Nelson, Glasgow South West
  • Jane Ann Liston, Glenrothes
  • Jeremy Hilton, Gloucester
  • Christine Jardine, Gordon
  • Rob Hylands, Gosport
  • Mike Sheehan, Gower
  • Harrish Bisnauthsing, Grantham & Stamford
  • Anne-Marie Bunting, Gravesham
  • Steve Beasant, Great Grimsby
  • James Joyce, Great Yarmouth
  • Tom Holder, Greenwich & Woolwich
  • Kelly-Marie Blundell, Guildford
  • Simon de Deney, Hackney North & Stoke Newington
  • Ben Mathis, Hackney South & Shoreditch
  • Peter Tyzack, Halesowen & Rowley Regis
  • Mohammad Ilyas, Halifax
  • Carl Minns, Haltemprice & Howden
  • Ryan Bate, Halton
  • Millicent Scott, Hammersmith
  • Maajid Nawaz, Hampstead & Kilburn
  • Zuffar Haq, Harborough
  • Geoffrey Seeff, Harlow
  • Helen Flynn, Harrogate & Knaresborough
  • Ross Barlow, Harrow East
  • Christopher Noyce, Harrow West
  • Hilary Allen, Hartlepool
  • Dominic Graham, Harwich & North Essex
  • Nick Perry, Hastings & Rye
  • Steve Sollitt, Havant
  • Satnam Kaur Khalsa, Hayes & Harlington
  • Lisa Smart, Hazel Grove
  • Rabi Martins, Hemel Hempstead
  • Mary Macqueen, Hemsworth
  • Alasdair Hill, Hendon
  • Sue Cooper, Henley
  • Lucy Hurds, Hereford & South Herefordshire
  • Michael Green, Hertford & Stortford
  • Sophie Bowler, Hertsmere
  • Jeff Reid, Hexham
  • Anthony Smith, Heywood & Middleton
  • Stephen Worrall, High Peak
  • Pauline Pearce, Hitchin & Harpenden
  • Jill Fraser, Holborn & St Pancras
  • Jonathan Mitchell, Hornchurch & Upminster
  • Lynne Featherstone, Hornsey & Wood Green
  • Morwen Millson, Horsham
  • James Murray, Houghton & Sunderland South
  • Peter Lambell, Hove
  • Zulfiqar Ali, Huddersfield
  • Rod Cantrill, Huntingdon
  • Alison Firth, Hyndburn
  • Rich Clare, Ilford North
  • Ashburn Holder, Ilford South
  • John Watson, Inverclyde
  • Danny Alexander, Inverness Nairn Badenoch & Strathspey
  • Chika Akinwale, Ipswich
  • David Goodall, Isle of Wight
  • Julian Gregory, Islington North
  • Terry Stacy, Islington South & Finsbury
  • Brendan D'Cruz, Islwyn
  • Stan Collins, Jarrow
  • Gareth Epps, Keighley
  • Richard Dickson, Kenilworth & Southam
  • Robin McGhee, Kensington
  • Chris McGlynn, Kettering
  • Rod Ackland, Kilmarnock & Loudoun
  • Edward Davey, Kingston & Surbiton
  • David Nolan, Kingston upon Hull East
  • Mike Ross, Kingston upon Hull North
  • Claire Thomas, Kingston upon Hull West & Hessle
  • Adam Boyden, Kingswood
  • Callum Leslie, Kirkcaldy & Cowdenbeath
  • Carl Cashman, Knowsley
  • Gregg Cullen, Lanark & Hamilton East
  • Robin Long, Lancaster & Fleetwood
  • Emma Spriggs, Leeds Central
  • Ed Sanderson, Leeds East
  • Aqila Choudhry, Leeds North East
  • Greg Mulholland, Leeds North West
  • Laura Coyle, Leeds West
  • Dave Raval, Leicester East
  • Anita Prabhakar, Leicester South
  • Ian Bradwell, Leicester West
  • Bill Winlow, Leigh
  • Norman Baker, Lewes
  • Michael Bukola, Lewisham Deptford
  • Julia Fletcher, Lewisham East
  • Alex Feakes, Lewisham West & Penge
  • Carl Quilliam, Leyton & Wanstead
  • Paul Ray, Lichfield
  • Ross Pepper, Lincoln
  • Emma Farthing-Sykes, Linlithgow & East Falkirk
  • Paul Childs, Liverpool Riverside
  • Pat Moloney, Liverpool Walton
  • Leo Evans, Liverpool Wavertree
  • Paul Twigger, Liverpool West Derby
  • Charles Dundas, Livingston
  • Cen Phillips, Llanelli
  • Steve Coltman, Loughborough
  • Lisa Gabriel, Louth & Horncastle
  • Charlotte Barnes, Ludlow
  • Aroosa Ulzaman, Luton North
  • Ashuk Ahmed, Luton South
  • Neil Christian, Macclesfield
  • Tony Hill, Maidenhead
  • Jasper Gerard, Maidstone & The Weald
  • John Skipworth, Makerfield
  • Zoe O'Connell, Maldon
  • John Reid, Manchester Central
  • Dave Page, Manchester Gorton
  • John Leech, Manchester Withington
  • Tony Rogers, Mansfield
  • Chris Carrigan, Meon Valley
  • Ade Adeyemo, Meriden
  • Bob Griffin, Merthyr Tydfil & Rhymney
  • Linda Jack, Mid Bedfordshire
  • Hilary Jones, Mid Derbyshire
  • Richard Kilpatrick, Middlesbrough
  • Ben Gibson, Middlesbrough South & East Cleveland
  • Vikki Slade, Mid Dorset & North Poole
  • Aisha Mir, Midlothian
  • Paul Speed, Mid Norfolk
  • Daisy Cooper, Mid Sussex
  • Margaret Rowley, Mid Worcestershire
  • Paul Graham, Milton Keynes North
  • Lisa Smith, Milton Keynes South
  • Diana Coman, Mitcham & Morden
  • Paul Kennedy, Mole Valley
  • Veronica German, Monmouth
  • Jane Dodds, Montgomeryshire
  • James Paterson, Moray
  • Matthew Severn, Morecambe & Lunesdale
  • Rebecca Taylor, Morley & Outwood
  • Ross Laird, Motherwell & Wishaw
  • Ruaraidh Ferguson, Na h-Eileanan an Iar
  • Clare Bentley, Neath
  • David Dobbie, Newark
  • Judith Bunting, Newbury
  • Ian Wilkes, Newcastle-under-Lyme
  • Nick Cott, Newcastle upon Tyne Central
  • Wendy Taylor, Newcastle upon Tyne East
  • Anita Lower, Newcastle upon Tyne North
  • Bruce Tennent, New Forest East
  • Imogen Shepherd-DuBey, New Forest West
  • Paul Halliday, Newport East
  • Ed Townsend, Newport West
  • Richard Younger-Ross, Newton Abbot
  • Edward McMillan-Scott, Normanton Pontefract & Castleford
  • Angela Paterson, Northampton North
  • Sadik Chaudhury, Northampton South
  • Ruby Kirkwood, North Ayrshire & Arran
  • Dan Rogerson, North Cornwall
  • Nick Harvey, North Devon
  • Hugo Miéville, North Dorset
  • Peter Maughan, North Durham
  • Peter Morris, North East Bedfordshire
  • Lucy Nethsingha, North East Cambridgeshire
  • David Batey, North East Derbyshire
  • Tim Brett, North East Fife
  • Graham Cockarill, North East Hampshire
  • Joe Jordan, North East Hertfordshire
  • Wera Hobhouse, North East Somerset
  • Jeanie Falconer, North Herefordshire
  • Norman Lamb, North Norfolk
  • Tom Thornhill, North Shropshire
  • Marcus Kravis, North Somerset
  • Janet Ellard, North Swindon
  • George Cunningham, North Thanet
  • John Appleby, North Tyneside
  • Alan Beddow, North Warwickshire
  • Nick Sandford, North West Cambridgeshire
  • Owen Temple, North West Durham
  • Alex Payton, North West Hampshire
  • Mark Argent, North West Leicestershire
  • Hugh Lanham, North West Norfolk
  • Brian Mathew, North Wiltshire
  • James Wright, Norwich North
  • Simon Wright, Norwich South
  • Tadeusz Jones, Nottingham East
  • Tony Sutton, Nottingham North
  • Deborah Newton-Cook, Nottingham South
  • Christina Jebb, Nuneaton
  • Iliyan Stefanov, Ochil & South Perthshire
  • Gerald Francis, Ogmore
  • Jennifer Keen, Old Bexley & Sidcup
  • Richard Marbrow, Oldham East & Saddleworth
  • Garth Harkness, Oldham West & Royton
  • Alistair Carmichael, Orkney & Shetland
  • Peter Brooks, Orpington
  • Alasdair Murray, Oxford East
  • Layla Moran, Oxford West & Abingdon
  • James Speirs, Paisley & Renfrewshire North
  • Eileen McCartin, Paisley & Renfrewshire South
  • Graham Roach, Pendle
  • Rosalyn Gordon, Penistone & Stocksbridge
  • Neil Hughes, Penrith & The Border
  • Peter Barrett, Perth & North Perthshire
  • Darren Fower, Peterborough
  • Stuart Bonar, Plymouth Moor View
  • Graham Reed, Plymouth Sutton & Devonport
  • Mike Powell, Pontypridd
  • Philip Eades, Poole
  • Elaine Bagshaw, Poplar & Limehouse
  • Darren Sanders, Portsmouth North
  • Gerald Vernon-Jackson, Portsmouth South
  • Nick Tregoning, Preseli Pembrokeshire
  • Jo Barton, Preston
  • Ryk Downes, Pudsey
  • Andy Hallett, Putney
  • Mike Pitt, Rayleigh & Wickford
  • Jenny Woods, Reading East
  • Meri O'Connell, Reading West
  • Josh Mason, Redcar
  • Hilary Myers, Redditch
  • Anna Tarrant, Reigate
  • George Summers, Rhondda
  • Jackie Pearcey, Ribble Valley
  • Robin Meltzer, Richmond Park
  • John Harris, Richmond Yorks
  • Andy Kelly, Rochdale
  • Prue Bray, Rochester & Strood
  • Peter Gwizdala, Rochford & Southend East
  • Ian Sanderson, Romford
  • Ben Nicholls, Romsey & Southampton North
  • Afzal Anwar, Rossendale & Darwen
  • Charles Kennedy, Ross Skye & Lochaber
  • Janice Middleton, Rotherham
  • Robert Teal, Rother Valley
  • Ed Goncalves, Rugby
  • Josh Dixon, Ruislip Northwood & Pinner
  • John Vincent, Runnymede & Weybridge
  • Robert Johnston, Rushcliffe
  • Tony Hughes, Rutherglen & Hamilton West
  • Edward Reynolds, Rutland & Melton
  • Mike Hibbs, Saffron Walden
  • Charlie Briggs, Salford & Eccles
  • Reetendra Nath Banerji, Salisbury
  • Michael Beckett, Scarborough & Whitby
  • Simon Dodd, Scunthorpe
  • Stephen Glenn, Sedgefield
  • Paula Keaveney, Sefton Central
  • Nicola Turner, Selby & Ainsty
  • Alan Bullion, Sevenoaks
  • Jonathan Harston, Sheffield Brightside & Hillsborough
  • Joe Otten, Sheffield Central
  • Nick Clegg, Sheffield Hallam
  • Simon Clement-Jones, Sheffield Heeley
  • Gail Smith, Sheffield South East
  • Daniel Mosley, Sherwood
  • Andy Martin, Shipley
  • Christine Tinker, Shrewsbury & Atcham
  • Keith Nevols, Sittingbourne & Sheppey
  • Jacquie Bell, Skipton & Ripon
  • Matthew Holden, Sleaford & North Hykeham
  • Tom McCann, Slough
  • Lorely Burt, Solihull
  • David Rendel, Somerton & Frome
  • Eleanor Bell, Southampton Itchen
  • Adrian Ford, Southampton Test
  • Geoff Williams, South Basildon & East Thurrock
  • Sebastian Kindersley, South Cambridgeshire
  • Lorraine Johnson, South Derbyshire
  • Howard Legg, South Dorset
  • Jonathan Chatfield, South East Cambridgeshire
  • Phil Hutty, South East Cornwall
  • Paul Collins, Southend West
  • George Smid, South Holland & The Deepings
  • Geoffrey Lee Welsh, South Leicestershire
  • Jacqueline Howe, South Norfolk
  • Tom Snowdon, South Northamptonshire
  • John Pugh, Southport
  • Sue McGuire, South Ribble
  • Gita Gordon, South Shields
  • Robert Woodthorpe Browne, South Staffordshire
  • Grace Weaver, South Suffolk
  • Damon Hooton, South Swindon
  • Russ Timpson, South Thanet
  • Stephen Rutherford, South West Bedfordshire
  • Tom Davies, South West Devon
  • Nigel Quinton, South West Hertfordshire
  • Rupert Moss-Eccardt, South West Norfolk
  • Patrick Haveron, South West Surrey
  • Trevor Carbin, South West Wiltshire
  • Rosie Shimell, Spelthorne
  • Keith Miller, Stafford
  • John Redfern, Staffordshire Moorlands
  • Sandy Walkington, St Albans
  • Pete Flynn, Stalybridge & Hyde
  • Stephen Gilbert, St Austell & Newquay
  • Susan van de Ven, Stevenage
  • Denise Aspinall, St Helens North
  • Brian Spencer, St Helens South & Whiston
  • Elisabeth Wilson, Stirling
  • Andrew George, St Ives
  • Daniel Hawthorne, Stockport
  • Anthony Sycamore, Stockton North
  • Drew Durning, Stockton South
  • Zulfiqar Ali, Stoke-on-Trent Central
  • Paul Roberts, Stoke-on-Trent North
  • Peter Andras, Stoke-on-Trent South
  • Martin Lewis, Stone
  • Chris Bramall, Stourbridge
  • Elizabeth Adams, Stratford-on-Avon
  • Amna Ahmad, Streatham
  • Louise Ankers, Stretford & Urmston
  • Adrian Walker-Smith, Stroud
  • James Sandbach, Suffolk Coastal
  • Adrian Page, Sunderland Central
  • Ann-Marie Barker, Surrey Heath
  • Paul Burstow, Sutton & Cheam
  • Richard Brighton-Knight, Sutton Coldfield
  • Amina Jamal, Swansea East
  • Chris Holley, Swansea West
  • Jennifer Pinkett, Tamworth
  • Gareth Wilson, Tatton
  • Rachel Gilmour, Taunton Deane
  • Ian Croll, Telford
  • Alistair Cameron, Tewkesbury
  • Paul Hodgkinson, The Cotswolds
  • Rod Keyes, The Wrekin
  • Dinah Keal, Thirsk & Malton
  • Steve Webb, Thornbury & Yate
  • Rhodri Jamieson-Ball, Thurrock
  • Stephen Kearney, Tiverton & Honiton
  • Mary Varrall, Tonbridge & Malling
  • Philip Ling, Tooting
  • Adrian Sanders, Torbay
  • Alison Willott, Torfaen
  • Paula Dolphin, Torridge & West Devon
  • Julian Brazil, Totnes
  • Turhan Ozen, Tottenham
  • Simon Rix, Truro & Falmouth
  • James MacCleary, Tunbridge Wells
  • Vincent Cable, Twickenham
  • John Paton-Day, Tynemouth
  • Michael Francis Cox, Uxbridge & South Ruislip
  • Gwyn Williams, Vale of Clwyd
  • David Paul Morgan, Vale of Glamorgan
  • Adrian Trett, Vauxhall
  • Finbarr Cronin, Wakefield
  • Kris Brown, Wallasey
  • Nigel Jones, Walsall North
  • Joel Kenrick, Walsall South
  • Steven Cheung, Walthamstow
  • Tom Hancock, Wansbeck
  • Alex Meredith, Wantage
  • Catherine Smith, Warley
  • Stefan Krizanac, Warrington North
  • Bob Barr, Warrington South
  • Haseeb Arif, Warwick & Leamington
  • Dominic Haney, Washington & Sunderland West
  • Dorothy Thornhill, Watford
  • Stephen Gordon, Waveney
  • Giles Goodall, Wealden
  • Mary Di Mauro, Weaver Vale
  • Chris Nelson, Wellingborough
  • Tessa Munt, Wells
  • Hugh Annand, Welwyn Hatfield
  • Edwin Herbert Simpson, Wentworth & Dearne
  • Robert Smith, West Aberdeenshire & Kincardine
  • Flo Clucas, West Bromwich East
  • Karen Trench, West Bromwich West
  • Ros Kayes, West Dorset
  • Aileen Morton, West Dunbartonshire
  • Paul Reynolds, West Ham
  • Daniel Lewis, West Lancashire
  • Kirsty Allan, Westminster North
  • Tim Farron, Westmorland & Lonsdale
  • John Munro, Weston-Super-Mare
  • Elfreda Tealby-Watson, West Suffolk
  • Dennis Wharton, West Worcestershire
  • Mark Clayton, Wigan
  • Shas Sheehan, Wimbledon
  • Jackie Porter, Winchester
  • George Fussey, Windsor
  • Elizabeth Jewkes, Wirral South
  • Peter Reisdorf, Wirral West
  • Jo Hayes, Witham
  • Andy Graham, Witney
  • Clive Jones, Wokingham
  • Chris Took, Woking
  • Ian Jenkins, Wolverhampton North East
  • Ian Griffiths, Wolverhampton South East
  • Neale Upstone, Wolverhampton South West
  • Federica Smith, Worcester
  • Phill Roberts, Workington
  • Kate Clarkson, Worsley & Eccles South
  • Hazel Thorpe, Worthing West
  • Rob Walsh, Wrexham
  • Steve Guy, Wycombe
  • John Potter, Wyre & Preston North
  • Andy Crick, Wyre Forest
  • Victor Chamberlain, Wythenshawe & Sale East
  • David Laws, Yeovil
  • Mark Rosenthal, Ynys Môn
  • Nick Love, York Central
  • James Blanchard, York Outer

Source: YourNextMP