UK General Election 2015: candidates U to Z

Candidates U - Z

  • Gabriel Ukandu, "Christian Party ""Proclaiming Christ's Lordship""", Birmingham Edgbaston
  • Aroosa Ulzaman, Liberal Democrats, Luton North
  • Chuka Umunna, Labour Party, Streatham
  • Steve Uncles, English Democrats, Dartford
  • Peter Underwood, Green Party, Croydon South
  • Steve Unwin, UKIP, North Dorset
  • Lee Upcraft, UKIP, Wantage
  • Paul Uppal, Conservative Party, Wolverhampton South West
  • Neale Upstone, Liberal Democrats, Wolverhampton South West
  • Karen Utting, Liberal Democrats, Edinburgh East
  • Andy Uzoka, Christian Peoples Alliance, West Ham
  • Freddy Vachha, UKIP, Chingford & Woodford Green
  • Ed Vaizey, Conservative Party, Wantage
  • Tim Valentine, Green Party, Faversham & Mid Kent
  • Shailesh Vara, Conservative Party, North West Cambridgeshire
  • Karl Varley, Patriotic Socialist Party, Batley & Spen
  • Peter Varley, Green Party, Islwyn
  • Mary Varrall, Liberal Democrats, Tonbridge & Malling
  • Clark Vasey, Conservative Party, Birkenhead
  • Keith Vaz, Labour Party, Leicester East
  • Valerie Vaz, Labour Party, Walsall South
  • Martin Veart, Liberal Democrats, Edinburgh North & Leith
  • Susan van de Ven, Liberal Democrats, Stevenage
  • Gerald Vernon-Jackson, Liberal Democrats, Portsmouth South
  • Laura Vesty, Green Party, Coventry North West
  • John Vickers, Trade Unionist & Socialist Coalition, Bolton West
  • Martin Vickers, Conservative Party, Cleethorpes
  • Charles Vickers, English Democrats, Stevenage
  • Maria Vigneau, UKIP, Ipswich
  • Theresa Villiers, Conservative Party, Chipping Barnet
  • Chris Vince, Labour Party, Chelmsford
  • John Vincent, Liberal Democrats, Runnymede & Weybridge
  • Mark Vivis, Conservative Party, Chesterfield
  • Graeme Waddicar, UKIP, Penistone & Stocksbridge
  • Mick Waddington, UKIP, Pendle
  • Simon Waddington, Liberal Democrats, Erith & Thamesmead
  • Declan Wade, Cannabis is Safer than Alcohol, Woking
  • Mark Wadsworth, Young People's Party YPP, Epping Forest
  • Alwyn Waine, UKIP, Nuneaton
  • Ashley Wakeling, Green Party, Swansea West
  • Holly Walker-Lynch, Labour Party, Halifax
  • Adrian Walker-Smith, Liberal Democrats, Stroud
  • Gill Walker, Green Party, Chesham & Amersham
  • Ian Walker, Conservative Party, Sheffield Hallam
  • Adam Walker, British National Party, Rotherham
  • Robin Walker, Conservative Party, Worcester
  • Ben Walker, UKIP, Filton & Bradley Stoke
  • Bill Walker, UKIP, Aldershot
  • Calum Walker, UKIP, Angus
  • Carl Walker, National Health Action Party, East Worthing & Shoreham
  • Charles Walker, Conservative Party, Broxbourne
  • Dean Walker, English Democrats, Rotherham
  • Sandy Walkington, Liberal Democrats, St Albans
  • Derek Wall, Green Party, Windsor
  • Simon Wall, UKIP, Arfon
  • Tim Wall, Trade Unionist & Socialist Coalition, North Tyneside
  • Emma Wallace, Green Party, Harrow East
  • Ian Wallace, UKIP, Chatham & Aylesford
  • Jonathan Wallace, Liberal Democrats, Blaydon
  • Ben Wallace, Conservative Party, Wyre & Preston North
  • Diana Wallis, Yorkshire First, Haltemprice & Howden
  • Sandra Walmsley, Green Party, South West Norfolk
  • Steve Walmsley, Independent, Stockton South
  • Sarah Walpole, Green Party, Kingston upon Hull East
  • James Walsh, Labour Party, Bracknell
  • James Walsh, The Northern Party, Blackpool North & Cleveleys
  • Kate Walsh, UKIP, Wyre & Preston North
  • Rob Walsh, Liberal Democrats, Wrexham
  • Dave Walsh, Trade Unionist & Socialist Coalition, Liverpool Wavertree
  • Mike Walters, Independent, Gillingham & Rainham
  • Lee Walton, Yorkshire First, Beverley & Holderness
  • Andrew Walton, Trade Unionist & Socialist Coalition, Leicester South
  • Daniel Walton, Labour Party, West Worcestershire
  • Xingang Wang, Conservative Party, Manchester Central
  • Derek Wann, Conservative Party, Angus
  • David Warburton, Conservative Party, Somerton & Frome
  • Elizabeth Ward, Green Party, St Helens North
  • Frank Ward, UKIP, Hertsmere
  • Adele Ward, Green Party, Finchley & Golders Green
  • Matthew J Ward, The Democratic Party, Solihull
  • Melanie Ward, Labour & Co-operative Party, Glenrothes
  • Nicholas Ward, Independent, Westminster North
  • Patricia Ward, UKIP, Putney
  • Tilly Ward, UKIP, Derby North
  • William Ward, Green Party, Garston & Halewood
  • David Ward, Liberal Democrats, Bradford East
  • Julian Gabriel St.John Ware-Lane, Labour Party, Southend West
  • Giles Wareham, Independent, North Wiltshire
  • Martie Warin, Green Party, Easington
  • Emma Warman, Conservative Party, Cardiff South & Penarth
  • Matt Warman, Conservative Party, Boston & Skegness
  • Diana Warner, Green Party, Filton & Bradley Stoke
  • Kevin Warnes, Green Party, Shipley
  • John Warnock, Green Party, Blackpool North & Cleveleys
  • Ernie Warrender, UKIP, Weston-Super-Mare
  • RoseMary Warrington, Green Party, Ilford South
  • Lee Waters, UKIP, Gedling
  • Anne Marie Waters, UKIP, Lewisham East
  • Floyd Waterworth, UKIP, Rochford & Southend East
  • Gypsy Watkins, Independent, Wells
  • Dan Watkins, Conservative Party, Tooting
  • Angela Watkinson, Conservative Party, Hornchurch & Upminster
  • Giles Watling, Conservative Party, Clacton
  • John Watson, Liberal Democrats, Inverclyde
  • Neville Watson, UKIP, Edmonton
  • Tom Watson, Labour Party, West Bromwich East
  • Chris Watts, Labour Party, Devizes
  • David Watts, Liberal Democrats, Boston & Skegness
  • Piers Wauchope, UKIP, North Thanet
  • Grace Weaver, Liberal Democrats, South Suffolk
  • Harry Webb, Green Party, Great Yarmouth
  • Lawrence Webb, UKIP, Hornchurch & Upminster
  • Nick Webb, Conservative Party, Newport West
  • Stephen Webb, Labour Party, Wantage
  • Steve Webb, Liberal Democrats, Thornbury & Yate
  • Victor Webb, UKIP, Derby South
  • Mark Webber, UKIP, South West Surrey
  • Sam Webber, Liberal Democrats, Bromley & Chislehurst
  • Sandra Webster, Scottish Socialist Party, Paisley & Renfrewshire South
  • David Dean Wedgwood, The Magna Carta Party, Twickenham
  • John van Weenen, UKIP, South West Bedfordshire
  • Gemma Weir, The Workers Party, Belfast North
  • Michael Weir, Scottish National Party SNP, Angus
  • Christopher Wellbelove, Labour Party, Arundel & South Downs
  • Jim Wells, Democratic Unionist Party - DUP, South Down
  • Annie Wells, Conservative Party, Glasgow North East
  • Geoffrey Lee Welsh, Liberal Democrats, South Leicestershire
  • Christopher Were, Green Party, Monmouth
  • Matthew West, Cannabis is Safer than Alcohol, Leeds West
  • Philip Frederick West, The Roman Party Ave, Reading West
  • Robert West, British National Party, Boston & Skegness
  • Tracey West, Conservative Party, Blaenau Gwent
  • Catherine West, Labour Party, Hornsey & Wood Green
  • Karen Westbrook, Green Party, Truro & Falmouth
  • Paul Weston, Liberty GB, Luton South
  • Stewart Weston, Left Unity, Bristol West
  • George Whale, Liberty GB, Lewisham West & Penge
  • Matt Whale, Trade Unionist & Socialist Coalition, Chesterfield
  • Alison Whalley, Green Party, Newcastle upon Tyne North
  • Michael de Whalley, Green Party, North West Norfolk
  • Steven Whalley, UKIP, South Suffolk
  • Dennis Wharton, Liberal Democrats, West Worcestershire
  • James Wharton, Conservative Party, Stockton South
  • Helen Whately, Conservative Party, Faversham & Mid Kent
  • Jon Wheale, Labour Party, Burton
  • Heather Wheeler, Conservative Party, South Derbyshire
  • Dawn Wheelhouse, Trade Unionist & Socialist Coalition, Batley & Spen
  • Steve Whiffen, Green Party, Daventry
  • John Whitby, Labour Party, North Cornwall
  • Alex White, Liberal Democrats, Central Devon
  • Graham White, Green Party, Stevenage
  • Allan White, UKIP, Luton North
  • Kevin White, Green Party, Redditch
  • Paul White, UKIP, Fylde
  • Rob White, Green Party, Reading East
  • Anthony White, Green Party, Bridgend
  • Stephen White, Liberal Democrats, Bishop Auckland
  • Susan-Anne White, Independent, West Tyrone
  • Terence White, Green Party, Rugby
  • Chris White, Conservative Party, Warwick & Leamington
  • Karen Whitefield, Labour Party, Falkirk
  • Eilidh Whiteford, Scottish National Party SNP, Banff & Buchan
  • Bruce Whitehead, Left Unity - Trade Unionists & Socialists, Edinburgh North & Leith
  • Alan Whitehead, Labour Party, Southampton Test
  • Ian Whitehouse, Trade Unionist & Socialist Coalition, Sheffield South East
  • Jon Whitehouse, Liberal Democrats, Epping Forest
  • Alastair Whitelaw, Scottish Green Party, Glasgow South
  • Edward Whitfield, UKIP, Stafford
  • Philippa Whitford, Scottish National Party SNP, Central Ayrshire
  • Russell Whiting, Labour Party, Suffolk Coastal
  • Craig Whittaker, Conservative Party, Calder Valley
  • John Whittingdale, Conservative Party, Maldon
  • Ben Whittingham, Labour Party, Wyre & Preston North
  • Peter Whittle, UKIP, Eltham
  • Brian Whittle, Conservative Party, Kilmarnock & Loudoun
  • Chris Whitwood, Yorkshire First, York Central
  • Martin Whybrow, Green Party, Folkestone & Hythe
  • Joseph Whyte, Trade Unionist & Socialist Coalition, Weaver Vale
  • Nigel Wickens, UKIP, Mid Bedfordshire
  • Anna Widdup, Green Party, Epping Forest
  • Grahame Wiggin, UKIP, Cannock Chase
  • Bill Wiggin, Conservative Party, North Herefordshire
  • Peter Wilcock, Liberal Democrats, Barking
  • Rita Wilcock, Green Party, Sheffield Heeley
  • Joe Wilcox, Class War, Maidenhead
  • Jim Stop The Fiasco Wild, Independent, Sheffield Hallam
  • Christopher Wilford, Conservative Party, Poplar & Limehouse
  • Ian Wilkes, Liberal Democrats, Newcastle-under-Lyme
  • Ethan R Wilkinson, UKIP, Cardiff North
  • Alex Wilks, Labour Party, East Hampshire
  • Michael Wilks, Green Party, Winchester
  • Christopher Sean Willett, National Front, Aberdeen North
  • Elwyn Williams, Plaid Cymru - The Party of Wales, Carmarthen West & South Pembrokeshire
  • Evonne Williams, Conservative Party, Derby South
  • Geoff Williams, Liberal Democrats, South Basildon & East Thurrock
  • Gwyn Williams, Liberal Democrats, Vale of Clwyd
  • Hywel Williams, Plaid Cymru - The Party of Wales, Arfon
  • Jan Williams, Labour Party, Harrogate & Knaresborough
  • Laurence Williams, Christian Party "Proclaiming Christ's Lordship", Old Bexley & Sidcup
  • Mari Williams, Labour Party, Cardiff North
  • Mark Williams, Liberal Democrats, Ceredigion
  • Martin Williams, Conservative Party, Garston & Halewood
  • Matthew Williams, UKIP, Airdrie & Shotts
  • Neil Williams, Green Party, Gillingham & Rainham
  • Nicky Williams, Labour Party, Totnes
  • Nigel Williams, UKIP, Delyn
  • Roger Williams, Liberal Democrats, Brecon & Radnorshire
  • Sara Lloyd Williams, Liberal Democrats, Carmarthen East & Dinefwr
  • Stephen Williams, Liberal Democrats, Bristol West
  • Steve Williams, Trade Unionist & Socialist Coalition, Cardiff Central
  • Steve Williams, Trade Unionist & Socialist Coalition, Don Valley
  • Tanya Williams, Green Party, Twickenham
  • Tom Williams, Conservative Party, Warley
  • Vaughan Williams, Plaid Cymru - The Party of Wales, Llanelli
  • Craig Williams, Conservative Party, Cardiff North
  • David Williams, Labour Party, Wycombe
  • Gavin Williamson, Conservative Party, South Staffordshire
  • Andy Williamson, Green Party, Central Devon
  • Chris Williamson, Labour Party, Derby North
  • Michelle Willis, Conservative Party, Ynys Môn
  • Lee Williscroft-Ferris, Green Party, Hexham
  • Alison Willott, Liberal Democrats, Torfaen
  • Jenny Willott, Liberal Democrats, Cardiff Central
  • Kevin Robert John Willsher, Independent, Northampton South
  • Daniel Wilshire, Green Party, South Holland & The Deepings
  • Elisabeth Wilson, Liberal Democrats, Stirling
  • Gareth Wilson, Liberal Democrats, Tatton
  • Alex Wilson, Conservative & Unionist Party, East Antrim
  • Ian Wilson, Trade Unionist & Socialist Coalition, Selby & Ainsty
  • Matt Wilson, Labour Party, East Surrey
  • Neil Wilson, Conservative & Unionist Party, Belfast East
  • Neil Wilson, UKIP, Motherwell & Wishaw
  • Nicola Wilson, Conservative Party, Leeds Central
  • Phil Wilson, Labour Party, Sedgefield
  • Richard Wilson, Independent, Stroud
  • Richard Wilson, Labour Party, Guildford
  • Rob Wilson, Conservative Party, Reading East
  • Ruth Wilson, Traditional Unionist Voice - TUV, East Antrim
  • Sammy Wilson, Democratic Unionist Party - DUP, East Antrim
  • Simon Wilson, Conservative Party, Leeds North East
  • Corri Wilson, Scottish National Party SNP, Ayr Carrick & Cumnock
  • Mary Wimbury, Labour Party, Aberconwy
  • Adrian Windisch, Green Party, Wokingham
  • Helena Windsor, UKIP, East Surrey
  • Bill Winlow, Liberal Democrats, Leigh
  • David Winnick, Labour Party, Walsall North
  • Matthew Winnington, Liberal Democrats, Fareham
  • Steven Winstone, UKIP, Sheffield South East
  • Rosie Winterton, Labour Party, Doncaster Central
  • Richard Wise, Green Party, Hitchin & Harpenden
  • Pete Wishart, Scottish National Party SNP, Perth & North Perthshire
  • Sarah Wollaston, Conservative Party, Totnes
  • Amelia Womack, Green Party, Camberwell & Peckham
  • Ian Wood, Green Party, Derbyshire Dales
  • Mike Wood, Conservative Party, Dudley South
  • Nicholas Wood, UKIP, Esher & Walton
  • Peter Wood, UKIP, Blackpool South
  • Phil Wood, UKIP, Newcastle-under-Lyme
  • Richard Wood, UKIP, Hammersmith
  • Roy Wood, Liberal Democrats, Crewe & Nantwich
  • Scott Wood, Conservative Party, Sedgefield
  • Steve Wood, UKIP, Bristol South
  • Christopher Wood, UKIP, Gosport
  • John Woodcock, Labour & Co-operative Party, Barrow & Furness
  • Sean Woodcock, Labour Party, Banbury
  • Paul Woodhead, Green Party, Cannock Chase
  • Darren Woodiwiss, Green Party, Harborough
  • Ted Woodley, Trade Unionist & Socialist Coalition, Birmingham Erdington
  • Jenny Woods, Liberal Democrats, Reading East
  • Jon Woods, Trade Unionist & Socialist Coalition, Portsmouth North
  • Norma Woodward, UKIP, Carmarthen East & Dinefwr
  • Steven Woolfe, UKIP, Stockport
  • Angela Woolford, The Evolution Party, Woking
  • Tom Woolley, SDLP Social Democratic & Labour Party, North Down
  • Stephen Worrall, Liberal Democrats, High Peak
  • Chris Worsey, Labour Party, Lichfield
  • Richard Worth, Trade Unionist & Socialist Coalition, Kingswood
  • Lynn Worthington, Trade Unionist & Socialist Coalition, Wythenshawe & Sale East
  • Nick Wrack, Left Unity - Trade Unionists & Socialists, Camberwell & Peckham
  • Kris Wragg, Green Party, Bassetlaw
  • William Wragg, Conservative Party, Hazel Grove
  • Michael Wrench, UKIP, Wyre Forest
  • Iain Wright, Labour Party, Hartlepool
  • James Wright, Labour Party, Altrincham & Sale West
  • James Wright, Liberal Democrats, Norwich North
  • Jeremy Wright, Conservative Party, Kenilworth & Southam
  • Amos Wright, UKIP, Weaver Vale
  • Mark Wright, Liberal Democrats, Bristol South
  • Matthew Wright, Trade Unionist & Socialist Coalition, Stoke-on-Trent South
  • Simon Wright, Liberal Democrats, Norwich South
  • Chris Wright, UKIP, St Albans
  • Claire Wright, Independent, East Devon
  • David Wright, Labour Party, Telford
  • None Of The Above X, Independent, South Basildon & East Thurrock
  • Amila Y'Mech, Humanity, Derbyshire Dales
  • Sarah Yapp, Green Party, Rayleigh & Wickford
  • Lynton Yates, UKIP, Charnwood
  • Dan Yeats, Scottish Green Party, Aberdeen South
  • Harriet Yeo, UKIP, Folkestone & Hythe
  • Nick Yeomans, Independent, Brighton Pavilion
  • Stuart Yeowart, UKIP, Chesterfield
  • Sockalingam Yogalingam, National Liberal Party - True Liberalism, Ruislip Northwood & Pinner
  • Chris York, Labour Party, North East Hertfordshire
  • Jacob Young, Conservative Party, Redcar
  • John Young, UKIP, Derbyshire Dales
  • Joseph Young, Independent, Sunderland Central
  • Kenny Young, Labour Party, Midlothian
  • Mad Mike Young, Official Monster Raving Loony Party, Sittingbourne & Sheppey
  • Maggi Young, English Democrats, Bexleyheath & Crayford
  • Stuart Young, UKIP, Leicester West
  • Tim Young, Labour Party, Clacton
  • Christopher Young, Liberal Democrats, Glasgow Central
  • David Young, UKIP, Poole
  • Richard Younger-Ross, Liberal Democrats, Newton Abbot
  • Jan Zablocki, Green Party, Stoke-on-Trent Central
  • Nadhim Zahawi, Conservative Party, Stratford-on-Avon
  • Zehra Zaidi, Conservative Party, Makerfield
  • Abu-Obadiah Zebadiah, Al-Zebabist Nation of Ooog, South Thanet
  • Daniel Zeichner, Labour Party, Cambridge
  • Antonia Zenkevitch, Green Party, Nottingham East

Source: YourNextMP