Back HomeBack to Home Page

Archive copy of original webpage

May 1st 2003 - Ward and Parish Election Results

Red Line

Overall Ward Results
Conservative 31
Labour 10
Independent 11
Liberal Democrat 5
Non-aligned 1

(Overall Turnout Percentage - 29.65%)

For Parish Council Election Results Click Here

Uncontested Wards
Aveland TAYLOR, GERALD (CON)
Ermine NADARAJAH, MANOHARAN (CON)
Forest CARPENTER, PAUL (CON)
Glen Eden PERCIVAL, ANGELINE (IND)
Lincrest RADLEY, NORMAN (CON)
Loveden A.V, KERR (IND)
Market & West Deeping GALBRAITH, ALAN (LAB)
HOWARD, REG (IND)
PEASE, STAN (CON)
Ringstone CARTWRIGHT, FRANCES (CON)
Thurlby NICHOLSON, JOHN (CON)
Toller LOVELOCK, REG (CON)
Witham Valley KABERRY-BROWN, ROSEMARY (CON)

Contested Wards

All Saints - 2 Seats
ASHBERRY, MARK TIMONTHY 352
BRYANT, TERL CHARLES - Elected (CON) 443
LOOMES, ROBERT BENTLEY 347
MORRIS, PAUL ANTHONY - Elected (CON) 425

Barrowby - 1 Seats
BOSWORTH, PAMELA - Elected (CON) 491
JACKLIN, PAUL BRIAN 101

Belmont - 2 Seats
CARR, ANDREW 232
CARR, JANE CAROLINE 288
CHIVERS, GEORGE CHARLES ROY- Elected (CON) 441
CRAFT, NICHOLAS PAUL- Elected (CON) 441
CROSS, HELEN JOSEPHONE 174

Bourne East - 3 Seats
CRUMP, DERRICK LESLIE 417
CUDMORE, GUY ST. JOHN 473
FISHER, DONALD- Elected (CON) 569
KIRKMAN, JOHN ALFRED- Elected (IND) 854
SMITH, JUDITH- Elected (CON) 636

Bourne West - 3 Seats
FINES, BRIAN JOHN - Elected (CON) 659
HOLMES, TREVOR 573
NEAL, LINDA MARY- Elected (CON) 715
SMITH, JOHN ANNIBLE - Elected (CON) 683

Deeping St.James - 3 Seats
AUGER, RAYMOND JOHN - Elected (LIBDEM) 797
BLADES, HELEN ELIZABETH 617
HELYAR, BRYAN LAWRENCE - Elected (CON) 683
JOYNSON, KENNETH MERCER - Elected (LIBDEM) 761

Earlesfield - 3 Seats
ALLEN, MADGE CONSTANCE 230
DEXTER, DORRIEN FLORENCE - Elected (LAB) 345
DEXTER, NEIL ALMA - Elected (LAB) 356
FINCH, SIMON HOWARD 143
GIBBINS, YVONNE BERNADETTE - Elected (LAB) 290
HARDING, RAYMOND ROY RENE 119

Grantham St. Johns - 2 Seats
ATKINSON, DONALD CHARLES 245
HURST, JOHN - Elected (LAB) 325
WILKS, JOHN EDWARD GRATTAN - Elected (IND) 480

Green Hill - 2 Seats
KANE, ALAN JOHN 217
PARKIN, ALAN - Elected (CON) 588
TURNER, FRANK AUSTIN - Elected (CON) 542

Greyfriars - 2 Seats
SOUTH, ERICA BRENDA 231
STOKES, JOAN - Elected (CON) 422
TAYLOR, MICHAEL DAVID - Elected (CON) 443


Harrowby - 3 Seats
HEWERDINE, STEPHEN ROBERT - Elected (IND) 621
HIRST, JULIE DENISE 229
JAMES, MARTIN RICHARD 226
STEPHENS, PETER FRANCIS HOWARD 382
WELLS, BRUCE VICTOR 410
WELLS, CLIFFORD 423
WILLIAMS, AVRIL - Elected (LAB) 458
WILLIAMS, MICHAEL GEORGE - Elected (LAB) 462


Heath - 1 Seat
MARTIN-MAYHEW, PETER FRANK - Elected (CON) 513
NORMAN, TERENCE RALPH 130


Hillsides - 1 Seat
CHANNELL, ELIZABETH MARGARET - Elected (IND) 405
TROLLOPE-BELLEW, THOMAS MARTIN 262


Isaac Newton - 1 Seat
ADAMS, WILLIAM ROBERT 307
SELBY, IAN EDWARD - Elected (LAB) 326


Morkey - 1 Seat
RADLEY, MARGERY ELIZABETH - Elected (CON) 302
ROBINSON, CHRISTOPHER JOHN 259


Peascliffe - 1 Seat
STOKES, IAN 189
THOMPSON, JEFFERY RICHARD - Elected (IND) 411


Saxonwell - 1 SEAT
PARKER, NIGEL BRUCE 284
WOOD, PAUL - Elected (IND) 350

Stamford St. John's - 3 SEATS
BISNAUTHSING, DOARKANATHSING HARRISH - Elected (LIBDEM) 714
EXTON, MICHAEL 561
JALILI, MAUREEN ANN - Elected (LIBDEM) 618
NALSON, DAVID GEORGE 544
O'HARE, STEPHEN JOHN - Elected (LIBDEM) 574
SUMNER, BRIAN CHARLES 475

St. Anne's - 2 SEATS
BURROWS, CHARLES FRED - Elected (IND) 468
CLOUGH, JANICE ANN 281
GREGORY, MARGARET 199
HURST, FERESHTEH - Elected (LAB) 296
THOMAS, HARRY RAINFORD 217

St. George's - 2 SEATS
GAFFIGAN, JOYCE - Elected (LAB) 370
HILL, ROBINA ELIZABETH 307
LEE, RAYMOND DONALD 339
SANDALL, PERCIVAL WILLIAM ROBERT - Elected (CON) 340

St. Mary's - 2 SEATS
CADMAN, CEDRIC JOHN BINT 321
CONBOY, ROBERT ARNOLD - Elected (CON) 666
WOODS, AZAR - Elected (CON) 486

St. Wulfram's - 2 SEATS
SMITH, JUDITH MARY 398
WHEAT, HERBERT GRAHAM - Elected (CON) 614
WHEAT, MARY ELIZABETH - Elected (CON) 559

Truesdale - 2 SEATS
BUTTERFIELD, THOMAS 514
GENEVER, PAUL - Elected 649
WATERHOUSE, GEORGE WILLIAM - Elected (IND) 541


More details on candidates for contested seats










Home Councillors & Committees

South Kesteven District Council 2003

May 2, 2003