Switch to our easy access, text only view
Your Council
NewsYour Council
LivingWorking
LeisureVisiting
LearningPayments
Job ShopA to Z
TravelFAQ


Election 2004
Local elections 2004 - results
Archive copy of original webpage



Abbey

Candidate

Party

Votes

Lisa Marie Higginbottom

Labour

1054

Ann Jackman

Liberal Democrat

 1558

Craig W J Reynolds commonly known as MR BIGGINS

Official Monster Raving Loony

78

Margaret Josephine Rooney

UK Independence Party

530

Douglas Ray Sice

Conservative

455

Turnout: 41.9%

Elected:Anne Jackman - Liberal Democrat



Allestree

Candidate

Party

Votes

Philip John Hickson

Conservative

2879 

Roger Jackson

Liberal Democrat

1038 

Margot Elaine Keats

Labour

1246

Ronald McKeown

UK Independence Party

 1174

Turnout: 60.4%

Elected: Philip John Hickson - Conservative



Alvaston

Candidate

Party

Votes

Martin Ashley Bardoe

UK Independence Party

  1123

Lorraine Anne Brown commonly known as LOR

Liberal Democrat

  618

Alan Graves

Labour

  1638

Simon Richard Hart

Conservative

  702

Turnout: 41.3%

Elected: Alan Graves - Labour



Arboretum

Candidate

Party

Votes

Rehmet Kham

Liberal Democrat

1791 

Shiraz Khan

Labour

 2055

Joan Magee

Conservative

  660

Turnout: 49.4%

Elected: Shiraz Khan - Labour


Blagreaves

Candidate

Party

Votes

David Rodney Jennings

Conservative

867 

Sean William Marshall

Liberal Democrat

  2617

Prem Pal Shukla

Labour

  1268

Turnout: 52.2%

Elected: Sean William Marshall - Liberal Democrat



Boulton

Two seats

Candidate

Party

Votes

Eric Ashburner

Liberal Democrat

342 

Valerie Clare

Conservative

  585

Sean John Conway

Conservative

  870

Wendy Marie Harbon

Liberal Democrat

  353

Barbara Sybil Jackson

Labour

  1452

Graham Frank Leeming

UK Independence Party

  1781

Alan Francis William Mullarkey

Labour

  1237

Paul James Roome

UK Independence Party

  1163

Turnout: 45.6%

Elected: Barbara Sybil Jackson - Labour and Graham Frank Leeming - UK Independence Party



Chaddesden

Candidate

Party

Votes

John Edward Ahern

Labour

  1929

Leigh Alcock

Liberal Democrat

  699

Charles Francis Thomas McLynn

 

  196

Vincent Bates Mills

Conservative

  1646

Turnout: 48.2%

Elected: John Edward Ahern - Labour



Chellaston

Candidate

Party

Votes

David William Black

UK Independence Party

  1012

Julie Elizabeth Hickson

Conservative

  1381

Mark Stuart Tittley

Labour

  1972

Christine Yates

Liberal Democrat

  414

Turnout: 50.7%

Elected: Mark Stuart Tittley - Labour



Darley

Candidates

Party

Votes

Christopher Charlesworth

Conservative

  1276

Michael Roger Futers

Labour

  1320

Finbar Richards

Liberal Democrat

  1636

Turnout: 48.4%

Elected:  Finbar Richards - Liberal Democrat



Derwent

Candidate

Party

Votes

Franklyn Alfred Harwood, commonly known as FRANK

Conservative

  1131

Rafe Laurence Nauen

Liberal Democrat

  703

Margaret Eileen Redfern

Labour

  1793

Turnout: 41.6%

Elected: Margaret Eileen Redfern - Labour



Littleover

Candidate

Party

Votes

Leslie Allen

Liberal Democrat

2805 

Mark Collins

Conservative

  1179

Linda McGraw

Labour

  696

Turnout: 51%

Elected: Leslie Allen - Liberal Democrat



Mackworth

Candidate

Party

Votes

Richard Thomas Gerrard

Labour

 1631

Michael Robert Hickson

Conservative

  886

Simon Lysaczenko

Liberal Democrat

  1220

 


 

 



Turnout: 42.3%

Elected: Richard Thomas Gerrard - Labour



Mickleover

Candidate

Party

Votes

Hilary Jane Jones

Liberal Democrat

  3578

Gillian Rose Tatlow

Conservative

  1715

David Whitehead

Labour

  781

Turnout: 56.8%

Elected: Hilary Jane Jones - Liberal Democrat



Normanton

Candidate

Party

Votes

Hardyal Singh Dhindsa

Labour

1583 

Chander Shekar Guru

Independent

  547

Ronald Cyril Harrison

UK Independence Party

  636

Jangir Khan

Respect –The Unity Coalition (George Galloway)

  701

Mohammed Riasat

Conservative

  432

Lennin Bernard Shillingford, commonly known as LEN

Liberal Democrat

  914


Turnout: 53%

Elected:  Hardyal Singh Dhindsa - Labour


Oakwood

Candidate

Party

Votes

Simon Kirkman King

Liberal Democrat

785 

Richard Jason Smalley

Conservative

  2230

Phillip Grahame Woodhead

Labour

1468 


Turnout: 47.2%

Elected: Richard Jason Smalley - Conservative


Sinfin

Candidate

Party

Votes

Hardial Singh Dhamrait

Labour

1460 

David Timothy Hart

Conservative

  787

Harjonder Singh Naitta commonly known as JOE

Liberal Democrat

  991

 

 

 
 

 

Turnout: 37.4%

Elected: Hardial Singh Dhamrait - Labour


Spondon

Candidate

Party

Votes

Evonne Berry

Conservative

  2533

Frank William Kirkland

Labour

1211 

Patrick Edward Peat

Liberal Democrat

  1036

Turnout: 52.3%

Elected: Evonne Berry - Conservative




Your Council:

- Area Panels
- Audit and Governance
- Complaints
- Constitution
- Contact the Council
- Council Meetings
- Council Strategies and Policies
- Councillors
- Democracy
- Election 2004
- Equal Opportunities
- Partnerships
- Performance
- Scrutiny
- Twinning
- Voting




     
Homepage | A - Z | FAQ | Job Shop | Learning | Leisure | Living | News | Payments | Travel | Visiting | Working | Your Council | Top