Text Only | Translate | Emergency | Help Search | A - Z | Council Services & Information | Home
Kingston upon Hull
Kingston upon Hull

Hull City Council, Guildhall, Hull. HU1 2AA. Tel. +44 (0)1482 300300.

Email: info@hullcc.gov.uk


Area Committees | Civic Leaders | Council Committees | Council Meetings
Council Members | Scrutiny Office | Council Wards | MPs & MEPs | Ward Map Election Timetable 2004 | Results Summary 2004 | Full Results 2004 | Statistics | Election Results 2003

City of Kingston Upon Hull
LOCAL GOVERNMENT ELECTIONS
THURSDAY 10TH JUNE, 2004
Archive copy of original webpage

Election results will be available on this page from 10pm, Thursday 10th June, 2004

Please Note: There are no Local Government Elections in the following wards:
Bransholme East
Bransholme West
University

Avenue Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
ANDREW Ginette Independent 181 -
BULMER Basil The Conservative Party Candidate 365 -
DORTON Andrew Michael The Labour Party Candidate 811 -
ROBINSON John * Liberal Democrat 1616 Elected
RUSSELL James Edward The Green Party 492 -

* denotes elected candidate

Beverley Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected

BROWN Daniel
(Commonly Known As: Danny)

The Labour Party Candidate 677 -
FORSTER Andrew Neil The Conservative Party Candidate 490 -
GOUGH Geraldine * Liberal Democrat 1714 Elected

* denotes elected candidate

Boothferry Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected

LONGBOTTOM Freda Lyn
(Commonly Known As: Lyn)

The Labour Party Candidate 1020 -
ROBINSON Tineke Shayne United Kingdom Independence Party 660 -
SHARP John Caley The Conservative Candidate 547 -
TOON Keith * Liberal Democrat 1575 Elected

* denotes elected candidate

Bricknell Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
PERCY Andrew * Conservative and Unionist Party Candidate 1789 Elected
SLOAN Andrew Stephen Liberal Democrat 530 -
WADFORTH Brian The Labour Party Candidate 626 -

* denotes elected candidate

Derringham Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
CONSIDINE John Philip Independent 938 -
CORNFORTH John Henry United Kingdom Independence Party 945 Elected
ROUSE-DEANE Michael Vernon Liberal Democrat 300 -
ROWLEY Zena Lea The Conservative Party Candidate 282 -
WHITE Garry The Labour Party Candidate 856 -

* denotes elected candidate

Drypool Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
ABBOTT John Francis The Conservative and Unionist Party Candidate 204 -
GARDINER Alan David The Labour Party Candidate 1118 -
KEMP Michael Independent 797 -
WILLIAMS Adam * Liberal Democrat 1414 Elected

* denotes elected candidate

Holderness Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
GREENDALE Albert David The Conservative and Unionist Party Candidate 518 -
JONES Rilba Mary The Labour Party Candidate 1352 -
NICHOLSON John * Liberal Democrat 2299 Elected

* denotes elected candidate

Ings Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
HEALAND Allen Frederick * Liberal Democrat 2202 Elected
HOLMES Tracy Catherine The Labour Party Candidate 1531 -
PARKER James The Conservative and Unionist Party Candidate 330 -
REEVE John Malcolm Independent 250 -

* denotes elected candidate

Kings Park Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
AIREY Sheila Gladys The Conservative Party Candidate 147 -
BUCKLEY Paul Stewart British National Party 374 -
GARLAND Elaine Ann * Liberal Democrat 1218 Elected
NICHOLSON Kathryn The Labour Party Candidate 451 -

* denotes elected candidate

Longhill Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
BELDING Patrick Ashley Conservative and Unionist Party Candidate 334 -
HEWITT John Allen The Labour Party Candidate 1634 Elected
MORRELL James Victor Liberal Democrat 540 -
STARK Barbara United Kingdom Independence Party 729 -

* denotes elected candidate

Marfleet Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
GODDEN Ann Liberal Democrat 649 -
SIDDLE Alan British National Party 373 -
WAUDBY Sheila * The Labour Party Candidate 1511 Elected

* denotes elected candidate

Myton Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
BENSON Miriam Joan Independent 129 -
HALE Daren Russell * The Labour Party Candidate 1415 Elected
ROBINSON Joanne UK Independence Party 450 -
SLOAN Anthony Kennedy Liberal Democrat 478 -
WINZOR Alan George The Conservative Party Candidate 270 -

* denotes elected candidate

Newington Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
BEEDLE Frederick Rowland Independent 209 -
DICKINSON Glenn Frederick United Kingdom Independence Party 649 -
JOHNSON Michael Liberal Democrat 400 -
PEAT Katrina Kim * The Labour Party Candidate 859 Elected
THOMPSON David The Conservative Party Candidate 239 -

* denotes elected candidate

Newland Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
BROWN Robert David The Conservative and Unionist Party Candidate 148 -
MORRELL Philip Labour Party Candidate 355 -
ROSS Michael James * Liberal Democrat 1154 Elected
WAGNER Carl Anthony Legalise Cannabis Alliance 109 -

* denotes elected candidate

Orchard Park & Greenwood Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
BAYES Steven James * Labour and Co-Operative Party Candidate 1334 Elected
FEE Tony Independent 754 -
SIMPSON Angela Kirsty Liberal Democrat 407 -

* denotes elected candidate

Pickering Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
ALLEN Pete * The Labour Party Candidate 1122 Elected
BRITTON Reginald Elmer The Conservative Party Candidate 319 -
DIBNAH Barry Richard Independent 436 -
HARRIS David William Liberal Democrat 1024 -
SCOTT Edward British National Party 423 -

* denotes elected candidate

Southcoates East Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
MCVIE Thomas James * The Labour Party Candidate 961 Elected
NEILSON Harold Patrick Independent 318 -
PILLING Danielle Martine Liberal Democrat 318 -

* denotes elected candidate

Southcoates West Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
BAXTER Colin Robert The Conservative Party Candidate 234 -
GLEW Mary Elizabeth * The Labour Party Candidate 914 Elected
UZZELL Martin Liberal Democrat 868 -

* denotes elected candidate

St Andrews Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
COOK Robert Anthony The Conservative Party Candidate 100 -
MAWER Peter UK Independence Party 284 -
NICHOLSON John The Labour Party Candidate 399 -
PENNA Albert Anthony * Liberal Democrat 839 Elected

* denotes elected candidate

Sutton Ward
Name of Candidate Party / Description Votes Elected
BROWN Ian Matthew The Conservative and Unionist Party Candidate 205 -
CLARK Anouska Michelle The Labour Party Candidate 1028 -
HAMMANT Clare United Kingdom Independence Party 413 -
NEAL Kalvin Glen * Liberal Democrat 2229 Elected

* denotes elected candidate


Political Make-up of City Council

As at 10th June 2004 (59 seats)

2 Conservative & Unionist
6 Independent Group
2 Independent
27 Labour
22 Liberal Democrat

After 10th June 2004 (59 seats)

2 Conservative & Unionist
2 Independent Members
3 Independent Group
1 UK Independence Party
27 Labour
24 Liberal Democrat

Jan Didrichsen
Returning Officer

Thursday, 10th June 2004

previous page back to top

All Information Copyright Hull City Council 2004.

CIPFA Students | Legal Information | Contact the Web Team